Son Konu

Ünsal Ban döneminde THK'da skandal: Kişiye özel hediye diploma

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İsmi rüşvet skandalıyla anılan ve boşanmak üzere olduğu eşi AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na ilişkin evrak ve bilgileri Sedat Peker’e servis etmekle suçlanan Ünsal Ban devrinde Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nin ikram diplomalar dağıttığı argüman edildi.

Ban’ın, Zehra Taşkesenlioğlu ile tıpkı vakitte evli olduğu üniversite rektörlüğü devrinde bir öğrencinin, istemediğini iletmesine rağmen THK Üniversitesi’ne yüksek lisans kaydı yapıldı ve mezuniyet diploması hazırlandı. Öğrenci, noter aracılığıyla üniversiteye ihtarname gönderdi. İhtarnamede, “Üniversitenizin rastgele bir kısmında hiçbir eğitim programına katılmadım. Bir yanılgı sonucu hazırlandığını düşündüğüm diplomanın nezdimde bir geçerliliği olmadığını belirtmek isterim” sözleri yer aldı.

Ünsal Ban’ın Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörlüğü görevindeyken yaptığı öne sürülen usulsüzlüklere yönelik yeni ayrıntılar ortaya çıktı. BirGün'den Mustafa Bildircin, “Üniversite gelirlerini şirketlere aktarmak” ve “Maaşını 2012 yılında 100 bin TL’ye çıkararak haksız kar sağlamak” üzere tezler ile suçlanan Ban’ın vazife yaptığı periyoda yönelik üniversiteye gönderilen bir ihtarnameye ulaştı. Ankara 2’nci Noterliği aracılığıyla gönderilen ihtarname, “Üniversitede kâğıt üzerinde yüksek lisans yaptırılıyor” tezlerinin haklılığını ortaya koydu.

thk.jpg

Edinilen bilgiye nazaran, devrin Rektörü Ünsal Ban, kimi şahıslara üniversitede yüksek lisans yapmaları teklifinde bulundu. Yüksek lisans diploması alabilmek için devam ya da imtihanlara girmelerine gerek olmadığını söyleyen Ban’a bu bireylerden kimileri itiraz etti ve üniversitede yüksek lisan yapmak istemediklerini söyledi. Kayıt yaptırmayan, üniversite ile hiçbir temas kurmayan öğrenci adaylarına bir mühlet sonra üniversite Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nden telefon edilerek diplomalarının hazır olduğu iletildi. Şahıslardan biri kayıt yaptırmadığını ve diploma istemediğini ileterek noter aracılığıyla üniversiteye ihtarname gönderdi.

'Üniversitenizde hiçbir programa katılmadım'

11 Nisan 2016 tarihinde, “Yüksek Lisans Diploması Hakkında” husus başlığı ile THK Üniversitesi’ne gönderilen ihtarnamede, özetle şunlar kaydedildi:

Üniversiteniz tarafından adıma yönelik yüksek lisans diploması hazırlanmış olduğu öğrendim. Lakin üniversitenize lisans ya da lisansüstü tahsili için bugüne kadar rastgele bir müracaatta bulunmadım. Yapılacak her türlü araştırmadan da görüleceği üzere bu müracaatları yapmak için gerekli ulusal imtihanların hiçbirine girmedim.

Üniversitenizin rastgele bir kısmında hiçbir eğitim programına katılmadım. Buna ait ders kaydı yaptırmadım. Dönemsel ders seçimleri yapmadım, öğrenci işlerinde belge oluşturmadım. Harç yahut okul fiyatı altında ödeme yapmadım. Bir yanılgı sonucu hazırlandığını düşündüğüm kelam konusu diplomanın nezdimde bir geçerliliği olmadığını bildirmek isterim. Dolayısı ile üniversitenizden rastgele bir yüksek lisans eğitimi talebim olmadığından sehven hazırlandığını düşündüğüm kelam konusu diplomayı almaya yönelik bir talebim yoktur.

Ban’ın gözaltı müddeti uzatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında yakalanan Ünsal Ban’ın gözaltı mühleti uzatıldı. Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alınan Ban, dün sabah karayolu ile Ankara’ya getirildi. Asayiş Şubesi Gasp Ofis Amirliği’ne götürülen Ban’ın süreçlerinin tamamlaması için bir günlük ek gözaltı müddeti verildi. Öte yandan Yurt dışına kaçış için kullanılacak yatın kaptanı ve mürettabatı da polis takımlarınca gözaltına alındı.

Üst Alt