Son Konu

Peygamber Efendimizin Evden Çıkarken Okuduğu Dua

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hazreti Muhammedin Evden Çıkarken Okuduğu Dua

Evden Çıkarken Okunması Gereken Dualar

Peygamber Efendimiz her konuda olduğu gibi evden çıkarken okunacak dua konusunda da sözleri ile bizlere yol göstermiştir Evden çıkarken okunacak dualar çeşitlidir Bunlardan biri şöyledir:

Bismillâh tevekkeltü alallâh Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh

Allah'ın ismiyle (Allah'ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum Tüm işlerimde Allah'a dayandım (O'na dayanıyor, O'na güveniyorum) Güç ve zorlama ama ve fakat Allah'ın yardımıyla olur

Peygamber Efendimiz'in her sabahleyin evden çıkarken okuduğu ve sahabe efendilerimize okumasını tavsiye ettiği dua şöyledir:

Bir insan sabahleyin evinden çıkarken şöyle dua ederse:

Bismillâh, tevekkeltü alallâh, lâ havle velâ kuvvete illâ billâh bu durumda ona şöyle denir:

Sen hidayet üzeresin, bu dua sana kafidir ve sen korunacaksın Şeytanlar da ondan uzaklaşır

Peygamber Efendimizin evinden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir:

Bismillâh Tevekkeltü alellah Allahümme innî eûzü en udille konut udalle Ev ezille, ev üzelle Konut ezlime, ev uzleme Ev echele, ev yüchele aleyye

Allah'ın ismi şerifini zikrederek evimden çıkıyorum Bütün işlerimde Allah'a tevekkül ediyorum Allah'ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yoksa bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım

Bir kimse evine girerken şu duâyı okumalıdır:

Allahümme inni es'elüke hayra'lmevleci ve hayra'lmahrec Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi Rabbine tevekkelnâ

Allah'ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim (Hayırlı bir şekilde girmeyi ve bahtı açık bir şekilde çıkmayı istiyorum) Allah'ım senin mübarek adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık Rabbimiz Allah'a dayandık Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik (Sana dayanıp, sana güvendik)*

Üst Alt