Bilgilihocam

Bilinmeyenleri ile Mescid-i Aksa

Bilinmeyenleri ile Mescid-i Aksa

Bilinmeyenleri ile Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa, müslümanlar ve yahudilerin kutsal kabul ettikleri, müslümanların ilk kıblesi ve yahudilerin Tapınak Tepesi olarak adlandırdıkları ibadet mekanıdır. Kudüs’ün doğusunda yer alan Mescid-i Aksa, aynı zamanda bu bölgeye adını da vermiştir. Mescid-i Aksa yapı olarak Morya Tepesi olarak adlandırılan tepeciğin üzerine inşa edilmiştir. Asıl adı el-Mecidiu’l-Aksa olan bu kutsal mescidin isminin anlamı ” en uzak” demektir. 4 minareden oluşan mescid, Mekke’ye olan uzaklığından dolayı bu ismi almıştır.

Mescid-i Aksa nasıl inşa edildi? Mescid-iAksa’nın inşa tarihi Hz. Muhammed tarafından aktarılan hadisler vesilesi ile tahmin edilmektedir. Kabe’nin inşasının ardından, yaklaşık 40 yıl kadar sonra inşa edildiği bilgisi ifade edimiştir. Bir hadisi şerifte şöyle anlatılır; “Ya Muhammed ilk mescid neresdir? diye sorulduğunda Muhammed dedi ki “Mescid-i Haram’dır.” Pekiyi sonraki neresidir? diye sorulduğunda ” Mescid-i Aksa’dır.” dedi.” şeklinde ifade edilmiştir. Mescid-i Aksa’yı kimler tarafındaninşa edildiğine dair net bir bilgi yoktur. Bazı din alimlerine göre melekler, bazılarına göre ise Adem ve oğullarının inşa ettiğini şöylemişlerdir. Bazı tarihiilgilere göre Kudüs’e gelen ilk topluluk olan Yebusiler, bu şehri inşa etmişler ve kendi isimlerini vermişlerdir.

Bir kısım araştırmacılara göre Yebusilere ait kalıntıların Mescid-iAksa ve çevresindeki surların altındadır. M.Ö. 1550-1000 yılları arasında bu Kudüs firavun tarafndan yönetilmiş ve bölgeyi ele geçiren kavim olan Semud kavmi, Yebusiler zamanında “Yebus” olan şehrin ismini “el-Amalika” olarak değiştirmiştir. Daha sonra şehir Hz. Davud ve İsrailoğulları tarafından yönetilmiştir. Davud’un oğlu Süleyman zamanında ise Mescid- i Aksa imar edilmiş ve yenilenmiştir. Mescid-iAksa’nın Yahudiler için önemi nedir? Yahudilere göre Mescid-iAksa’nın altında, içerisinde eski ahidin bulunduğu Hz. Musa’ya ait sandık vardır. Ayrıca Süleyman’ın mabedinin de burada olduğuna inanılır. Bundan dolayı Yahudi inancına göre Mescid-i Aksa’nın yıkılması gerekmektedir. Fakat İslam inancına göre ise hem müslümanların ilk kıblesi hemde namazın farz kılındığı anların yaşandığı yerdir. Miraç gecesi olarak bilinen ve Hz. Muhammed’in semaya yükseldiği yer Mescid-i Aksa’dır. Mescid-i Aksa’nın İslam inancındaki yeri vesilesi ile yıkılması mümkün değildir. Bu durumda Yahudiler ve Müslümanlar arasında kanlı çatışmalara yol açar.

Mescid-i Aksa’ ya Yapılan Saldırılar Mescid-i Aksa, farklı kişiler tarafından defalarca patlatılmaya çalışılmıştır. Yahudi inancına sahip olan bu kişiler, patlamanın etkisi ile kutsal mekanın yıklmasını istemişlerdir. 1982 yılındadaha önce Mescid-i Aksa’yı patlatmaya çalışmış, fakat başarılı olamamış olan Meir Kahane destekçileri tarafından ele geçirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra kutsal mekana girmek için açılmış tünel keşfedildi. Bu olayların yanı sıra çeşitli saldırılar sonucu Mescid-i Aksa’yı savunmak isteyen Filistin vatandaşları hayatlarını kayıp etmiştir. Günümüzde de hala Mescid-i Aksa’nın yıkılması için altına tüneller açılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.