Son Konu

Fatih Altaylı: 'YÖK'ün Erdoğan'a Boğaziçi Rektörlüğü İçin Önerdiği İlk İsim Naci İnci'ydi'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-047c1bd198a33b28a5437a6eee678fb3204e610f.jpg

Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü misyonundan alınan Melih Bulu'nun yerine vekaleten atanan Naci İnci'nin aslında YÖK'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu listede birinci sırada olduğunu yazdı. Altaylı, AKP'li bir milletvekilinin devreye girerek Erdoğan'ı Bulu konusunda ikna ettiğini belirtti.

Melih Bulu'nun yaklaşık 6 buçuk ay süren olaylı rektörlük macerası sona erdi. 2 Ocak'ta bir gece yarısı bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Boğaziçi Rektörlüğü'ne getirilen Bulu, dün tıpkı halde misyondan alındı. Rektörlük makamına vekaleten Bulu'nun yardımcılığını yapan Prof. Dr. Naci İnci getirildi. Habertürk müellifi Fatih Altaylı bugünkü yazısıda, Naci İnci'nin YÖK'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu listede Boğaziçi Rektörlüğü için önerdiği bir numaralı isim olduğunu öne sürdü. 

Altaylı yazısında şunları kaydetti:

"19 yıldır vazgeçmedikleri bir uygulama biçimi var"

"19 yıllık AK Parti iktidarının 19 yıldır bir türlü vazgeçmediği bir uygulama biçimi var. O da şu; bir hususta yanlış olduğu baştan muhakkak, üzerinde düşünülmemiş ve birilerinin tesiri ile alındığı muhakkak olan bir adım atıyor, bir iş yapıyorlar.Anında uyarılıyorlar. Ama dinlemiyorlar. Bu adım ya da iş ülkede önemli bir tansiyona neden oluyor. En azından önemli tartışmalar çıkıyor, bazen sokak hareketleri meydana geliyor.  Parti içinde bile yapılanın yanlış olduğunu söyleyenler oluyor. Bunlara da kızılıyor. Gerilim tırmanıyor. İnatlaşma sürüyor. 

Sonunda AK Parti idaresi yanlıştan vazgeçiyor lakin ortadan bazen haftalar, bazen aylar geçmiş oluyor, ülkenin gücü boşa harcanıp gidiyor. Ben de bu durumu her seferinde “Ağa ile maraba” kıssasını hatırlatarak eleştiriyorum.  

Bu defa de o denli oldu.Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan “yakışıksız” Melih Bulu, asla kabul görmediği rektörlükten alındı. Ve yerine vekaleten Prof. Naci İnci atandı.

"AK Parti milletvekili devreye girdi, Erdoğan'ı ikna etti"

Boşu boşuna harcanmış 7 aydan ve onca tansiyondan sonra başlangıç noktasına geri dönüldü. Hem de tam başlangıç noktasına. Birinci kareye. Çünkü biliyor musunuz ki, aslında YÖK’ün 7 ay evvelki atama sırasında Cumhurbaşkanı’na önerdiği rektör adayı Prof. Naci İnci idi. Boğaziçi Üniversitesi’nin değerini ve hassasiyetlerini bilen YÖK idaresi, üniversitenin kasvet olmadan kabul edebileceği isim olarak üniversite içinden birini, Prof. Naci İnci’yi 1 numaralı rektör adayı olarak Cumhurbaşkanı’nın önüne koydu.

Prof. Naci İnci de bu durumdan haberdardı. Ancak son anda devreye bir AK Partili milletvekili girdi. Allem kallem Cumhurbaşkanı’nı ikna etti. Prof. İnci’nin MHP’ye yakın olduğunu, Prof. Bulu’nun ise AK Parti’ye daha yakın bir isim olacağını, rektörlük deneyimine sahip olduğu için daha başarılı olacağını anlattı. Cumhurbaşkanı da bunun üzerine Prof. Bulu’yu atadı.

O denli ki, atama YÖK idaresini bile şaşırtırken Prof. İnci’de de büyük hayal kırıklığı yarattı. Daha sonra Naci İnci’ye rektör yardımcılığı önerildiği vakit Prof. İnci uzun müddet bunu kabul etmedi. Sonunda çok üst seviye ısrarlarla Prof. Naci İnci rektör yardımcılığına ikna edildi.

Ve artık "yakışıksız” Bulu gidince Prof. İnci başta kendisi için düşünülen koltuğa “vekaleten” oturdu. Şimdi asaleten de atanır mı bilmiyorum. Ama ne yazık ki, üniversite öğretim üyeleri açısından İnci’nin üzerine de istemeye istemeye kabul etmek zorunda bırakıldığı rektör yardımcılığı yüzünden Melih Bulu pisliği bulaştı. AK Parti bir defa daha kaş yapacağım derken, gözden de etti.

Üst Alt