Bilgilihocam

10 Doğal Antibiyotik

10 Doğal Antibiyotik

10 Doğal Antibiyotik

Eski zamanlarda büyükanne ve dedelerimiz, birtakım şifalı doğal besinleri tüketerek hastalıktan uzak kalmış veya mevcut hastalıkları tedavi etmişlerdi. Bugün bile doktorlara gidip yüklü faturalar ödemek istemiyorsanız, kimyasallarla yoğrulmuş reçeteli antibiyotikler yerine bu görevi gören doğal antibiyotiklerle beslenmelisiniz. İşte bunlardan sadece 10 tanesi:

1-Bal

Yapılan bir araştırmada balın içerisindeki etkin maddelerin, kötü huylu bakterilerin büyümesini engellediği tespit edilmiştir. Özellikle koyu renkli karakovan balının çok iyi bir antioksidan olmasının yanı sıra anti bakteriyel özellikleri de vardır ve doğal antibiyotik listesinde en üst sıralarda yer alır. Bal, yanıklara, böcek ısırmalarına karşı tedavi edici özelliktedir. Antioksidan açısından zengin olduğu için, vücuttaki serbest radikal denilen zararlı maddelerin organlara veya dokulara hasar vermesini engeller. Ayrıca öksürüğe karşı da asırlardır şifa niyetine kullanılmıştır. Bebeklerde kullanımına dikkat edilmeli ve bir hekime danışılarak verilmelidir.

2-Sarımsak

Yapılan araştırmalarda sarımsağın içerisinde Allicin denilen bir bileşik tespit edilmiştir. Bu bileşiğin antibiyotik etkisi gördüğünü ancak sarımsak kesildikten sadece birkaç saat içerisinde bu bileşiğin yok olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle sarımsak kesildikten sonra hemen tüketilmelidir. Sarımsak vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerinin, enfeksiyonlarla mücadelesine yardımcı olur. Sarımsağın modern ve doğal bir antibiyotik olduğu ispatlanmıştır.

3-Zerdeçal

Zerdeçal, turuncu rengiyle özellikle Hindistan’da çok yaygın bir kullanıma sahip şifa deposu bir baharattır. Bulabileceğiniz en iyi doğal antibiyotiklerden birisi olarak bilinir. Zerdeçal, kötü huylu bakterileri yok etmek ve daha hızlı bir iyileşme elde etmek için, küçük yara kesikleri üzerine uygulanır ve antibiyotik görevi görür. Üstelik uyuz hastalığı, cüzzam ve cilt ülseri denilen derin cilt yaralarının tedavisinde de bilinçli hekimler tarafından kullanılır. Vücuttaki ağrıları azaltmaya yardımcı olarak mide ülseri ve şişkinlik gibi durumlarda da etkilidir.

4-Turşu Ve Yoğurt

Ev yapımı turşu ve yoğurt gibi gıdalar o kadar faydalıdır ki pek çok hekim hastalıklara yakalanmamak veya çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için doğal antibiyotik olarak, kişilere turşu ve yoğurt tüketmelerini tavsiye eder. Turşu ve yoğurt,  fermente gıdalar oldukları için zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olurlar. Bunun yanında faydalı probiyotik ve sindirim enzimleri gibi sağlığa yararlı birçok bileşen içerirler. Ayrıca besleyici birçok özellikleri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kişilerin hastalıklara karşı direnç geliştirmesine yardımcı olurlar.

5-Lahana

Lahana, özellikle H.Pilori denilen ve mide ya da onikiparmak bağırsağında kansere kadar varan riskleri doğuran bakteri türüne karşı savaşan anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bol antioksidan içermesi, zengin kükürtlü bileşiklere sahip olması ve C vitamini yönünden zengin olması lahananın doğal bir antibiyotik haline gelmesinin başlıca nedenlerindendir.

6-Karanfil

Bu küçük çiçek tomurcuğu baharat en iyi doğal antibiyotiklerden birisidir. Özellikle karanfil yağı diş ağrısı için inanılmaz bir ağrı kesicidir. Karanfil yağı olmasa bile ağrıyan dişin üzerinde bir-iki adet karanfil çiğnenip diş üzerinde bekletilmesi ağrıyı hafifletir. Karanfilin zararlı bakteri enfeksiyonlarını tedavi ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğal antibiyotik olması, akne sorunlarından öksürüğe, mide bulantılarından stresle mücadeleye kadar pek çok faydaya kapı aralar.

7-Kimyon

Kimyon tohumları, bütün halinde veya toz halinde kullanılabilir. Bu harika doğal antibiyotik, özellikle bağırsaklarda görülen kancalı solucan enfeksiyonlarına karşı mücadele eden timol isimli bir bileşik içerir. Bunun dışında, karaciğerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olup vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur.

8-Limon

C vitamini yönünden zengin bu ekşi narenciye meyvesi aynı zamanda oldukça iyi bir doğal antibiyotik ve anti-bakteriyeldir. Asidik bir yapıda olması ve sitrik asit, pektin ve limonen gibi bileşikleri içermesi, vücudun bağışıklığını arttırıp, enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur. Ayrıca iyi bir akne tedavi edicisidir. Limon haricinde limon yağıda, böcek ısırmalarında, yaraların iyileştirilmesinde, vücut direncinin arttırılmasında asırlardır kullanılan bir şifa deposudur.

9-Nar

Sert kabuğunun içerisinde, küçük kırmızı tanecikleriyle adeta bir şifa deposudur. Ekşi veya tatlı olan bu tanecikler doğal antibiyotik ajanlarıdır ve tatları fark etmeksizin vücut için harika iş görürler. Mesane duvarına takılarak, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olurlar. Ayrıca dizanteri ve ishal vakalarında da etkili bir doğal antibiyotik görevi görürler. Bağışıklık arttırıcı özellikleri mevcuttur. Antioksidan bakımından zengin olmalarının haricinde kalsiyum ve potasyum açısından da zengindirler. Yüksek tansiyonu düşürmeye ve beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olurlar.

10-Havuç

Salataların vazgeçilmezi olan havuç üzerinde pek çok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalara göre havucun, anti-bakteriyel özelliğinden dolayı özellikle E.coli bakterilerine karşı iyi etki gösteren doğal bir antibiyotik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarını iyileştirip, yaşlanmaya karşı cildin yenilenmesinde faydalıdır. Anti-viral etkisiyle grip gibi virüslere bağlı olarak gelişen hastalıkların iyileştirilmesinde de çok güçlü etkisi bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.