Son Konu

Yunanistan: 'Türkiye'den Yardım Teklifimize Olumlu Yanıt Gelmedi, Teklifimiz Halen Geçerli'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-06ccb213d3d898173d606d22085faf9d80921cfa.jpg

Türkiye'deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin ortasında bulunan Yunanistan, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını lakin buna olumlu bir cevap alamadıklarını belirtti. Öbür bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını söyleyen yetkililer, Türkiye'den teşekkür dışında olumlu bir karşılık gelmediğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz'da "Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya'da çıkan yangınlardan ötürü duyduğum samimi kederlerimi lisana getirdim ve kendisine Yunanistan'ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim" açıklamasını yapmıştı. 

BBC Türkçe'den Stelyo Berberakis'in aktardığına nazaran, Yunan hükümeti, ülkede çıkan yangınlara karşın Türkiye'den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma ünitelerinin yardıma gönderilmesi teklifinin hala geçerli olduğunu bildirdi. 

Türkiye'deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında çabucak her gün takip ediliyor. 

Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran üzere ülkelerden yardım talebinde bulunduğu fakat Yunanistan'dan gelen teklifleri cevapsız bıraktığına dikkat çekildi.

Üst Alt