Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Aşkın Nörobiyolojisi

Aşkın Nörobiyolojisi

Aşkın Nörobiyolojisi

Aşk, insanda bulunan en yüce duygudur. Bu durum İnsan neslinin devamlılığını sağlarken oldukça fazla parametreden etkilenir. Bu sebepten dolayı herkese aşık olmayız. Kime aşık oluruz? Aşk neden var? Aşkın ömrü var mı? İlk görüşte aşk gerçekten var mı? Hayvanlar ile aramızda ortak dürtülerden biri olan cinsellik insan nesline özgü hislerle birleşip aşkı ortaya çıkarır. Bu durumda aşkın içinde tutku ve libido başrollerinde onun hayalini kurmak ve bundan zevk almak, onunla zaman geçirmek, güvenilir bir ortamda dünyaya bir çocuk getirmek.

Aşk neden vardır?
Aşk üreme içgüdüsünden kaynaklanan duygudur. Bunun yanı sıra tekil yaşamak anksiyeteli bir durumdur. Fakat birlikte  yaşamak bir insan için ödüldür, daha doğrusu bir hedonizmdir. Aşkın ilk zamanlarında daha büyük zevkler yaşanır. Fakat daha sonra toleranslar gelişir ve aşk bu şekilde sevgiye dönüşür.

Aşkın Ömrü Ne Kadardır? 
Aşkın ömrü 18 ile 24 ay arası değişmektedir. Aşk kişinin en güzel en haz verici duygularından biridir. Aşkın asıl sebebi ilkel beynimize dayanmaktadır, limbik sisteme dayanır yani. Limbik sistem insanın duygularını kontrol eden bir parçadır. Limbik sistem beynin altında yer alan bir sistemdir ve bizim zevklerimizi belirler, temel güdüler orada yer alır, yeme, içme ve cinsellik. Bu istekler hayvansal beynin istekleridir. Fakat insanın ayrı bir özelliği daha vardır, insanın kabuğu vardır. Bu kabuk nasıl gelişiyor derseniz, eğitimle değişiyor. Hayvansal beyin ile kabuk arasında bağlar oluşmaya başlar. Böylece insan kişi tek başına cinsellikten zevk almaz. Bununla birlikte kültürden, sanattan, felsefeden de zevk alır. Yani bu durumda, zevk alma duyularımız hayvanlardan farklı. Hayvanlarda yeme, içme ve cinsellik var fakat insanlarda ona ilave olarak kabuk vardır. Örnek vermek gerekirse biz bilimle uğraşıyoruz ve bunun karşılığında başarılı olduğumuz da ödül veriliyor ve biz buna çok seviniyoruz. İnsanların bizi onure etmesini, bize değer verilmesini, bizi saymasını istiyoruz. Bizim olayımız anlaşıldığı gibi kabuk diğer adı ile korteks. Kabuğumuz eğitimle büyümektedir ve böylece zevk almamız da artar. Çünkü korteksle zevk alan beyin arasındaki bağlantı artmaktadır.  Fakat eğitimsiz insan üç şeyden zevk alır hayatı boyunca, saldırganlık, yemek yemek ve cinsellik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.