Son Konu

Peygamber Efendimizin İbadetleri

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Muhammed'in (sav) İbadetleri

Peygamber Efendimizin Yaptığı İbadetler

Her konuda olduğu gibi ibadetler konusunda da ümmetine misal olan Hz Peygamber (asm), ibadetlerde kulluk bilincinin diri tutulmasına ağırlık vermiş; imanın amaç ve lezzetinin, oysa ibadet ve güzel davranışlarla desteklendiğinde yakalanabileceğini belirtmiştir Zira sosyal hayattaki bilinçli alınganlık, Allaha aleyhinde sorumluluk bilinci diye de ifade edebileceğimiz takva hali böyle oluşur Sürekli Yüce Allâh'a ibadetle meşgul olan Hz Peygamber (asm), ibadetlerine devam etmiş, ömrü her tarafında hiçbir ibadetini bırakmamış; En bahtı açık ibadet, az da olsa, devamlı olandırbuyurmuştur

Gece İbâdeti

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem gece ibadetine çok düşkündü Hadîsi şerîfte şöyle buyrulmuştur:

Allah, her peygamberde, belirtilen bir şeye karşısında fazla açlık yaratmıştır Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir(Heysemî, II, 271)

Kendisi bu kadar çok sevdiği gece ibâdetini, ümmetine de şöyle tavsiye etmiştir:

Aman, gece kalkmaya çaba edin! Çünkü o, sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allâh'a yaklaşma vesilesidir Bu ibadet, günahlardan alıkoyar, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir(Tirmîzî, Deavât,101)

Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin Benzer şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran kadına da Allah rahmet etsin(Ebû Dâvûd, Tatavvu, 18)

Gece ibâdeti, yatsı namazından başlar Onun yatsı namazı hususundaki hassasiyetini Ebû Berze elEslemî radıyallâhu anh şöyle anlatmıştır:

Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem yatsı namazından önce uyumaktan, yatsı namazından sonra da oturup konuşmaktan hoşlanmazdı(Buhârî, Mevâkît, 13, Müslim, Mesâcid, 236; Ebû Dâvud, Salât, 3; Tirmîzî, Salât, 11)

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem'in gece ibadetleri esnasındaki hoşgörü ve şevkini Âişe annemiz şöyle anlatıyor:

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem gecesinin uzunca kısmını ibadetle geçirir, Kur'ân'ın elBakara, Ali İmran, enNisâgibi uzun sûrelerini okur, korkutucu âyetlere geldiği süre Cenâbı Hakk'a sığınır, Allâh'ın nimetlerini sayan âyetleri okudukça bu nimetlere erişen kullardan olmasını niyaz ederdi(İbni Mâce, Babu Mâ Câe Fi Salâti'l Leyl)

Nâfile İbâdetleri

Ebû Hureyre radıyallâhu anh, Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivâyet etmiştir:

Allah Teâlâ buyurdu ki: Kulumun, üzerine farz kıldığım ibâdetleri edâ ederek bana yaklaşması değin katımda şirin olan başka bir şey yoktur Kulum, nâfile ibadetler ile bana yaklaşmaya devam eder, nihâyet öyle bir hâle kazanç ama, Ben onu severim Onu sevdiğim süre onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı,(anlamasına vâsıta olan kalbi, söylemesine vâsıta olan dili) olurum O Kadar fakat, (nihayetinde) o benden bir şey isterse, kesin veririm Bana sığınırsa, onu her türlü tehlikelerden mutlaka korurum(Buhâri)

Kişinin farzlar açık havada kıldığı namazların en hayırlısı, evinde kıldığı namazlarıdır(Buharî, VII, 99; Ebû Davud, Sünen, II, 93, nu:1447)

Namazlarınızın bir kısmını evleriniz de kılın; onları (hiç namaz kılınmayan) kabristan hâline getirmeyiniz(Buhârî, II, 56; Ebû Davud, Sünen, II, 93 Nu: 1448)

Oruçları

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem farz olan ramazan orucunun dışında, beyhude oruçlara da ehemmiyet gösterir ve bu oruçları tutmayı ümmetine de tavsiye ederdi Bu hadîsi şerîflerden bazıları şunlardır:

Ramazan orucunu tutan ve buna şevval ayında altı gün daha ekleyen kişi, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibidir(Müslim, Sıyâm, 204)

Aşura orucunun, önceki yılın günahlarına kefâret olacağını Allah'tan umarım(Tirmizî, Savm, 48)

Ameller, Allah Teâlâ'ya Pazartesi ve Perşembe günleri arzedilir Ben, amelimin oruçlu olduğum hâlde arz edilmesini severim(Tirmizî, Savm, 44)

Bundan Başka hicrî her ayın eyyâmı biyzdenilen 13, 14 ve 15 günlerinde oruç tutmayı nasihat etmişlerdir Bu hususta İbni Abbas radıyallâhu anhümâ şöyle demektedir:

Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem «eyyâmı biyz»de oruç tutmayı, hazarda da, seferde de bırakmazdı(Nesâî, Savm, 70)

Âişe radıyallâhu anhâ Peygamber Efendimiz'in oruç ibâdetini şöyle anlatmıştır:

Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem bazı aylarda öyle çok oruç tutardı ancak, Artık bu ay hiç iftar etmeyecek!derdik Bir Takım aylarda da oruç tutmazdı; biz de Bundan Böyle bu ay hiç oruç tutmayacak!derdik Ben onun Ramazan açık havada hiçbir ayı adamakıllı oruçlu geçirdiğini bilmem Şaban Ayı'ndan daha artı oruç tuttuğu bir ay da görmedim Şöyle buyururdu:

«Gücünüzü yettiği değin ibâdet ediniz! Çünkü siz usanmadıkça Allah usanmaz!»

Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem, nâfile namazın, eksik da olsa sürekli kılınmasını istek ederdi Kendisi bir nâfile namaza başlayınca, onu aralıksız kılardı(Buhârî, Savm, 52; Müslim, Sıyâm, 175; İbni Mâce, Sıyâm, 30)

Kur'ân Dinleyişi

Abdullah ibni Mesud radıyallâhu anh anlatıyor:

Bir gün Rasûlullâh sallâllâhu aleyhi ve sellem bana:

Ey İbni Mesud! Haydi, bana Kur'ân oku!buyurdu Ben de:

Kur'ân Sana indirilmişken, ben mi Sana Kur'ân okuyacağım?!dedim

Kur'ânı Kerîm'i başkasından dinlemeyi böylece severimbuyurdu

Bunun üzerine kendilerine Nisâ Sûresi'ni okumaya başladım:

(Ey Peygamber!) Kıyamet günü, her ümmetin içinden bir şâhid çıkardığımız, Seni de bunların aleyhine şâhit tuttuğumuz vakit bakalım hâlleri nasıl olacak?!(enNisâ, 41) âyetine gelince:

Şimdilik yeter!buyurdu

Başımı kaldırıp baktım, iki gözü, iki çeşme ağlıyordu(Buhârî, Tefsir, 49; Müslim, Müsâfirîn, 247; Ebû Dâvud, İlim, 13; Tirmîzî, Tefsir, 5) *

Üst Alt