Son Konu

Bakan Varank: 'Adım Adım Ay'a Yaklaşıyoruz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b1956747424839b8704c0b81eb2b69b19bf8eb29.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sonda Roket Sistemi'nin uçuş testlerinin muvaffakiyetle tamamlandığını belirterek, "Adım adım aya, ay misyonundaki amaçlarımıza yaklaşıyoruz. Buradaki sonuncu maksat hibrit motorlu roketlerle birlikte 100 kilometre dediğimiz uzay hududunu aşabilmek" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hibrit roket teknolojileriyle yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Sinop'ta temaslarda bulundu.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi'ni ziyaret etti.

Varank, fırlatma öncesinde test alanını inceledi, SORS'un montaj ve uçuş öncesi hazırlık basamaklarına ait bilgi aldı.

"Uzay aracımızın dizaynına başladık"

Varank, yaptığı açıklamada, Ulusal Uzay Programı'nın amaçlarından birinin 2023'te Ay'a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, "Şu anda uzay aracımızın dizaynına başladık." dedi.

Sinop'ta Delta V tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, "Buradaki en son gaye hibrit motorlu roketlerle birlikte 100 kilometre dediğimiz uzay hududunu aşabilmek." tabirini kullandı.

Varank, yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın vakitte uzayda seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, "İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında kıymetli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak." diye konuştu.

'Ay Görevi' için yürütülen çalışmaların muvaffakiyetle ilerlediğini anlatan Varank, "Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki amaçlarımıza yaklaşıyoruz." dedi.

Varank, Milli Uzay Programı'ndaki öbür bir gaye olan uzaya insan göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını söz ederek, bu misyona duyulan ilginin farkında olduklarını lisana getirdi.

"Türkiye dünyada 7-8 ülkeden biri olacak"

Delta V Genel Müdürü Prof. Dr. Arif Karabeyoğlu, ateşlemesi yapılan SORS'un dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden birine sahip olduğunu vurgulayarak, "Sıvı oksijen ve parafin yakıt kullanan çok süratli yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz." dedi.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ulusal Uzay Programı'ndaki 10 maksadın tamamında ilerleme kaydettiklerini bildirerek, "2030 yılına geldiğimizde Türkiye bir uzay gücü olarak yerini alacak dünyada 7-8 ülkeden biri olacak." ifadesini kullandı.

SORS'un fırlatma testi yapıldı

Bakan Varank ve beraberindekiler, oksitleyici olarak sıvı oksijen kullanan sondanın fırlatma öncesi dolum süreci ve öteki hazırlıklarının tamamlanmasının akabinde fırlatma denetim binasına geçti.

Burada yapılan son güvenlik denetimlerinin akabinde 10'dan geriye sayıldı ve SORS'un fırlatma testi yapıldı.

Bakan Varank'ın komutuyla fırlatılan sonda roketi, Sinop'ta yapılan testi muvaffakiyetle geçti.

SORS'un itki sistemi dikey ateşleme testi ve 'Ay'a Sert İniş' görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motorunun testi nisan ayında yapılmış, testler tam muvaffakiyetle sonuçlanmıştı.

SORS, hibrit roket motorları konusunda Türkiye'nin ulaştığı muvaffakiyet ve teknolojik yetkinliği göstermesi yanında, 'Ay Görevi' için de değerli bir yapı taşı olacak. Ay Görevi'nde kullanılacak hibrit motorun kritik bileşenleri, SORS sistemiyle uzay ortamına çıkarılıp test edilecek ve uzay vazifeleri için uygunlukları teyit edilecek.

Üst Alt