Son Konu

Koca: 'Avrupa Birliği Her An Aşı Satışını Yasaklayabilir, Ne Alabilirsek Alalım Diyoruz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7eea5fb52bb77ff536341d0b06982095cd304dcc.jpg

Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmesini yazdı. Altaylı'nın aktardığına nazaran, aşı milletçiliğinden kaygı ettiğini belirten Koca,"Avrupa Birliği her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Bu yasağı getirmelerinden evvel ne alırsak alalım diyoruz" dedi. 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Sağlık Bakanı Koca'dan dokümanlı yanıt' başlıklı bugünkü yazısında Bakan Koca'nın kendisini arayarak “AB’nin Türkiye’ye yollandı dediği 1.5 milyon doz Biontech aşısı nerede?” sorusunu yanıtladığını söyledi. Altayı, sorusuna cevap olarak Bakan Koca'nın kendisiyle Biontech'ten gelen bir belgeyi paylaştığını belirtti. Altaylı evraka ait şunları kaydetti: 

“Pfizer-Biontech COVID 19 aşılarının sevkiyatının başladığını görmekten memnunuz” diye başlıyor doküman. İlk partinin Ankara’da üzerinde mutabık kalınan dağıtım merkezine ulaştığını ve şimdilik deneme emelli 5 bin 850 dozun 12 Mart günü teslim edildiğini belirtiyor.

Dokümanda planlı sevkiyatın birinci kısmı olan 0,7 milyon dozluk partinin 24 Mart, ikinci 0,7 milyon dozluk partinin ise 25 Mart’ta Ankara’daki dağıtım merkezinde olacağı belirtiliyor. Belgenin sonunda ise Nisan ayı ortasına kadar 3,1 milyon dozun daha teslim edilmiş olacağını söylüyor. Belgenin altında Biontech'in iki yöneticisinin Dr. Sierk Poetting ve Dr. Oliver Hennig’in imzaları var.

Altaylı'nın paylaştığı evrak:

Çin aşısında son durum ne?

Altaylı'nın aktardığına nazaran Bakan Koca, "Fahrettin Beyefendi, evvel Haziran başına kadar 100 milyon doz dediniz sonra sonbahara kadar dediniz. Artık tekrar Haziran başına kadar dediniz. Biz bir karamsarlığa kapılıyoruz sizinle, bir seviniyoruz. Hangisi hakikat. Ne vakit 100 milyon doz aşımız gelmiş olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Fatih Beyefendi, aşıların kelam verilen, mutabakatla belirlenen terminlerde verilmesi ile ilgili çok büyük sıkıntılar var. Yalnızca biz değil, çabucak hiç kimse aşıyı kelam verilen vakitte alamıyor. Bakın değil milyon, değil yüz bin birkaç bin aşıda kalan ülkeler var. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çok açık söyleyeyim biz Sinovac’ın 3. Faz çalışmalarına katılmasaydık bugün bu aşıları da bulamazdık. Hem Sinovac’ın hem Biontech’in 3. Faz çalışmalarında yer almamız bize bu aşıları sağladı. Daha da sağlayacak.

Sorun şu ki, üretim çok kısıtlı. Üretim artarsa Biontech’ten oradaki iki bilim insanı vatandaşımızın da sayesinde daha da aşı alacağız. Konuşuyoruz ve mutabıkız. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Evvel 'Çin’e vereceksiniz' dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna karşın alabiliyoruz. Son gelişmeler ışığında Haziran’a kadar 40 yaş üstü 32 milyon yurttaşımızın ve risk gruplarındakilerin iki doz aşısını Haziran’a kadar tamamlayacağımızı görmeye başladık.”

"En büyük endişem aşı miliyetçiliği"

Öbür yandan aşı milliyetçiliğinden kaygı ettiğini söz eden Koca, "Avrupa Birliği her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Herkes kendi vatandaşı öncelikli olsun istiyor. Bu yasağı getirmelerinden evvel ne alırsak alalım diyoruz. Biontech’ten bir 18 milyon daha bekliyorum. Gelecek herhalde. Her aşının peşindeyiz. Bir yandan da ülkemizde geliştirilecek aşıları destekliyoruz. Lakin en büyük kaygım bu aşı milliyetçiliği ve yasak gelmesi" sözlerini kullandı.

Üst Alt