Son Konu

Geleneksel mutfağımızdan dinç lezzetler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mönülere bakarken lezzet ve sağlığı bir arada istemeyi öğrenin, uzun vadede kârlı çıkın

Cuma günleri sağlıklı gıda ve keyif dengesi oluşturmayı amaçlayan 'Diyetetik Gurme' yazılarımla ilgili sizlerden hoş geri bildirimler alıyorum Mönülere bu gözle bakmayı ve seçimlerinizi yaparken tat ve sağlığı bir arada istemeyi öğrenebilirseniz uzun dönemde bu farklılık sizi çok rahatlatır Sağlıklı ve mutlu olmanıza katkı sağlarBu hafta Kanyon Konyalı'yı seçtim Bu yıl 110 yılını kutlayan Konyalı'nın, eski reçetelerden ve özel yemeklerden hazırladıkları yemek listesi, itiraf edeyim beni biraz zorladı Çünkü vicdanım, damak zevki tadım ve içimdeki iştah şeytanının saniyeler süren savaşı bana nedense çok uzun bir vakit dilimi gibi geldi
Yurdumun otları
Restoran kapısına gelmeden önce size mutfağı görme şansı tanıyan cam bölmeden dönerin süzülüşünü bakmak zaten yeterince iştah açıcı Arkasında yemek listesi sizi alıp başka dünyalara götürüyor, ön tarafta 1946 yılının damga pulu dikkat çekiyor Kapağı açtığınızda saÇ üst köşede gözüme çarpan not bana babamı hatırlatıyor 'Ekmek karnelerinin yemekten evvel verilmesini sayın müşterilerimizden rica ederiz' diyor Arka kapaktaki ayrıntısıyla uğraşma bilgiler ise yüzümde güzel bir gülümseme bırakıyor 'deruhte etmek', 'izahat', uzun zamandır duymadığım ifade kalıpları Ama çok hoşuma gidiyor sözde bir nostalji filminde hissediyorsunuz kendinizi

Ben otlu bahçe salatası ile başladım Peşinde sirken otlu piruhi, edepli etli rezene kökü, vişneli palavracı yaprak sarma, enginar piyazı, patlıcan köz salatası, kabalak yaprağında sardalya ızgarası yedim Rezene kökünü daha önce denemediyseniz kuşkusuz nasihat ederim Vişneli yaprak sarma da ağızda mükemmel bir tat bırakıyor
Yüzyıllık reçeteler

Türkiye'nin çeşitli kültür ve bölgelerinin esintilerini taşıyan 'Yurdumun Otları' mönüsü, yurdumuzda yetişen ot ve sebzelerle yapılan geleneksel yemeklerimizi tadına bakmak için benzersiz bir fırsat sunuyor

Eskiden öksürük ilacı olarak kullanılan kabalak, mönüde kabalak yaprağında sardalya ızgarasıyla karşımıza çıkıyor Üst solunum yolları rahatsızlıklarında göğüsü yumuşatma özelliği yer alan Kabalak otu, C vitamini, potasyum ve çinko içeriyor
Hodan galduruk kavurmasındaki hodan ise kansere karşı koruyucu özelliğe sahip Yüzyıllardır melankoli çekenlere hap olarak önerilen hodan otunun idrar söktürücü ve ateş düşürücü özelliği de bulunuyor Etli ebegümeci yemeğindeki ebegümeci, solunum yolu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında koruyucu olma özelliği taşıyor

Konyalı'da bu yüzyıllık reçeteler, aslına sadık kalınarak pişirilip sade ve çağdaş bir sunumla servis ediliyor Şef Aydınlatılmış Demir, 'Türk Mutfak Kültürü'nün Orta Asya'dan Selçuklu'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyet Türkiye'sine değin uzanan süreçte, yöresellikten mevsimselliğe uzanan çeşitlilikte, geleneksel Türk örf ve adetlerine yerinde hazırladığı yemekleri sunuyor
Kaçamak gerçekleştirmek isterseniz

Mönüde et ve balık yemekleri, dengelenmiş bir seçim imkânı veriyor Kolesterol ve yaÇ tüketiminize uyarı ediyorsanız zeytinyağlı başlangıçlar ve balıkla devam edebilirsiniz Ayda 2 3 kez kuzu eti kaçamağı yapmak isterseniz ben size kuzu incik ya da büyük oranda kuzu etinden hazırlanmış döneri de tavsiye ederim Bu durumda günün öteki belli başlı öğününde bol sebze ve salata yemeniz gerekir

Konyalı mönüsünde ot ve sebzelerin yanı sıra Türk Mutfağı'na özgü hafif tatlılar da ilgi çekiyor Meyveli elmasiye, keşküli fakir, çilek eşliğinde su muhallebisi ve kırmızı meyveler peltesi gibi Ben limoni elmasiye yedim Hiç yaÇ ve un içermemesi sebebiyle fazla hafif bir yaz tatlısı Bir lokma portakallı baklava denedim azıcık da su muhallebisi yedim Çünkü üzerindeki şam fıstığı reçelini tatmam gerekiyordu

Ege, Karadeniz, Akdeniz otlarını haşlayıp sirkelemek ya da yoğurtla karıştırmanın fazla ötesinde bundan böyle birçok et ve balık yemeğine lezzet veren bu otlar, Konyalı mutfağında sık sık ve fazla güzel uyumlandırılarak kullanılıyor Mesela köy eriştesi menekşe kavurmasıyla servis ediliyor, mutfakta margarin kuşkusuz kullanılmıyor
Salatalığın bilinmez yararları
Salatalığın ısısının, dışarıdaki havadan 20 derece düşük olduğunu biliyor muydunuz? Cilt sağlığınızı ilerletmek için besin programınıza salatalık eklemeyi deneyebilirsiniz

A ve C vitaminleri ile potasyum alımını artmak istiyorsanız salatalık bu konuda yerinde bir alternatiftir Salatalarınıza, yoğurdunuza salatalık ilave etmeyi deneyin Salatalık ağırlıklı olarak sudan oluşmuştur Salatalık kabuğu posa bakımından zengindir, potasyum ve magnezyum gibi yardımsever mineralleri içerir
Dahası düşük kalorilidir Hipertansiyonlulardaki bir alıştırma, potasyum, magnezyum ve posadan zengin besinlerin diyetlerine eklenmesi ile kan basıncının dinç seviyeye düştüğünü göstermiş Salatalık, içerdiği magnezyum, potasyum ve posa ile buna asistan olabilir

saglikmerkez

Üst Alt