Son Konu

Kahvaltılık Acılı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kahvaltilik-acili.jpg

Kahvaltılık Acılı Tanımı İçin Materyaller

• 10 kg bursa domatesi
  • 2 kg kapya biber
  • 1 avuç acı cin biber
  • 6 – 7 baş sarımsak
  • 5 su bardağı sıvı yağ
  • Tuz
  • Kimyon
  • Karabiber
  • 15 adet küçük uzunluk kavanoz
  • 15 adet kapak

Kahvaltılık Acılı Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Yıkanmış suyu süzülmüş domatesleri 4 e kesip salça poşetine koyun ve üzerine 1 avuç iri tuz serpip poşetin ağzını bağlayın güneş alan yere balkona bahçeye koyun bu formda 3 gün beklesin.
  2. Daha sonra domates çekme makinasında domatesi çektirin. Şayet imkanınız yoksa yahut bulamazsanız çektirecek yer blendırdan geçirin.
  3. Makina domatesin çekirdeklerini ve kabuklarını çektiği için daha hoş oluyor. Akabinde kapya biberleri de yıkayıp içini temizleyin ben domates çekme makinasından domates ile birlikte çektirdim siz dediğim üzere blendırlayabilirsiniz.
  4. Cin biberlerini de yıkayıp blendırlayın. Büyük geniş bir tencereye çekilmiş domates kapya ve cin biberleri alın ocağın büyük gözüne koyup altını acın. Orta ara karıştırın tabanı tutmasın. Domatesin suyunu çekene kadar pişmesi gerekiyor bu süreç domatesinizin sululuğuna bağlı 1 – 2 saat kaynayabilir.
  5. Domates kaynarken bir yandan da sarımsakları soyup robotta cekin. Domatesler hafif suyunu çekince sarımsakları ve tuzu ek edin bu biçimde kaynamaya bırakın.
  6. Tuzunu damak zevkinize nazaran ayarlayın tadına bakıp. Sarımsak ve tuz ile bir yarım saat kaynadıktan sonra sıvı yağı ek edin.
  7. Domates biber suyunu büsbütün çekince koyulunca 1 yemek kaşığı karabiber ve 1 yemek kaşığı kimyon ekleyip ocağı kapatmadan sıcağı ile kavanozlara doldurup kapağını kapatın karşıt çevirip bu biçimde 1 gece soğumaya bırakalım.
  8. Sonraki gün düzeltip serin güneş almayan yerde koruma edin. Bu halde vakumlanırsa 2 sene kadar dayanır. Bu ölçülerle ben 15 adet küçük uzunluk kavanoz elde ettim. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun

Üst Alt