Son Konu

Mercimek Çorbası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mercimek Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

*1 su bardağı mercimek
*Yarım yemek kaşığından birazcık fazla salça ( mümkünse ev yapımı biber salçası)
*Zeytinyağı
*1 Soğan
*Tuz
*Baharatlar( Nane, zerdaçal, zencefil, pul biber, karabiber, kimyon)
*Su

Mercimek Çorbası Tarifi Yapılışı Tenceremize soğanımızı gelişi güzel doğruyoruz Üzerine soğanımızı azıcık kavurmaya yetecek kadar yağ ekliyoruz Ardından salçamızı da ekleyip ocağa alıyoruz Soğanlar azıcık renk değiştirene ve salçamız dağılana kadar kavuruyoruz Öyle çok dağılmasa da olur hatta Sonra mercimeğimizi ekliyoruz Onu da azıcık kavuruyoruz yani şöyle bir çevirelim tencerede Sonra iki bardak suyumuzu ekleyelim Baharat ve tuzumuzu da atıp pişmeye bırakıyoruz Gelip gidin karıştırın çünkü eğer su yetmez ise dibine tutar çorbamız Tüm suyunu çekmiş ama hala pişmemişse su ekleyebilirsiniz Mercimekler yumuşayınca blenderdan geçiriyoruz Eğer kıvamını beğenmezsek göz kararı suyumuzu ekliyoruz Son kez kaynatıp ocaktan alıyoruz Çorbamız hazır, afiyet olsun ?
Ben azıcık hasta olduğum için soğanı iki tane doğradım, karabiberini bol attım
Bir de biz iki kişi olduğumuz için benim mercimeğim yarım su bardağıydı
Eğer patates ve havucunuz varsa onları da soğanla aynı anda aynı şekilde doğrayıp çorbaya ilave edebilirsiniz
Patates koyduysanız suyu azıcık fazla koymalısınız çünkü patatesin nişastasından dolayı kıvamı artıyor
Mercimeğiniz cinsine göre alacağı su değişiyor Zamanla ayrı tutturabilirsiniz ?

Üst Alt