Son Konu

Kampanya: TCDD Web Bilet Servisi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bugün Özgürlükİçincom sitesi olarak, Pardus kullanıcılarının gerek kamunun gerekse özel İnternet sitelerine erişim ve bu sitelerden sunulan hizmetleri alma konusundaki sorunlarını söz etmek ve bu sitelerin Pardus kullanıcıları tarafından da hizmet alınabilir ülkü gelmesi için birincil kampanyamızı düzenliyoruz!
Ilk kampanyamızı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın İnternet sitesindeki Bilet Satış Rezervasyon servisine erişim sorunları konusunda düzenliyoruz Bu kampanyadaki nihai hedefimiz bu servise olan erişim sorununun lüzum Pardus üzerindeki tarayıcılar gerekse öteki işletim sistemleri üzerindeki tarayıcılar tarafında giderilmesi ve Microsoft Windows&İnternet Explorer tekelinin kırılmasıdır
Özgürlükİçincom topluluğu olarak Kalabalık Bildirgemizde belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda bu kampanyayı düzenliyoruz Tren biletlerini özgürce alabilmek isteyen bütün üyelerimizi, kardeş bağımsızlık yazılım topluluklarını ve bütün bağımsızlık yazılım severleri bu kampanyaya ziyafet ediyoruz!

Haydi daima beraber çufçuflayalım!

Kampanyaya yeralma için aşağıdaki misal mektup metnini kullanarak TCDD'nin ilgili eposta servislerine, faks numaralarına ya da adresine posta ile gönderebilirsiniz

Iletişim kurulacak birim:

Beyaz masa: byhim@tcddgovtr Tel: (0312) 309 05 15 1408 Faks: (0312) 312 62 47

Kampanya konusundaki gelişmeleri peşine düşüp takip edebilmemiz ve TCDD'nin yanıtlarını öteki kullanıcılarımızla paylaşabilmemiz namına göndereceğiniz epostaların Veri kısmına(CC) kampanya@ozgurlukicincom adresini eklemeniz yardımcı olacaktır

Kullanılacak talep mektubu örneği:

Talep Mektubu

Kime: TCDD Beyaz masa
byhim@tcddgovtr Tel: (0312) 309 05 15 1408 Faks: (0312) 312 62 47

Konu: TCDD İnternet Bilet Satışı Servisine Erişim Sorunu

Sayın İlgili,

Bu mektubu size göndermemin nedeni, TCDD'nin çevrimiçi bilet servisinden Microsoft Internet Explorer tarayıcısı dıştan hizmet alamıyor oluşumdur

Ülkemizin en köklü kurumlarından olan TCDD günümüzde birçok atılım yapmakta ve yurttaşlarımızın ulaşım imkanlarını çoğaltmak için en çağdaş demiryolu ulaşım teknolojilerini kullanarak ülkemizi çağdaş demiryolu ağlarıyla donatmaktadır

Buna karşın, TCDD'nin en manâlı İnternet servislerinden biri olan bilet satış uygulaması maalesef bu yeniliklerin gerisinde kalarak, yurttaşlarımızı eski, güvensiz ve dünyaca kabul edilen internet standartlarına uymayan bir İnternet tarayıcısına mahkum bırakmaktadır

Maalesef TCDD İnternet Bilet satmak uygulaması yalnızca Microsoft İnternet Explorer tarayıcısının 50 ve üzeri sürümlerinde çalışmaktadır, bu tarayıcı dışındaki diğer tarayıcılar ile İnternet bilet satmak servisinizden hizmet alınamamaktadır

Bu doğrultuda aşağıdaki hususlara dikkatinizi sürüklemek isterim:

Bu sorun, İnternet sitenizin Microsoft Internet Explorer harici tarayıcıları ve Microsoft Windows işletim sistemi dışındaki işletim sistemleri üzerinde çalışan tarayıcıları desteklememesinden kaynaklanmakta, İnternet sitenizi kodları W3C(WorldWideWeb Consortium)1 standartlarına uymadığından yaşanmaktadır Web Sitenizin kodlarının W3C standartlarına yerinde olup olmadığını ve kodlamalarındaki hataları W3C validator2'den kolayca denetim edebilirsiniz Standartlara uyan ve Microsoft Windows dışı işletim sistemlerindeki(Linux&Mac&BSD) tarayıcılar ile görüntülenebilen bir İnternet sitesi, bu sistem ve tarayıcıları kullanan yolcuların yaşadığı aksaklıkları giderecek ve yolcularınız olarak memnuniyetimizi de üst düzeye çıkaracaktır

