Son Konu

'Çocuğunuzun içindeki cevheri fark edin'

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*
Bütün Üstün Zekalılar Derneği**(TÜZDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hilmi Eren, 7 yaşındaki çocuğunuz 12**yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın**Çocuğunuza en kısa zamanda üstün yetenek testi yaptırarak eğitimine yönelin**dedi
*
Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK ile Bilim ve Teknoloji**Yüksek Kurulu ’nca Türkiye ’de 682 bin çocuğun üstün zekalı olduğunun tespit**edildiğini söyledi
*
TÜZDER ’in Türkiye ’de üstün zekalı ve üstün kabiliyetli çocukların**tanılanması ve takibini yaptığını bildiren Eren, derneğin, çocukları yetenek**hüner ve kabiliyetler alanında da desteklediğini açıklama etti
*
Üstün zekalı öğrencilerle deney, robot, elektronik, yazarlık, önderlik,**astronomi, uyarı, akıl ve düşünme becerileri konularında atölye çalışmaları**yaptıklarını anlatan Eren, şunları kaydetti:
*
Neden bu çalışmalar manâlı? Tarih her tarafında üstün zekalı kişiler**toplumların seyrini değiştiren icatlar yapmıştır 7 yaşındaki çocuğunuz, 12**yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın**Çocuğunuza en kısa zamanda üstün kabiliyet testi yaptırarak eğitimine yönelin Biz**bunları uzun dönemler yok sayıp ihmal emişiz Batıya baktığımızda özellikle bu**çocukların erken dönemde teşhis edildiği ve kritik makamlara gelecek şekilde özel**olarak yetiştirildiğini görüyoruz
*
Eren, dünyada Güney Kore ’nin bu anlamda çok ciddi atılımlar yaptığını**dile getirerek, son yıllarda kazandığı idareli kalkınmayı üstün zekalılara**uygulanacak yatırımlara bağladığını söyledi
* * * * *
Tanılama yapıldıktan sonrada meslek bitmiyor
Ailelerin çocuklarının hareket ve kavrama durumunu doğumundan itibaren**dikkatle izlemesi gerektiğini gösteren Eren, Tanılaması yapılamayan yetenekler**toprak altındaki maden gibidir Maden toprak üstüne çıktığında kasıt kazanır**dedi
*
Türkiye ’de üstün zekalı çocukların tanılamasının Milli Eğitim Bakanlığı**Rehberlik Araştırma Merkezi ’nce yapıldığını kaydeden Eren, Aslından tanılama**yapıldıktan sonrada iş bitmiyor Okullarımızda öğretmenlerin bu konuda veri**sahibi olması gerekir Biz bu konuda ziyafet edildiğimiz şehirlerde öğretmenlere ve**okul müdürlerine seminerler düzenliyoruz Okullarda destek eğitimi nasıl verilir**ayrıca okullarda takviye eğitim odaları nasıl kurulur konularında bilgiler**veriyoruz Bu çocuklar, topluma, millete vatana en iyi şekilde hizmet edecek**şekilde erkenden ’nasıl değerlendirilir ’ sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz**diye konuştu
*
Türkiye ’de tespit edilen üstün zekalı 682 bin öğrenciden 9 bininin devlet**nezdinde eğitim gördüğünü dile getiren Eren, Üstün zekalı öğrenci sayısına kadar**eğitimde ulaşılan oran düşük Biz bu konuda okullarda aktifleşmeliyiz Her okula**4 metrekare olmak üzere takviye eğitim odaları yapılmalı ve akıllı olan öğretmen**bu çocuklarımızla araştırmalar yapmalıdır ifadesini kullandı

Üst Alt