Son Konu

Bilgisayarın Bölümleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilgisayar Bölümleri

Bilgisayarın Bölümleri Nelerdir

Bilgisayar doğrusu birçok parçanın birlikte çalıştığı bir sistemdir Görüp dokunabildiğiniz maddesel parçalar topluca teçhizat olarak adlandırılır bir de, Yazılım, donanıma ne yapacağını söyleyen komutları veya programları belirtir

Bilgisayarlar Dilekçe alanlarına kadar 3e ayrılır:

1 Kişisel Bilgisayarlar: Desktop(masaüztü) , Laptop(dizüstü), Cep bilgisayarları

2 Ana Bilgisayarlar

3 Süper Bilgisayarlar

Yapılarına kadar :

1 Analog bilgisayarlar

2 Sayısal bilgisayarlar

3 Karma bilgisayarlar

Yazılım: Bilgisayar donanımının meslek yapabilmesi için açıklanmış bir mantık çerçevesinde yazılı komut toplulukları yani programlara yazılım denir İki cins Yazılım vardır:

1 Sistem Yazılımları: İşletim sistemleri, Antivirüs programları gibi yazılımlar bu gruba girer İşletim sistemleri bilgisayarı işleten sitemdir Yani biz bilgisayarı işletim sistemi doğruca açarız ve onu baştan sona dosya kopyalama, yazı yazma, fotoğraf yapma , dosya silme, yazıcıdan çıktı alma gibi işlemleri yaparız İşletim sistemi çekirdek yazılımdır Öteki bütün programlar işletim sistemi üzerinde çalışır İki nesil İşletim sistemi vardır:

Fazla kullanıcılı İşletim sistemleri: Aynı anda pat diye pozitif kişinin bir ağ ortamında kullandığı işletim sistemleridir Linux, Unix, Novel, Windows NT, Windows 2000 gibi işletim sistemleri fazla kullanıcılıdır Başlıca şirketlerde kullanılır

Tek Kullanıcılı İşletim Sistemleri: Benzer anda sadece bir kişinin kullanımına izin veren işletim sistemleridir Dos, Windows 31, Win 95, Win 98, Win Me, Win XP Home Edition gibi işletim sistemleri tek kullanıcılı işletim sistemleridir çoğunlukla ev kullanıcılarının kullandığı işletim sistemidir

2 Dilekçe Yazılımları: Günlük hayatta yaptığımız Yazı Yazma, resim yapma, fak çekme, Hesap işleri gibi işleri bilgisayar ortamında yapmanızı karşılayan ve işinizi kolaylaştıran programlardır Mesela Windows aşağı çalışan hesap makinesi, paint resim programı, word kelime işlem programı, Excel tablolama programı tatbik programıdır *

Üst Alt