Son Konu

RTÜK'ten '3,6 Milyon Euroluk Fon' İddialarına Yanıt: Proje Askıya Alındı

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8ea89d90a7b85bd3ed0549d9c89e02d4e901730b.jpg

Yurt dışından fon alan medya kuruluşlarının “milli güvenlik sorununa yol açabileceği” yönünde açıklama yapan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Avrupa Konseyi’nden 3,6 milyon euro fon alacağı öne sürüldü. RTÜK, söz konusu projenin bir süre önce askıya alındığını bildirirken Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin iddialara "Zavallısınız, size acıyorum ve acı acı gülüp geçiyorum" şeklinde tepki gösterdi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, bugün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK'ün Avrupa Konseyi’nden fon alacağını öne sürdü.

Taşcı’nın mesajı şu şekilde

Taşcı’nın iddiası birçok platform tarafından haberleştirildi. Bu haberlerde projenin detaylarına ilişkin bilgiler de paylaşıldı. Buna göre projenin amacı, RTÜK belgelerinde, “Avrupa standartlarıyla uyumlu olarak ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün geliştirilmesi” olarak ifade edildi.

36 ay sürmesi planlanan projenin AB'den alması planlanan fon miktarı 3 milyon 600 bin euro olarak belirtildi.

RTÜK: Bahse konu proje askıya alındı

RTÜK'ten iddialara yanıt olarak yapılan yazılı açıklamada ise projenin  AB'nin karşılanmaz talepleri sebebiyle bir süre önce askıya alındığı belirtildi. 

Açıklama şöyle:

“RTÜK’ün, AB’den 3.6 milyon euro fon alacağı ortaya çıktı” ve benzeri başlıklarla bazı internet sitelerinde yer alan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılarak kamuoyunun DOĞRU bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.Ülkemizin üyelik sürecinde çeşitli projelerde kullanılmak üzere Avrupa Birliği’ne üzerine düşen oranda kaynak aktardığı herkesin malumudur. AB tarafından da Türkiye’ye, kendi maddi katkılarından doğan hakları doğrultusunda, resmi ya da özel kuruluşların hayata geçirdiği projelerde kullanılmak üzere çeşitli kaynaklar sağlanmaktadır.

Hal böyleyken, maksatlı bir şekilde Üst Kurulumuzu hedef alan ilgili haberlerde yer verilen rakamlar da haberin içeriği de yine gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu proje, AB’nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce TARAFIMIZDAN ASKIYA ALINMIŞTIR.

Haberlerde geçen rakamın yarısı zaten Konseyin kendi masrafları için ayrılacakken, Üst Kurulumuzun kasasına girecek bir tutarın olmadığı açıktır.  Uygulama aşamasına geçmeyen mezkûr projede elde edilecek kaynağın değerli yerli ve milli medyamızın yalan haber ve dezenformasyonla mücadelesi dâhil birçok alanda eğitim giderleri için kullanılması planlanmıştı.

Söz konusu proje ortada bile yokken, art niyetli bir şekilde AB gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, YALAN HABER’dir. 

Yalan haber ve dezenformasyonla mücadelemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

RTÜK Başkanı Şahin: Zavallısınız, size acıyorum

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise söz konusu iddianın yer aldığı Gerçek Gündem haber sitesinin linkini "Zavallısınız, size acıyorum ve acı acı gülüp geçiyorum. Bu yalan haberleriniz, bu gülünç çabalarınız bile menşei bilinmeyen fonlardan beslenen fondaş medyayı aklayamayacak" mesajıyla retweet yaparak RTÜK'ün açıklamasının linkini ekledi.

Üst Alt