Son Konu

Soğuk suyu seri içmeyin!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilhassa cisim ısısı yüksekken, çabuk içilen soğuk su vücutta terleme fonksiyonunu artırıp, tuzlu ve mineral kaybına niçin oluyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu Müdürü ProfDr Günhan Erdem, Bilhassa ceset ısısı yükseldiğinde soğuk suyun seri içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından fazla pozitif tuzlu ve mineral kaybetmeye neden olur Soğuk suyun negatif etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyizdediProfDr Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fazla sıcaklar sebebiyle vücudun sürekli su, mineral ve tuzlu kaybettiğini belirterek, Soğuk su içmenin 2 türlü negatif etkisi var Bunlardan birincisi direkt üstteki solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan tesir ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye niçin olur Soğuk suyun negatif etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyizdiye konuştu
Aracısız su içmeye özen gösterin

ProfDr Günhan Erdem, özellikle fazla sıcakların yaşandığı bu günlerde ilk elden su içmeye itina gösterilmesini içinden gelerek, çay, kahve, meşrubatın suyla birbirine eşit olmadığını söyledi

Suyun beden için doğal bir çözücü olduğunu anlatan ProfDr Erdem, şöyle konuştu:

Suyun insan vücudunda 2 temel görevi var Birincisi vücuttaki hücrelerin metabolizma faaliyetleri için gereksinim duydukları su moleküllerini temin etmek diğeri ise vücuttaki atık maddelerin atılmasını temin etmek Suyun insan vücudunda bu görevleri yerine getirmesi ve metabolizmanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için suyu çözücü biçiminde almamız gerekiyor

Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ise çözelti şeklindedir Yani vücuttaki maddeleri çözme görevini yapacak su molekülleri tutulmuştur O nedenle bir bardak su ile bir kadeh meyve suyu aralarında şahane derecede özgürlük su farkı vardır

ProfDr Erdem, sabah kalkınca, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra mutlaka bir kadeh su içilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi

saglikmerkez

Üst Alt