Son Konu

Sorumluluk almak onları korkutuyor

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Eğitimöğretim sezonu, başladı Eğitim sistemindeki değişikliklerle * 66 aylık çocuklar da okula “Merhaba dedi Hem velileri keza de minikleri huzursuz eden 4+4+4 projesi yüzünden bazı aileler çocuklarını okula göndermemek için hastanelerden rapor aldı Medyada da geniş yer bulan tartışmalar ardından okula başlayan çocuklar, uzun soluklu eğitimöğretim *yaşamına adım attı *
Eğitim ve öğrenci koçu Elgiz Henden, bu süreci daha basit atlatabilmenin yollarını anlattı*
*
Yeni eğitim sistemiyle 66 aylık çocuklar da okula başladı Çocuklar bu yaşta okula gitmeye ne dek hazırlanmış?
Çocukların okula hazır olup olmamaları pek fazla unsura alt olarak değiştirme gösterebilir Çocuk bu dönemde biyolojik olarak okula başlamaya hazır gibi görünse de, *psikolojik anlamda kendini hazır hissetmeyebilir Kendini bütünüyle ifade edemeyeceği için bu yaşta okula başlatmak öyle *uygun değil
*
Oysa okula yerinde olmadığına dair rapor verilmesi de hayatı baştan başa çocuğu etkiler Hadi diyelim ancak bütün çocuklar biyoloji ile ilgili, somut, bilişsel ve psikolojik olarak okula başlamaya yerinde özellikler gösterdi O zaman da karşımıza başka dezavantajlar çıkar Bunlardan birincisi, öğretmenlerin bu yaş çocuklar hakkında eğitim almamış olması ve gelişim düzeyleri hakkından yeterince bilgiye sahip bulunmaması Öğretenle öğrenen aralarında bağ kurulmadığında öğrenme de gerçekleşmez *Öğretmen, öğrencisine nasıl ulaşacağını bilemiyorsa önce onu teşvik etmek lüzumlu*
*
Eğitim sisteminin değişim hızı fazla yüksek Bazı şansın dönmesi kademeli olarak gerçekleştirildiğinde daha pozitif içselleştirilir ve taşlar yerine oturur Öğretmenleri eğitseniz bile öğretmenin öğrendiklerini davranışa çevirmesi için zamana ihtiyacı var Bu tempodaki sürat, çocuklara, öğretmenlere ve dolayısıyla geleceğimize avantaj sağlamaktan öte hasar verebilir*
*
Okula, derslere adapte olamayan *çocukların velilerine neler önerirsiniz?
Okula başlatmak çağırmak, çocukların bazı şeyleri bundan böyle kimsesiz yapabilecek ve yükümlülük alabilecekleri demektir Bu şart, ayrıca annebabalar ayrıca de çocuklarda kaygıya yol açar Eğer anneler çocukların bütün ihtiyaçlarını okula başlayana değin kendileri karşıladılarsa bu işlem daha zorlu geçer*
Öncelikle annelerin bu dönemde sabırlı olmaları ve kaygılarını yönetmeleri gerekir Annelerin “Nasıl yapacak? Tek Başına başarabilecek mi? kaygılarını çocuk da hisseder
*
“EĞiTiM KOÇUYLA ÇALIŞILMALI*
Koçla çalışan bir öğrenci, gerçekleştireceği hedefler için nelere sahip olduğunu fark eder ve daha önce ola ki de hiç kullanmadığı bir görüntü açısıyla bunu kullanmaya başlar Koçluk sürecinde hiçbir öğrenci başladığı noktada kalmaz Çocuk, koçluk ilişkisinde mevcut potansiyeli, enerjiyi ve gücü her zaman gelecekte edinmek istediği yere ulaşmak için kullanır*
*
AiLELERE ÖNERiLER
*
* Her gün okuldan çıkışta eve döneceklerinin güvenini verin*
* Okulla ilgili sorularını cevapsız bırakmayın*
* Öğrenmesi için onu destekleyin*
* Okulun ve öğrenmenin neşelendirici yanlarını birlikte keşfedin*
* Öğretmenleri hakkında olumsuz konuşmayın
*Eğitim öğretim hayatına başlayan çocukların önlerine çıkacak engeller konusunda neler tavsiye edersiniz?
Eğitim hayatı, bir maraton Bir maratonu için önce yolunuz ve yolda olacak olanlar hakkında bilginiz olmalı Bu yüzden önce kendini tanımak konusunda gençler ve çocuklar desteklenmeli Daha okulun ilk yıllarında çocukların neye alaka duyduklarını, neyi en iyi yaptıklarını izlemek ve o konuda onları teşvik etmek gerekir Annebabalar çocuklarını mükemmel gözlemlemeli*
*
Çocuklar ilkokuldan itibaren sistematik lakin elastik bir şekilde alıştırma alışkanlıkları edinmeli Nasıl öğrendiklerini, ne zaman en iyi öğrendiklerini, ne değin uyarı süreleri olduğunu, zinde veya cılız yanlarını öğrenmeli Zayıf yanlarını ortadan kaldırmak üzere bir sistem geliştirmek yerine kuvvetli yanlarını daha da dinç kılmak üzere bir yaklaşma sergilenmeli “Günde 4 saat ders çalışmayan, günde 600 soru çözmeyen üniversite sınavını kazanamaz masallarına inandırılmamalılar Başkalarının hedeflerini gerçekleştiremedikleri için kendilerini eksik hissetmemeliler İstemediklerine değil istediklerine odaklanmalılar çünkü neye odaklanırsanız o sizinle birlikte büyür

Üst Alt