Son Konu

Masal gibi bir geleceğe, masallarımızla…

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Güneş Yüklü Masallar ’dan sonradan Şahsene Camız bu kez Kahveci Güzeli ’nde titizlikle derlediği Anadolu ’nun dört bir yanında anlatılan, birbirine eş masallarıyla sihirsel dünyaların kapılarını ardına kadar açıyor Kitap masal anlatmaktan ve dinlemekten zevk bölge herkes için Mustafa Delioğlu ’nun resimleriyle Can Çocuk Yayınları raflarında

*
“Patlamış Darı ve kestane kokan, soba üzerinde çaydanlığın fokurdadığı o kış akşamları, yıllar öncesinde mi kaldı? Yaşadığımız o kuytu mutluluklar, gönülden gönüle akıcı masallar, hâlâ içimizi ısıtmıyor mu? Bütün dünyayı kucaklayan insan yanımızın mayası, sanırım en fazla da böyle katılmış hamurumuza Çocukluğumuzun vazgeçilmez lezzeti olan bu masallarla beslendi kişiliğimiz Her şeye karşın; sürdürdüğümüz iyimserlik , koruduğumuz umutlar ve iyi amaç, o günlerin armağanıdır bize Yaşamda karşılaştığımız kötülüklere aleyhinde, bir Keloğlan saflığıyla mücadele verir de baş edemeyiz ara sıra Daha Sonra beklenmedik bir Keloğlan veya ufak evlat akıllılığıyla bir umar arar, buluruz
Masallarımızı dinlerken, yazarken şaşırdığım çok oldu Bir tanesini, kentte doğup büyümüş bir hanımefendiden dinlemiştim Çok benzeri, uzak bir dağ köyünde yaşıyormuş, onu da dinledim Batıda anlatılan bir masalın fazla benzerini İç Anadolulu bir bey anlattı, diğer bir isimle Kesinlikle hiç değiştirmeden tümünü yazdım Bu yüzden, okurken bu benzerlikleri siz de göreceksiniz
Kısacası, pek çok sevilip anlatılmış fakat masallarımız, ulaşımın fazla güç olduğu dönemlerde bile Anadolu yaylasını dolaşmış; doğudan batıya, batıdan doğuya, kuzeye ve güneye, hoş anlatıcılarıyla Bu bitek topraklara, kâh yaşama lezzet ve manâ katan birer erdem tohumu olarak saçılmışlar kâh üstüne can suyu olarak akmışlar coşkuyla Tüm masalcılarımıza, bazı masallarımızı sizlere ulaştırmama aracı olan canım öğrencilerime ölümsüz teşekkürler
Sevgili Büyükler! Bu masalları, önce sizin okuyup öğrenmenizi isterim Daha Sonra tüm aile hatta benzeşen, dost birlikteliğinde anlatın lütfen, sesinizin en sıcak tonuyla Çocuklarınız, torunlarınız da dizinizin dibinde olsunlar çok eskiden olduğu gibi bir mangal başı tandır başı ya da ocak başı sıcaklığında yayılsın odanıza Televizyonunuzu –bir süreliğine kapatın isterseniz Dinleyenler, yudum yudum içsinler asırlardan akıcı mutluluğu… İnanıyorum ama sevgili dostlar, senelerdir yaşamımızdan eksilen huzuru her tarafta yaşayacaksınız Bunu sürdürebildiğinizde, çocuklarımızın yapısına; içtenliği, yaşama sevincini ve yaşamda karşılaşabilecekleri bütün olumsuzluklara sabır, aşma gücünü ekleyivereceksiniz
Sevgili çocuklarım, sizleri çok seviyoruz Sevgimizi, saygıyla besleyebilirsek, değerlerimizle donatabilirsek sizi ve sorumluluklarımızı, sorumluluklarınıza katabilirsek eğer daha güzel olacak her şey Masal gibi bir geleceğe, masallarımızla…

Şahsene Camız özenle derlediği masallardan oluşan kitabı Kahveci Güzeli ’ni işte bu satırlarla anlatıyor ön sözünde ve Anadolu ’nun dört bir yanına anlatılan, birbirine benzer masallarıyla büyülü dünyaların kapılarını ardına dek açıyor Kitap masal anlatmaktan ve dinlemekten zevk bölge herkese hitap ediyor

*

Üst Alt