Son Konu

Ebeveyn riski mi, yoksa çocuğu mu yönetmeli?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Çocukluk, ergenlik ve yetişkinlikteki arkadaşlıkların birbirinden ayrıldığına dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Aralıksız Eğitim Merkezi Müdürü Uzm Psk Orhan Gümüşel, çocuklukta ve okul öncesi dönemde arkadaşın, en sıkılmadan oyun oynanan birey seslenmek olduğunu söyledi Bu dönemdeki çocuğun oyun oynayabileceği herkesi dost olarak gördüğüne dikkat çeken Gümüşel, bu nedenle oyunun çocuğun kendini tanıması ve çevreyi deneyimlemesinde önemli olduğunu kaydetti

*
Günümüz annebabalarının çocuklarıyla yaşadığı sorunların başında arkadaş seçimi geliyor Yaşam şartlarının değişmesiyle birlikte, artan ve değişen bu ortamda büyüyen çocuklar lüzum hafıza gerekse davranışlar bakımından birçok zaman ailesiyle çatışma yaşayabiliyor Arkadaş seçimi de bu tartışmayı tetikleyen durumlardan biri *
*
Buraya kadar arkadaş seçiminde çocuğuna fazla müdahaleci olmayan ailelerin okulla birlikte sınırlar çizmeye başladığını vurgulayan Gümüşel, ailelerin çocuğunun istenilen kişiyle, izin verdiği ölçüde birlikte olmasını istediğini de sözlerine ekledi*
*
Yetişkinlerde arkadaşlıkların genelde işlevsellik üzerinde sürdürüldüğünü, karşılıklı bedensel ya da manevi tatmine dayandığına dikkat çeken Gümüşel, ergenliğe gelince işlerin değiştiğini belirtiyor*
*
Bu dönemde ebeveynin, çocukları için benzer benim gibi düşünsün, benim sevdiğimi sevsin, benim yaptığımı, yapsın…vs istediğini açıklayan Gümüşel, bilhassa bu dönemde özerklik arayan ergenin ebeveyniyle çatışmaya sürüklendiğini söyledi*
*
Erginlik dönemi arkadaşlığında hayır diyebilmenin zor olduğunu hatırlatan Gümüşel, ebeveynlerin çocuğun kendi beklentisine uymayan davranışlarda bulunmasını sorumsuzluk olarak algılayıp onu eleştirmeye yeltendiğini kaydetti*
*
Toplumsal güven algısında zedelenmenin yaşandığı günümüzde korunaklı ve geleneksel aile anlayışından gelen anne ve babanın, ergen çocuğunu kendi dönemlerindeki anlayışla gözetmek istediğine dikkat çeken Gümüşel, o zamanla bu zamanın kıyaslanmaması gerektiğini bildiren Gümüşel;
*
“Türkiye ’de o dönemlerde kargaşa ortamı vardı, bu keşmekeş ortamında genç olanlar korunuyordu Anne babalar çocuklarının başına bir şey gelmesin diye yoğun uğraş harcıyorlardı Şu Anda pek bir gereklilik yok Mahalledeki Ömer amca kızdığında babadan olmasa bile ondan da çekiniyordu o dönem çocukları İlişkiler bundan böyle gevşedi Açık Sözlülük bozuldu Şimdiki konjonktür onu kaldırmaz İletişimin şekli değişti Çevreye güvenilmiyor Çocuklarına birincil yalanlarını da burada söylüyor ebeveyn Biz sana güveniyoruz çevreye güvenmiyoruz şeklinde konuştu*
Bir anne babanın çocuğuna güvenmediğini söylemesinin baskı olduğuna vurgu yapan Uzm Psk Gümüşel, bu nedenle ebeveynin çocuğunun yeterli donanıma sahip olmadığı güvensizliğini kendi çocuğu içinde somutlayamadığı için suçu çevreye yıktığını söyledi Ebeveynin riski idare etmek adına bu süreçte çocuğunu yönetmeye başladığına uyarı çeken Gümüşel, risk mi çocuk mu yönetilmeli? sorusuyla karşısında karşıya kalındığını kaydetti*
*
Çevresel olumsuzluklara aleyhinde çocuğun üzerinde denetim mekanizmasının sağlanması gerektiğini dile getiren Gümüşel, çocuğa iç denetimin öğretilmesi gerektiğini söyledi*
*
Arkadaş edinmek bir gencin en doğal hakkı olduğunu da hatırlatan Gümüşel doğru arkadaşa ilişkin şu uyarılarda bulundu*
“Içten arkadaşın sınırlarını bilmeliyiz Birincil yükümlülük çocuğunu arkadaş edinmeye teşvik edebilmektir İkinci mesuliyet kontrol etmek Ön koşulu denetlemek, gözlemlemek gerekiyor Arkadaşlarıyla ne yapıyor, mutlu mu?vs Bir olumsuzluk varsa sonraki safha uyarma Süreç devam ediyorsa son faz önleme Çocuğa muhtemel sonuçlar anlatılır, zararlarla yüzleştirilir Eğer düzelme değil tablo devam ediyorsa son olarak profesyonel yardım alınmalı*

Üst Alt