• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Kutupların Hızla Yer Değiştirdiğini Gösteren Araştırma

makaleci

makaleci

Vip Üye
14 Ocak 2020
42,900
1
38
31

Jeomanyetik değişim ismi verilen bir tabiat hadisesi, yavaş ve kararlı bir döngüyle gezegenimizdeki ömrü etkilemeyi sürdürüyor. Bu hikayede Dünya’nın kutupları mahal değiştiriyor. Bu hikaye doğal ki birden teğe olmuyor, 100 bin ila 1 milyon yıl arası bir müddette gerçekleşiyor.

Şu andaki değişim sürecinin ne kadar süreceği konusunda tartışmalar var. Wisconsin Madison Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma, 770 bin yıl evvel gerçekleşen kutupların değişimi sürecinin on binlerce yıl sürdüğünü gösteriyor.


Araştırmaya nazaran şu anda yaşanan kutup değişimi vukuatı, sıradanda olması beklenenden daha süratli formda gerçekleşiyor. Bu doğal bir süreç ve durdurmak, ket olmak üzere bir durumumuz kelam konusu değil. Yeniden de mümkün değişimlere dair haber sahibi olmak, mümkün senaryolara karşı hazırlıklı olmayı sağlayacaktır.

Yeni araştırmada eski çağlardan bu yana katmanlanan yapılar inceleniyor. Umumi olarak antik lavlar, okyanus tabanındaki rezervler ve Antarktika’daki buz kütleleri bile manyetik yerin geçmişini ve tesirlerini ortaya koyuyor.

Toplanan olgulara nazaran son manyetik dönüşüm tam 22 bin yıl sürmüştü. Birinci 18 bin yılda yerküre yarı istikrarsız hale gelirken son 4 bin yıllık kısım ise gezegenimizi bugün bildiğimiz haline getirdi.
 
Üst