Son Konu

Voltaire Fikirleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Voltaire Fikirleri nelerdir,
Voltaire Fikirleri hakkında

Her ne kadar omru boyunca yurttaşlık hakları ve din ozgurluğu gibi kavramları savunmuş olsa ve var olan Fransız rejimini eleştirse de Voltaire demokrasiden yana değildi Onun gozunde en iyi yonetim bicimi 'aydın' bir monarşi veya 'aydın mutlakiyet'ti Nitekim hayatının sonuna kadar aydınlanmış bir monark'ın yonetimini ideal bir yonetim tarzı olarak savundu

Bunun dışında sınıfların varlığını da bir zorunluluk olarak gormuş ve ne teorik ne de pratik acıdan bunu eleştirmiştir Din acısından ise Voltaire'nin tutumları biraz karışıktır Philosophes'den olan Voltaire genelde, diğerleri gibi, bir deist olarak tanımlanmıştır Fakat ceşitli soylemleri nedeniyle ateist olduğu da duşunulmuştur Unlu felsefi eseri Felsefe Sozluğu'nde (Dictionnaire philosophique) Voltaire ateizmi ve ateistleri eleştirir Ortaya koyduğu dini fikir ve soylemler deist cercevededir Bazı araştırmacılara gore Voltaire'in deist cizgide kalmasının, kişisel nedenler bir yana, fikri nedeni onun yonetim bicimi konusundaki fikirleridir Voltaire'e gore din halkın uygun bicimde yonetimi icin neredeyse şarttır Nitekim Voltaire'in tanınmış aforizmalarından birisi Si Dieu n'existait pas, il faudrait l'inventer yani Eğer tanrı var olmasaydı, onu icat etmek gerekirdionun dini fikirlerini anlamak acısından onemlidir Bunların dışında Voltaire, var olan dini inanc ve yapıyı eleştirmiştir Her acıdan Voltaire'in dini dogmatizme karşı olduğu aşikardır Ozellikle dini bağnazlığa sert bicimde karşı cıkmış, Hristiyanlığı ve Musevileri yermiştir Bu tutumları da yine Felsefe Sozluğunde gorulebilir

Voltaire'nin duşunce tarihi acısından onemli biri sayılır Zaten tarihsel planda cok buyuk onem taşıyan Fransız Devrimi'nin de babası sayılmıştır

vikipedia

Üst Alt