Son Konu

Çocuklu evde balkonda dahi sigara içmeyin!

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Pamukkale Üniversitesi**(PAÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Esas Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr Neşe**Dursunoğlu, çocukların bulunduğu evlerde sigara içmenin fazla riskli olduğunu**belirterek, Ailelere sesleniyorum, balkonda zeka olsa sigara içmeyin Sigara dumanı yürür kazanç çocuğun ciğerlerini bulur dedi
*
Dursunoğlu, sigaranın sadece solunumla**ilgili bir zararının bulunduğuna ilişkin genel bir yanlış bulunduğunu, bu**tiryakilik türünün deri kırışıklıklarına, tırnaklarda sararmaya, erken**yaşlanmaya, favori katarakta, dişlerde sararmaya, saç dökülmelerine ve üreme**fonksiyonlarında bozulmaya neden olabileceğini açıklama etti
*
Akciğer kanserinin kanıtlanan en büyük sebebinin sigara olduğunun**hatırlatan Dursunoğlu, sigaranın kadınlarda sağlıklı yumurta sayısını azaltarak**üreme kapasitesini düşürdüğünü, hamilelerde düşük ve erken doğum riskini**artırdığını dile getirdi
*
Dursunoğlu, çocukluk astımlarının en büyük sebebinin bebek doğduktan**daha sonra evin içinde sigara içilmesine yan olduğunu muhabere ederek, Ailelere**sesleniyorum, balkonda dahi olsa sigara içmeyin Sigara dumanı yürür, kazanç**çocuğun ciğerlerini bulur dedi
*
Sigaranın hekim yardımıyla bırakılmasının başarı oranını 60 kat**artırdığına dikkat çeken Dursunoğlu, Türkiye ’nin çoğu hastanesinde sigara**vazgeçme poliklinikleri oluşturulduğuna dikkat çekti
*
Doç Dr Dursunoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:Hastaneye gelen tiryakilerin ilk olarak ne oranda bağımlı olduğunu**hesaplıyoruz sonra şimdiye kadar ne gibi hasarlar bıraktığını tespit**ediyoruz Kalp damar ve beyinsel fonksiyonlarını ölçüp nasıl bırakabileceklerine**karar veriyoruz Kişinin bağımlı olduğunu kanıtlarsak ilaçla tedaviye başlıyoruz**hemen sigara bağımlılığı, esrar ve eroin gibiuyuşturucu maddelerin bağımlılığı*ile benzeşen kabul ediliyor Basit bir tiryakilik değil en az 2 ay tedavisi var asgari**1 yıl hiç içmeyen insanı sigarayı bırakmış olarak sayıyoruz
*
Dursunoğlu, sigarayı bırakan insanın ama 10 sene sonradan kalp ve akciğer**fonksiyonlarının hiç içmemiş bir birey düzeyine ulaşabildiğini de sözlerine**ekledi

Üst Alt