Son Konu

Erdoğan'dan Afganistan Mesajı: 'ABD'ye Bazı Şartlarımız Var'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-84d42a471bc8654038689b9087997d42ceff84e3.jpg

Bayram namazını Lefkoşa'daki Hala Sultan Camii'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Erdoğan, kimi rahatsızlıkları olan Taliban ile Afganistan konusundaki süreci görüşeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu biçimde:

"Tüm insanlığın barışına vesile olmasını diliyorum. Her şeyden evvel bizim bugün burada bulunuşumuzun da başka bir sebebi var. Kuzey Kıbrıs’ın kurtuluş çabasının 47. Yıl dönümünü birebir vakitte kutlayacağız. Ve iki bayramı bir ortada kutlama fırsatını buluyoruz. Bununla birlikte bugün toplu açılışlarımız var. Bu toplu açılışlarımızla birlikte de Kuzey Kıbrıs’ımıza farklı bir canlılık altyapı da üstyapı da getirme fırsatını bulacağız. Bu vesileyle Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum. İslam aleminin bayramını tebrik ediyorum."

'Kabil Havalimanı’nın korunmasını, bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü dayanağı verme gayretimizi sürdürdük'

"(Kabil Havalimanı'nın güvenliği) Sorunsuz bir devir, problemsiz bir vakit insanlığın hayatı boyunca olmamıştır ve olmayacaktır. Tabi bu problemler karşısında tahlillerimiz ne olacak? Nasıl tahliller üreteceğiz? Dikkat edilirse hükümran güçler, emperyalist güçler Afganistan’da birinci kere bu türlü bir sorun üretmiyor. Bundan öncede Afganistan’da daha kaç problemler yaşadık. Ve Afgan halkı dirayetiyle, iradesiyle bu emperyal güçlere karşı gayretini verdi ve bu uğraştan de zaferle çıktı. Daha sonra tekrar bu emperyal güçler malum Afganistan’a girdiler. 20 yılı aşkın vakittir oradalar. Ve bizde bütün bu emperyal güçler karşısında Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık. Ve orada onlarla birlikte öncelikli olarak da Kabil Havalimanı’nın korunmasını, bunun yanında insani noktada Afgan halkına her türlü dayanağı verme gayretimizi sürdürdük."

'Amerika'ya bizim kimi koşullarımız var'

"Şimdi yeni bir devir var. 3 ana otorite burada görülüyor. NATO, Amerika ve bunun yanında da Türkiye. Ve bizden şu anda Amerika çekilme kararını verdi. Fakat Kabil Havaalanı’nın bizim tarafımızdan aslında 20 yıldır işletiliyor. Bundan sonra da işletilmesini istediler.

Biz şu anda buna olumlu bakıyoruz. Ancak olumlu bakarken tabi Amerika’ya bizim birtakım koşullarımız var. Bir, diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak. İki, lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek. Hangi gücü varsa lojistik manada bunları Türkiye’ye devredecek. Ve bir başkası de burada bu süreç içerisinde çok önemli bir mali, idari noktada badireler olacak. Bu noktada da gerekli takviyesi Türkiye’ye verecek. Şayet bunlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz."

Bu ortada Taliban’ın birtakım rahatsızlıkları kelam konusu. Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle nasıl ki Amerika ile kimi görüşmeleri Taliban yaptıysa herhalde Taliban, Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Zira, Türkiye onun inancıyla alakalı aksi bir yanı yok. Karşıt bir yanı olmadığı için de onlarla bu mevzuları daha güzel görüşeceğimize anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. Ve Doha’dan oraya akan bir süreç var. Bu süreci de güzel değerlendirebileceğimizi düşünüyorum."

Üst Alt