Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Bel-Karın Bölgesi Yağlanması Kansere Neden Oluyor

Bel-Karın Bölgesi Yağlanması Kansere Neden Oluyor

Bel-Karın Bölgesi Yağlanması Kansere Neden Oluyor!

Bel ve karın çevresindeki yağlar, kadın ve erkek her kişide çirkin bir görüntüye neden olur. Fakat bu yağlanma çirkin görüntüsünün yanı sıra içeriden de birtakım tehlikelerin sinyallerini barındırır.

Vücudumuzda cildimizin hemen altında bulunan yağlar deri altı yağı olarak tarif edilir. Ancak bir de iç organlarımız, karnımız, belimiz ve bağırsaklarımızın etrafında biriken yağlar mevcuttur. Bu iç organ yağları vücudun çalışma biçimini etkileyen toksinler üretir. Bu toksinler zamanla kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi birçok hastalığa neden olurlar. Özellikle bel ve karın bölgesinde fazla bir yağlanma görülüyorsa bu durum pek çok çeşit kanseri beraberinde getirmektedir. İngiltere’de yapılan araştırmalarda, 20’den fazla kanser türünün fazla kilolarla ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, bel-karın bölgesindeki yağlanma ile kolon, yemek borusu ve pankreas kanserleri arasında ciddi bağlantılar tespit edilmiştir. Kilonun neden olduğu kanserlere, meme kanseri (özellikle menopoz sonrası kadınlarda), bağırsak, rahim, böbrek, karaciğer, üst karın bölgesi kanserleri de dahildir. Bunun yanında, gastrik kardia, safra kesesi yumurtalık, tiroit, miyelom ve beyin zarlarında gelişen bir kanser türü olan meningiom kanserleri de aşırı kilolarla bağlantılıdır. Kemik iliği kanseri ise özellikle hayvansal yağları aşırı tüketen ve bel bölgesinde aşırı yağlanma olan kişilerde daha fazla görülür. Bu kanser türlerinden en yaygın olanlar göğüs ve bağırsak kanserleri olup, tedavi edilmesi en zor olanlar ise pankreas, yemek borusu ve safra kesesi kanserleridir.

Bel-karın Bölgesinin Kalın Olması Neden Bu Kadar Çok Kansere Neden Olmaktadır?

Bu soruya beş şekilde cevap verilebilir.

1-Vücuttaki yağ hücreleri aktiftir ve kan dolaşımına salınan, vücuda taşınan hormonları ve proteinleri üretir. Yağlar dolaşıma yayıldıklarından dolayı, vücudun birçok bölümünü etkileyebilir ve birkaç farklı kansere neden olabilir.

2-Yağ hücreleri, bağışıklık hücrelerini de vücut dokularına çekebilir. Ve bu bağışıklık hücreleri uzun süren iltihaplanmaya neden olan kimyasalları serbest bırakarak kanser riskini arttırır.

3-Vücuttaki fazla yağ, cinsiyet hormonları olan östrojen ve testosteron hormonlarının seviyesini değiştirir. Bu da kanser riskini beraberinde getirir.

4-İnsülün hormonu, fazla kilo olduğunda, vücutta daha fazla bulunur. Bu da hücrelere bölünme emrini veren büyüme faktörlerinin düzeylerini etkileyebilir.

5-Bel-karın bölgesi fazla yağlandığında, o bölgedeki organlar hasar görebilir.

İdeal Kiloda Olmak Kanserden Uzak Kalmak İçin Yeterli mi?

İdeal kiloda olan herkes sağlıklı olmayabilir. Çünkü bel ve karın bölgesindeki yağlar vücudun içine sıkışmıştır. Eğer bu bölgede vücudun diğer bölgelerinden hariç olarak belirgin bir yağlanma varsa, kişi ideal kiloda da olsa aslında yanlış bir güven hissine kapılır.

Bel-karın bölgesi yağlarından dolayı kişinin risk altında olup olmadığını anlamak kolaydır. Bazı kan testleri ve vücut taramalarıyla uğraşmaya gerek kalmadan sadece bir mezurayla bel çevresinin ölçülmesi yeterli olacaktır. Kadınlar için 88 cm ve erkekler için 102 cm ve üzeri bel kalınlığı risklidir.

Kişinin kilosu boyuna oranla normal kabul edilse bile, bel çevresinde, yukarıda belirtilen ölçüler aşılmışsa sağlıklı yemek yemeye ve hareketli yaşama geçmeye başlanmalıdır. Aksi takdirde birçok kanser türüne yakalanmak işten bile değildir.

Ek olarak, obez çocukların ileride obez yetişkinler haline gelmeleri muhtemeldir ve bu çocuklar daha fazla kanser riski taşırlar. Bu nedenle ileride sorun yaşamamaları için çocukların sağlıklı bir vücut ağırlığında kalmasına dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.