Son Konu

3 yaşa kadar konuşmuyorsa dikkat!

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anadolu Üniversitesi (AÜ) sağlık durumu Bilimleri Fakültesi Dil ve Tavır Terapisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr İlknur Maviş, 36 aya kadar konuşamayan veya hitabe bozukluğu çeken çocukların iyileşmesinde en kayda değer faktörün aile desteği olduğunu söyledi

Maviş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel olarak 1824 ay arasındaki çocukların söze geçmelerinin beklendiğini bildirdi
Çocukların 36 aya değin ses ve laf çıkaramaması durumunda birtakım şeylerden şüphelenilmesi gerektiğini vurgulayan Maviş, şöyle konuştu:
Her çocuğun gelişimi aynı değildir Bir Takım çocukların gecikmiş konuşma ve sesletim bozukluğu (harf söyleyememe) sıkıntıları olabilir Bunların aşılması için aile desteğine gereklilik vardır Annenin, babanın çalışması, çocuğun bakıcıyla büyümesi veya sürekli telefon, tablet ve televizyonda çizgi filmleri izlemesi, kendi başlarına bırakılmaları, yani çevresel girdinin, sözel faktörün olmaması çocukların konuşmalarını, dil gelişimlerini geciktirebilir
Maviş, ailelerin çocuklarıyla irtibat kurmayı öğrenmesi gerektiğini vurgulayarak, 36 aya değin konuşamayan veya hitabe bozukluğu çeken çocukların iyileşmesinde en manâlı faktör aile desteğidirdedi
Ebeveynlerin çocuklarıyla Oyun oynayıp, iletişim kurması gerektiğini ifade eden Maviş, bu yapılamıyorsa dil ve tavır terapistlerinin kendilerine önerilerle bunu öğretebileceğini aktardı
Maviş, Onun için her anne baba, hatta anneanne ve dedelerin de çocuklarla irtibat kurmayı öğrenmeleri gerekiyor Çocukta risk faktörü varsa, ailelerden birinde kekemelik varsa, dil ve konuşmada gecikme faktörü varsa çocuğuna özel bir irtibat çabası göstermesi gerekiyorifadelerini kullandı

''Dil ve söylev terapileri mutlaka etkili oluyor
Ailedeki iletişimin yanı sıra dil ve söylev terapistlerinden yardım alınarak terapiye başlamanın önemine değinen Maviş, şunları açıklama etti:
Dil ve tavır terapileri mutlaka etkin oluyor Dil ve konuşma terapisinde gecikmiş konuşması olan çocuğun 6 aylık evrede konuşmaya başladığını, sesletim bozukluğu olan bir çocuğun mutlaka 3 ayda ya da daha eksik zamanda düzeldiğini görüyoruz Bu çocukları okullara hazırlıyoruz 1 ve 2 sınıfta akranlarının alaycı bakışlarından, dalga geçmelerinden önlemeye çalışıyoruz
Özellikle gecikmiş konuşmada, sesletim bozukluğunda ve kekemelikte iyileşmelerin tez olduğunu dile getiren Maviş, Hem konuşma yitimi veya travmatik beyin hasarlarına emrindeki olarak beyinle ilgili olan dil ve söylev bozuklukları olursa, özellikle yaşlılarımızda bir iyileşmeden ziyade yaşam kalitesini hedefliyoruzdiye konuştu
*

Üst Alt