Son Konu

rock un hiphop un prensleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
rock un hiphop un prensleri gençlerin gönlünde taht kuran Cinayet ve Hayko Cepkin İn röportajından kesitler MÜZİĞİN SÜPER KAHRAMANLARI! 1548630645 1548630645 rockunhiphopunprensleri5c4e3a78c72d0rockunhiphopunprensleri5c4e3a78c72d0 http:wwwgeccecomserviceMakeThumbaspx?Image webimageshaberceza05subat&w 415&Alt webimageshaberhaberlrg BİR TARAFTA SAHNELERİ, RADYOLARI, TELEVİZYON KANALLARINI ÇIĞLIKLARA BOĞAN “DIREK BİR ROCK FİGÜRÜ, DIĞER TARAFTA HİPHOP’U YER ALTINDAN ÇIKARIP PRİME TİME’A TAŞIYAN BİR RAP YILDIZI TÜRK ALTERNATİF MÜZİĞİNİN İKİ ZIT UCUNDA YER ALAN VE TÜRK POPÜLER MÜZİĞİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİREN İKİ YILDIZ BİR DERGİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ Hayko, seninle başlayalım Hiphop geçmişin var mıydı hiç, Cartel patladığında mesela? Cartel’in çıktığı dönem ben çalışıyordum, dükkancıydım yani, Cartel’i biz sattık! (kahkahalar) Suç Oluşturan, senin rock, metal ile ilişkin var mı? Babam sayesinde var Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Scorpions, Jethro Tull, Ian Anderson gibi isimleri dinlerdi, Chris De Burgh gibi daha soft şeyleri de dinlerdi Ben de dinledim, takip ettim Günümüzde de açığım lakin seçtiğimiz müzik rap oldu tabii Birbirinizin müziği hakkında ne düşünüyorsunuz diye kasıcı bir soru sorayım o süre H: Ben hiç kasılmam C: Tıpkı ben de Sonuçta ben onun her yaptığını hissediyorum Dediğim gibi etkilendiğim sürece her tarz müziğe açığım Örneğin en son Cem Karaca geccesinde yaptığın o performans aslında inanılmazdı Emsali de yok kendisinin, Türk müzik camiasının en öbür ve en aykırı duruşa sahip ismi bence Zaten biz kendimizi eski büyüklerle, Cem Karacalarla falan kıyaslayamayız, fakat sonuçta bu dönemin en önde duran isimlerinden birisi elbette H: Kafadan şunu söylüyorum, çok pozitif rap bilgim, kültürüm değil Sahiden Cartel’den daha sonra ilk gördüğüm adam Ceza oldu rap konusunda Natürel sözleri peşine düşüp takip edemiyorum Hele bundan başka o seri şarkın var ya madımadımadı diye (Holocaust’taki ünlü yeri söylüyor), obaaa, ne diyorsun orada ya! Bir gün yollarınızın kesişmesi ihtimali olur mu ileride, bir düet örneğin? C: Her Zaman açığız böyle bir şeye ama “Biz düet yaptık, alın diye gerçekleştirmek olmaz hemen stüdyoya girsek bir şey çıkarırız ama H: Örneğin çekim yaparken Beastie Boys çalıyordu ya, yapılacaksa pek bir şey olması gerek “Ben nakaratı söyledim, sonraki ritimsel bölümde tembellik kaldı, orada Cinayet şöyle yaptı, daha sonra ben nakaratı söyledim gibi formül bir şey olsun istemem C: Aynen FARKLI GÖRÜNSEK DE AYNI ŞEYLERİ YAŞIYORUZ Cinayet’nın fan’ları renkli ve bol kıyafetler giyen, şapkayı alt takan, hiphop tarzında gençler, Hayko’nunkiler ise Hayko’nun imajına öykünen “koyu renk gençler Karşılıklı paydada fanlarınız var mı? id C: “Abi bir seni dinliyorum, dahası Hayko’yu diyen birçok genç tanıyorum Hayko’ya imajlarını benzetmeye çalışan Hayko fanları da konserlerimize geliyorlar Bu iki kitle birbirine daha artı hürmet gösterirse, birlik ve beraberlik içerisinde olurlarsa daha iyi anlaşılacaklardır toplum tarafından H: “ şarkısının klibinde anlatılan da o fiilen, sonunda yazdığımız gibi “ayrı görünsek de aynı şeyleri yaşıyor ve anlatıyoruz Bundan 67 sene önce bir rap’çinin ulusal bir kanalın prime time’ında bir yarışmanın jürisi olacağı, ıbo Show’a çıkacağı söylense herkes gülerdi Aynı şekilde Hayko’nun imajında “extreme bir adamın televizyonlara çoğu kez konuk olacağı, radyoda, televizyonda brutal vokal yapacağı söylense benzer şey olurdu C: Biz o televizyon programlarına çıksak da defalarca olduğumuz gibi olduk H: Suyun gözüken tarafına da geçmemiz gerekiyor ancak, insanlara neyin ne olduğunu anlatabilme şansını yakalayalım, var olan önyargıları kırabilme şansını yakalayalım İkinizin de fazla ciddi fan kitleleri var ve bu kitlelere sözünüz geçiyor, yani sizin tek bir cümlenizle gençlerin hayat felsefesi şekillenebiliyor Bu sizin üzerinizde bir yükümlülük şehvetli yaratıyor mu? C: Yaptığınız içten şeyler de örnek alınıyor, yanlış şeyler de misal alınıyor Onun haricinde hakikaten bir neslin öncüsüyüz şu anda Çoğu politikacıdan daha çok laf sahibiyiz ahali üzerinde O yüzden doğru adım atmak da gerekiyor bir şeyler yaparken Örneğin küfür konusunda eleştiriliyorsun C: Ya o da şöyle, yüzlerce parça yapmışım, ama 910 tanesinde çok kısa küfürler vardır Türkiye’nin sarsıldığı bir “canlı yayında küfür olayım oldu, (Hayko burada kopuyor) o yüzden böyle dendi Hayko sordu, Suç Oluşturan yanıtladı H: Sen bu değin sözü nasıl hafızanda tutuyorsun?! C: Valla fazla ilginç 6 aydır yeni bir cep telefonu numaram var, bak yeminle numarasını ezberleyemedim Hâlâ rehbere bakıp öyle söylüyorum Lakin bir sözü yeni yazmışım, 3 sayfa dolu, o aklımdan çıkmıyor Konserlerime gelen öğretmenler falan 15 saat boyunca nasıl konuşuyorsun diye soruyorlar Valla ben de bilmiyorum Ezber yeteneğiniz zamanla gelişiyor Eğer mektep hayatımda böyle bir yeteneğim olsaydı hemen şimdiden üniversiteler falan bitirmiştim! H: Bende 3 kalem laf var, onu bile unutuyorum ara sıra  

Üst Alt