Son Konu

Ay ’da yürüyen 12 astronot

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ay ’da yürüyen altıncı astronot olan Edgar Mitchell hayatını kaybetti Peki, onun dışarıya Dünya ’nın uydusuna bacak basan öteki astronotlar kimlerdi? İşte Ay ’da yürüyen diğer isimler… NEIL ARMSTRONG: 21 Temmuz 1969… O gün bütün Dünya'da nefesler tutuldu çünkü ademoğlu ilk önce Dünya dışında bir gök cisminde adım atacaktı Ve bu birincil adımı atan birey de Neil Armstrong oldu Apollo 11 misyonu zarfında 20 Temmuz'da Ay'a dışarı giden ve bir gün sonradan ilk ayak basan insan olarak anılan Armstrong'un “Benim için minik, insanlık için büyük bir adım sözü de tarihe geçti Neil Armstrong, 25 Ağustos 2019 tarihinde, 82 yaşında hayata veda ettiBUZZ ALDRIN: 1930 doğumlu Aldrin de Apollo 11 misyonu dahilinde Ay'a gitti Aldrin, misyon komutanı Armstrong'dan daha sonra Ay'a ayak basan ikinci insan oldu Oysa Apollo misyonu Aldrin'in ilk uzay görevi değildi Buzz Aldrin, 1966 yılında Gemini 12 misyonu dahilinde uzay yürüyüşü denemeleri yaptı Aldrin, 1971 yılında NASA'dan istifa ettiPETE CONRAD: 2 Haziran 1930 doğumlu Pete Conrad, 8 Temmuz 1999 yılında hayatını kaybetti 14 Kasım 1969 tarihinde Ay'a yapılan Apollo 12 misyonunun komutanıydı Ancak gezi oldukça engebeli geçmiş, fazla sayıda yıldırım sebebiyle aksamalar olmuştu Conrad, bu engebeli misyon dahilinde Ay'a bacak basan üçüncü birey oldu Conrad, Armstrong'un açıklamasına atıfta bulunarak Houston'a gönderdiği mesajda, Dostum, bu Neil için ufak bir adım olabilir fakat benim için gayet uzun bir adım olduifadelerini kullanmıştıALAN BEAN: ABD'li astronot Bölge Bean, Ay'a etap basan dördüncü insan oldu 15 Mart 1932 doğumlu Bean, Ay'a ikinci insanlı uzay misyonu olan Apollo 12 dahilinde uyduya gitti Bean, ikinci ve son uzay misyonunu ise Skylab Uzay İstasyonu'na Skylab 3 misyonu zarfında yaptı Bean, 1981'de NASA'dan ayrıldıALAN SHEPARD: 1998 yılında 74 yaşında hayatını kaybeden Shepard, Apollo 14 misyonunun (56 Şubat 1971) komutanı olarak Ay'a ayak basan beşinci insan oldu Shepard, Apollo 14 misyonu sırasında 47 yaşındaydı bu nedenle Ay'a üçgenin taban olmayan kenarı basan en yaşlı insan da o Ama Shepard, bunun yanı sıra NASA'nın 1961 tarihli Mercury uçuşu kapsamında uzaydaki ikinci insan ve ilk ABD'li olma özelliğini de taşıyorEDGAR MITCHELL: 17 Eylül 1930 doğumlu Mitchell, geçtiğimiz günlerde Florida'da 85 yaşında hayatını kaybetti Mitchell da Apollo 14 misyonu kapsamında Ay'a gitti Mitchell, Ay yüzeyinde dokuz saat geçirerek çalışmalar yaptı Fazla sayıda kitabı da yer alan Mitchell'in “Kaşifin Yolu isimli kitabı en çok bilinenlerdenDAVID SCOTT: 83 yaşındaki Scott, 31 Temmuz2 Ağustos tarihleri aralarında düzenlenen Apollo 15 misyonu kapsamında Ay'a gitti ve Dünya'nın uydusuna but basan yedinci insan oldu Scott, aynı zamanda Ay'da araç kullanan birincil insan David Scott, ilk uzay uçuşunu 1966 yılının mart ayında Gemini 8 misyonu zarfında Neil Armstrong ile yapmıştı Scott, hâlâ ABD'de yaşıyorJAMES IRWIN: Irwin, 8 Ağustos 1992 tarihinde 61 yaşında yürek krizinden hayatını kaybetti Apollo 15 misyonu zarfında Ay'a but basan sekizinci insan olan Irwin, 1972 yılında NASA'dan ayrıldı Irwin, sonraki yıllarda sık sık Türkiye'ye gelerek Ağrı Dağı'nda Nuh'un Gemisi'ni arama çalışmalarına da katılmıştıJOHN W YOUNG: 24 Eylül 1930 doğumlu olan Young, Apollo 16 misyonu kapsamında Ay'a etap basan dokuzuncu insan oldu Young, Ay'a iki kere gitti Ama ilk Apollo 10 misyonu sırasında Ay'a üçgenin taban olmayan kenarı basmadıCHARLES DUKE: 3 Ekim 1935 doğumlu Duke, Apollo 16 misyonu dahilinde Ay'a etap basan 10'uncu insan ABD'nin Ay yolculukları çoğu kez entrika teorilerine de konu oldu çoğu kez NASA astronotlarının aslında Ay'a hiç adım atmadığı söylentileri çıktı Duke, bir belgeselde bunlara tepki göstererek, “Biz Ay'a dokuz kez gittik Eğer sahte ise neden aynı şeyi 9 kez yaptık demiştiHARRISON SCHMITT: 1935 doğumlu Schmitt, Apollo 17 misyonu (1114 Aralık 1972) dahilinde Ay'a giden ekipte yer alıyordu Schmitt, Ay'a üçgenin taban olmayan kenarı basan 11'inci kişi olduEUGENE CERNAN: 1934 doğumlu Cernan, Apollo 17 misyonu zarfında Ay'a ayak basan on ikinci ve son insan oldu Cernan hâlâ, “Ay'daki son insan unvanını taşıyor Cernan'ın hikayesini anlatan Ay'daki son insanisimli bir de belgeli bulunuyor 1972 yılından bugüne Ay'a bir daha insanlı uçuş yapılmadı Rusya geçen sene, 2029 yılında Ay'a insanlı uçuş yapmayı planladıklarını duyurmuştuKaynakhttp:wwwdwcomtraydayürüyen12astronota19031981 sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt