Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Bebeklerde dudak yarığı neden olur?

Bebeklerde dudak yarığı neden olur?
  • SAĞLIK
  • 21 Nisan 2018
  • 87 KEZ OKUNDU

Bebeklerde dudak yarığının nedenleri bebeklerde dudak yarığı sebepleri bebeklerde dudak yarığı niçin kaynaklanır bebeklerde dudak yarığı nedeni bebeklerde dudak yarığının sebebi nedir sagliksiteniz.com’da yanıtladık. Bebeklerde meydana gelen rahatsızlıklardan bir adam başına…

Bebeklerde dudak yarığının nedenleri bebeklerde dudak yarığı sebepleri bebeklerde dudak yarığı niçin kaynaklanır bebeklerde dudak yarığı nedeni bebeklerde dudak yarığının sebebi nedir sagliksiteniz.com’da yanıtladık.

bebeklerde-dudak-yarigi-nedenleri

Bebeklerde meydana gelen rahatsızlıklardan bir adam başına olan dudak yarığı cerrahi yöntemler ile tedavi edilmekte ve bebekler sağlığına kısa sürede kavuşmaktadır. Aileler bebeklerinde görülen ve cerrahi çare gerektiren bu rahatsızlığın niçin kaynaklandığını merak etmekteler. Sizler için bebeklerde dudak yarığı nedeni hakkında makalemizde açıklamalarda bulunduk.

Bebeklerde meydana gelen dudak yarığı doğumdan fazla uzun süre önce çoğalan bir problemdir. Doğumdan önce dudağın sol ve sağ kenarlarıyla damağın birlikte oluşması bebeklerde dudak yarığı sorununu meydana getirmektedir. Normalde dudak ve ağız tadı ayrı ayrı gelişim göstermektedir.

Bebeklerde kesik dudak sebepleri hem kalıtımsal ayrıca de çevresel faktörlerdir. Ailede kesik dudak sorunu varsa bebekte de görülme ihtimali %5-10’dur. Eğer genetik etken rol oynamıyorsa bebeklerde dudak yarığının sebebi genler vekromozomal delesyonlarla veya trisomy D ve trisomy E gibi sendromalanomalilerle birlikte izole genetik anomalidir.

Annenin gebelik döneminde geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonu da bebeklerde dudak yarığına sebep olmaktadır. Annenin gebelikte sigara içmesi, vitamin bakımından yoksul beslenmesi de bebeklerde dudak yarığı nedeni olabilmektedir.

Bebeklerde dudak yarığı niçin olur?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.