Ulus kurumlarınca sunulan hizmetlerde kullanılan bilgi teknolojisi altyapılarının Birlikte Çalışabilirlik Esasları Rehberi3'nde belirli standartlara düzenli olmayan unsurları, bütçe imkanları ve öncelikler çerçevesinde en kısa zamanda bu esaslara ahenkli hale getirilmesi 28 Şubat tarih 27155 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde4 açıklanmış bir amir yükümlülüktür Keza bu konuda daha önce yayımlanan 200745 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nde kayıtlı Halk Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu6 belgesindeki 311 Tarayıcılar maddesine dikkatinizi çekmek isterim başkaca konu ile ilgili diğer genelgeleri7 de dikkatinize sunarım

Microsoft Internet Explorer tarayıcısı çoğu kullanıcı tarafında eski, güvensiz, hantal ve standartlara uymayan bir tarayıcı olması sebebiyle tercih edilmemektedir Mevcut kanı bilgisayar kullanan herkesin bu tarayıcıyı kullandığı gibi yanlış bir algıdadır Fakat çoğalan tarayıcı pazarında istatistiki verilere bakıldığında, Microsoft Internet Explorer tarayıcısının pazar payı dünyada %43 oranındadır Ülkemizde bu oran Mayıs 2019 tarihi itibarı ile %60,4 seviyesindedir ve bu oran ilgili istatistik bilimi sitesinden görüleceği üzere8 çabucak düşmektedir 2010 yılında %75'lik oranında kullanılan bu tarayıcının bir yılda kaybettiği %15'lik oran bu maddede bahsettiğim tercih değişikliklerinin nedenlerini ispat etmektedir Bu durumda TCDD İnternet bilet servisi tercihlerini daha çabuk, daha tehlikesiz, ve standartlara daha uygun İnternet tarayıcılarından yana kullanan yolcularına maalesef hizmet verememektedir Yolcularının %40'lık kesimine İnternet üzerinden bilet satışı hizmetinin sunulamaması keza bir hizmet eksikliği hem de TCDD için bir asalet kaybı olarak görülmektedir

Microsoft Windows işletim sistemi üzerinde kullanılan tarayıcıların yanı sıra, GNULinux işletim sistemlerini konusuna da dikkatinizi ayrıca ve özellikle çekmek isterim Microsoft Windows işletim sisteminin tekelci ve kapalı sistemine rağmen, TÜBİTAK Bilgem tarafından geliştirilen Pardus GNULinux9 işletim sistemi ülkemizde en çok seçim edilen işletim sistemlerinden biridir Pardus yüzbinlerce kullanıcıya ve 30000 üstünde belirtilmiş kalabalık üyesine sahip bulunmaktadır Bunun yanı sıra Pardus, Millet kurumları ve özel sektör için geliştirilen Kurumsal10 bir sürüme de sahiptir Pardus Kurumsal sürümünü kullanan kurum ve kuruluşları buradan görebilirsiniz11 Bu doğrultuda gelişmesi ülkemiz için fazla kayda değer olan bu işletim sistemi ve bu sistem üzerinde çalışan tarayıcıların desteklenmesinin ayrıca önem ve özen gösterilmesi gereken bir konu olduğunu bilgilerinize sunarım

Çalıştığınız sistemi değiştirmek veya sisteminizdeki bir bilgisayara Windows dışı bir işletim sistemi kurmadan da İnternet Siteniz ile ilgili zorunlu kullanılabilirlik testlerini bilgisayarınıza çeşitli ücretsiz programlar(Oracle Virtualboxvb*)12 aracılığı ile İnternet'ten indirebileceğiniz bedava Pardus 2019 KurulanDVD13 imajı ile sanal bir işletim sistemi kurarak mevcut sisteminizde gerçekleştirebileceğinizi, ve bunun size ilave bir maliyet getirmeyeceğini de keza açıkça belirtmek isterim Ya Da diğer bir alternatif olarak sisteminize hiçbir montaj yapmadan İnternet'ten bedava indirebileceğiniz Pardus 2019 Çalışan DVDile gerekli kullanılabilirlik testlerini gerçekleştirebilirsiniz

Ülkemizin öncü bir kurumu olmanıza uygu şekilde, en kısa zamanda sistemlerinizi ve İnternet servislerinizi son teknoloji ürünü tarayıcılar ve işletim sistemlerine uyumlu bir hale getirmenizi diliyorum

İşbu istek mektubunu ile belirttiğim hususlar doğrultusunda, sitenizi W3 standartlarına yerinde ve Microsoft Windows&Internet Explorer dışındaki sistemlerden de erişilebilir,görüntülenebilir ve üzerinde bütün kullanıcı işlemlerini sorunsuz yapılabilir olarak iyileştirmenizi istek ediyorum

Bilgilerinizi ve gereğini saygılarımla talep ederim,

Not: Bu Talep Mektubunun orijinali ozgurlukicincom sitesinde bulunmaktadır *

Üst Alt