Son Konu

Şambali Tatlısı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Şambali Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

3 su bardağı irmik 1,5 su bardağı yoğurt 1 çay bardağı şeker 1 kabartma tozu 1 çay kaşığı karbonat Şerbeti için;
4 ,5 su bardağı şeker 3 ,5 su bardağı su 1 çay kaşığı limon suyu Kaç Kişilik: 1214
Hazırlama: 5dk
Pişirme: 30dk

Şambali Tatlısı Tarifi Yapılışı

Herkese merhabalar bu gün sizlerle şambali tatlısı tarifi paylaşacağım Daha önce de paylaşmıştım bir kaç değişiklik yaparak yeniden paylaşmak istedim umuyorum sizlerde beğenirsiniz
Geniş bir kaba yoğurt ve şeker alınır iyice karıştırılır Üzerine kalan diğer malzemeler eklenir biraz katı kıvamda olacak bu sizi korkutmasın ardından orta boy bir cam tepsi yağlanır üzerine boşaltılır Üzerini düzeltmek için eller ıslatılarak üzeri iyice düzeltilir Kaşık veya bıçak yardımıyla hafifçe tepsinin tabanına değmeyecek şekilde kesilecek yerleri çizilerek belirlenir Üzerine fıstık dizilir ve önceden ısıtılmış 175 derecede ki fırına verilir 30 dakika altı üstü kızarıncaya pişirilir
Şerbeti
Tencereye şeker ve su alınır kaynayıncaya kadar karıştırılarak şekerin erimesi sağlanır Kaynamaya başlayınca 12 15 dakika kadar kaynatılır Bu arada tatlı da pişmiş olacak Sıcak şerbet fırından çıkan sıcak tatlının üzerine gezdirilir 4 5 saat iyice Şerbetini çekip dinlenen tatlı istenilen şekilde süslenilip servis edilir Ertesi gün daha lezzetli oluyor Deneyeceklere kolay gelsin hoşçakalın

Üst Alt