Son Konu

Hekim her şeyi aklında tutabilir mi?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hekim her şeyi aklında tutabilir mi?

* Göğüs ağrısıyla kardiyoloji polikliniğine başvurdum Hekim şikayetlerimi dinleyip, sorular sordu Kullanmakta olduğum ilaçlar, geçirdiğim kapak ameliyatı hakkında data aldı ve önceki röntgen filmlerim ile raporlarıma baktı Bazı yeni tetkikler istedi Tahlilleri yaptırmak üç günümü aldı Sonuçlarıyla beraber yeniden benzer doktora gittim Bunlara bakıp, bana reçete yazdı Lakin, benim içime şüphe düştü Çünkü bu hekim, günde 5060 hasta tetkik ediyor Poliklinikte, hastalara ait her hangi bir kayıt da tutulmuyor Hekimin evvelden gördüğü hastaları, birbirine karıştırmadan hatırlaması bana o kadar realist gelmedi Ne dersiniz? Doktor, her gün gördüğü böylece hastanın her şeyini aklında tutabilir mi? Bunların bir dosya kaydı gerekmez mi?

Hekimin hastalarla ilgili tescil alıkoyma yükümlülüğü vardır Herhangi bir durumda, hukuki sorumluluktan kendini koruyabilmesi bakımından, kayıt alıkoyma görevi, hekim için de fazla gereklidir Eğitim ve bir takım hizmet hastanelerinde uygulansa da, meslek yoğunluğundan ya da ihmalkarlıktan nedeniyle, birinci ve ikinci basamak sağlık durumu kurumlarında, poliklinik defterine düşülen bir iki anekdot dışarıya ayaktan hasta kaydı yapılmamaktadır Servise yatırılarak çare edilen hastaların dosya kayıtları ise nispeten daha iyi tutuluyor Ancak, ayaktan muayene ve tedavi edilen hastalar için de kayıt tutulması icap eder Fiilen bir hekimin, sabahtan görüp tetkik ettiği hastaların öğleden sonra veya ertesi günlerde meydana çıkan analiz sonuçlarına bakarken; hastanın şikayetlerini, tetkik bulgularını geçmiş tıbbi durumunu hatırlayabilmesi mümkün değildir Ama muayene sonuçlarının, hastaya ait bilgilerle birlikte yorumlanması gerekir Sadece tahlil sonuçlarına bakarak, hastaya içten teşhis konulamaz ve doğru tedavi verilemez Poliklinik hastaları için dosya tutulmaması; hatalı teşhis ve tedavilere (malpraktis) ve bunlara bağlı önemli mağduriyetlere, negatif ve sevimsiz sonuçların yaşanmasına yol açabilir Yani hasta güvenliği bakımından, kayıt tutulması, fevkalade önemlidir Aynı koşul, kontrol muayeneleri için de geçerlidir Kontrole geldiğinde, hekimin, hastasının 1520 gün önceki durumuyla, tedavi sonrasındaki durumunu karşılaştırması gerekecektir Bunu yapabilmesi de ama hastaların dosya kayıtlarının tutulmasıyla mümkündür Bundan da öte; yıllar daha sonra hastanın geçmiş hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi elde etmek gerektiğinde de yine hasta kayıtlarına gerekecektir Hastanın teşhis ve tedavisiyle ilgili bir şikayet söz konusu olduğunda veya adli olaylarda, hekimin kendisini savunabilmesi de ancak bu kayıtlara dayanarak mümkün olabilir bu nedenle hastane yönetimlerinin, poliklinik hastalarına dosya çıkarılması; hastaların tıbbi bakımıyla ilgili bilgilerin bu dosyalara işlenmesi ve saklanması hususunda zorunlu çalışmaları yapmaları gerekiyor Bu meslek, ekstradan bir ağırlık veya angarya olarak görülmemelidir Tescil tutmak, hekimler için mesleki ve hukuki bir gerekliliktir

Üst Alt