Son Konu

Rize'de Sel Felaketinde 3 Kişi Kayıp: Bakanlar Bölgeye Gidiyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-aabda945e5a3e29dbfc1f52f71ef23454a1d0ead.jpg

Rize'nin Ardeşen ilçesinde sağanak tesirli olurken, dereler taşınca köy yolları, ulaşıma kapandı. Kimi konutların taban ve bodrum katlarını ise su bastı. Sağanak sonrası meydana gelen sel ve heyelanlar nedeniyle bulunamayan 3 kişi için gruplar çalışma başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bölgeye gidiyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde tesirli olan şiddetli yağış, ömrü olumsuz etkiliyor. Rize'de sağanak nedeniyle derelerin su düzeyi yükseldi. Ardeşen ilçesinde birtakım dereler taşarken, Armağan köyünde yollar, ulaşıma kapandı. Işıklı köyünde ise birtakım konutların yer ve bodrum katlarını su bastı.

Karadeniz Kıyı Yolu Işıklı mevkisinde ise ulaşımda aksama yaşanırken, şiddetli yağışın sürdüğü bölgede taşkın riskine karşı yetkililer, dere yataklarından uzak durulması daveti yapıyor.

Şiddetli yağışa teslim olan Rize'den gelen imajlar

3 kişi kayıp

Rize'de sağanak sonrası sel ve heyelanlar meydana geldi. Merkeze bağlı Muradiye Beldesinde heyelan sonucu yıkılan 2 katlı meskende Hacer ve Cemal Mert’ten haber alınamıyor. Meskene ulaşan gruplar, arama kurtarma çalışması başlattı. Güneysu ilçesi Tepebaşı mahallesinde ise Halil Arıcı selde kayboldu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bölgeye gidiyor.

5 katlı bina hasar gördü, aile tahliye edildi

Çayeli ilçesi Madenli Beldesinde heyelan sonucu Sağkol ailesinin yaşadığı 5 katlı bina hasar gördü. O sırada konutta bulunan 10 kişilik aile endişeyle kendilerini dışarı attı. Tahliye edilen aile, sıhhat ocağına sığındı.

Eşini sırtlayıp konuttan çıkardı

Mesken sahibi Fatma Sağkol "Evin ön tarafında balkonda oturuyordum. Meskenin art tarafındaki yamaçtan kopan heyelan büyük bir gürültüyle meskene vurdu. Sarsıntı oldu zannettim. Eşim hasta, aldım onu sırtıma, çabucak meskenden çıktım." dedi.

Rukiye Sağkol ise "Namazımı kıldım, meskende oturuyordum, büyük bir gürültüyle mesken sallandı, zelzele olduğunu zannettim. Dışarı çıktım baktım konutun gerisindeki yamaç kopup konuta vurmuştu. Koltuk değnekleri ile yürüyebiliyorum, meskenden çıkabildiğim kadar süratli çıktım." diye konuştu.

Apartmanın bodrum katında bulunan ahırdaki gebe bir inek ve keçi telef oldu.

Üst Alt