Son Konu

Her Gün Tövbe Edelim mi?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Her Gün Pişmanlık Edelim,
Her gün tövbe etmenin önemi,

Sevgili Peygamber Efendimiz (sav) buyurdular fakat;
Her derdin devası vardır Belirli günahların devası da istiğfardır

Bütün âdemoğlu için iki sahife vardır Sahifenin birine gündüz işlediği ameller yazılır Diğerine de gece işlediği ameller yazılır Sonra bu iki sahife dürülür Eğer onlarda, bir günah için de olsa istiğfar varsa nur saçarlar İstiğfar yahut, karanlık ve simsiyah bir şekilde dürülürler

Her gün, iki kere, yâni sabahleyin ve akşam istiğfar getirmeyen kimse kendine zulmetmiştir

Israrla beraber küçük günah kalmaz (büyük olur), istiğfarla da büyük günah kalmaz (affetme olunur)

İstiğfar, üzüntülerden kurtulmak için bir çıkış yoludur

Hz Huzeyfe (ra) buyurdu fakat: Aileme karşısında dilimde kötü sözler olurdu Ben bunu Resûlullâh'a sordum Bana, 'Ey Huzeyfe, istiğfarla aran nasıl? Ben Allah'a, günde yüz kez istiğfar ederim Ümmetimin hayırlıları, iyilik yaptıkları zaman sevinirler, musibet yaptıkları süre da istiğfar ederler' buyurdu

İstiğfar; malı, hattâ evlâdı da çoğaltır buyurulmuştur

Bir adam, Hasanı Basrî'ye (rh) gelip kıtlıktan şikâyet etti 'Allah'a istiğfar et' dedi Diğer birisi gelip fakirlikten şikâyet etti, başka biri, neslinin eksik olmasından, bir başka biri da toprağının verimsizliğinden şikâyette bulundu Bunların hepsine Allah'a istiğfar etmelerini emretti Bunun üstüne Rabî' bin Sabîh, 'Sana adamlar geldi Tümü ayrı şeylerden şikâyet ettiler ve senden yardım istediler Sen de hepsine benzer şeyi söyledin' deyince, Hasanı Basrî (rh) yanıt olarak Gelin dedim: Rabbinizin mağfiretini isteyin, çünkü O, mağfireti çok bir Gaffardır Bol hayır ile üzerinize semâyı (yağmuru) salsın ve size mallar ve oğullarla imdat eylesin ve sizin için cennetler yapsın, sizin için ırmaklar yapsın
mealindeki (Nuh sûresi, 1012) âyeti kerîmeleri okudu

Her gün pişmanlık edelim

Estağfirullah Estağfirullah Estağfirullahe'lazîm elkerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'lhayyü'lkayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin linefsihî, lâ yemlikü linefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ Ve eselühü'ttevbete ve'lmağfirete ve'lhidâyete lenâ, innehû, hüve'ttevvâbü'rrahîm

Ya rabbi! Bu ana gelinceye değin benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum Küfür, şirk, ayaklanma, günah ve hata her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, vicdan azabı duydum bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim Sen bu tevbemi kabul eyle Nefsime uyup, şeytana alt olup da aynı günah ve kusurları bir daha yeniden etmeme olanak verme, yâ Rabbi yeniden iman ve ikrar ediyorum oysa, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazreti Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne değin peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir Tüm peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle onaylama ediyorum ve tekrar iman ve ikrar ediyorum oysa en son kitap Kur'ânı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazreti Muhammed Aleyhisselâm'dır

Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve'lyevmi'lâhiri ve bi'lkaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve'lbâsü bade'lmevt Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh*

Üst Alt