Son Konu

Akşam Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Akşam Namazının Cemaatle Kılınışı

Akşam Namazını Cemaatle Kılma

İmama uyarak cemaatle namaz kılan kimse hem kılınacak namaza, keza de imama uymaya amaç eder Örnek olarak akşam namazının farzının nasıl kılınacağını görelim:

1) Şöyle niyet eder: Kasıt ettim Allah rızası için bugünkü akşam namazının farzını kılmaya, uydum imama

Cemaatle kılınan tüm namazlarda imama uyan kimse niyetin sonuna uydum imamacümlesini ilâve eder

2) İmam tekbir alınca cemaat da hemen onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve gizli gizli Sübhanekeyi okuyup Euzu besmele çeker ve susar Öteki rekatlarda ise sadece besmele çeker Cemaat bir de rek'atların hiç birinde ayakta bir şey okumaz Yalnızca İmam fatihayı bitirince gizlice âmin der

3) Rükû'a varınca cemaat burada, üç kez Sübhâne Rabbiye'lazimder İmam,Semiallâhü limen hamidehdiyerek ayağa kalkınca cemaat ayakta Rabbenâ leke'lhamdder

Secdelerde de üçer kere Sübhâne Rabbiye'lâ'lâsöyler

4) Oturuşlarda imamla birlikte cemaat da Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenağfirlîdualarını okur ve yine imamla beraber selâm verir

İmamın ardından cemaatle namaz kılan kimse, tekbir alırken, rükû»a varırken, rükû»dan ayağa kalkarken, secdeye sırası gelmişken, secdeden kalkarken ve selâm verirken imamı takibedecek, ondan öne geçmeyecektir

Bir rek'atın rükû»unda yani imam rükû»dan demin doğrulmadan kasıt edip tekbir alan ve rükû»da imama uymuş olan kimse o rek'ata yetişmiş sayılır *

Üst Alt