1920’li yıllarda Morihei Ueshiba tarafından ortaya çıkarılmış olan bir Japon Savaş Sanatı’dır. Bizler de aikido nasıl bir spor?, aikido malzemeleri, aikido dereceleri, aikido ile karate arasındaki fark, aikido ne kadar sürede öğrenilir?, aikido kursları ne kadar?, aikido kilo verdirir mi?, aikido teknikleri nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

1920’li yıllarda Morihei Ueshiba tarafından ortaya çıkarılmış olan bir Japon Savaş Sanatı’dır. Aikido kelimesindeki harfler Ai: Uyum, Ki: Enerji, ruh, soluk , Do: yol anlamlarına gelmektedir. Aikidio dünyasında büyük usta unvanıyla tanına Morihei Ueshiba’nın geliştirdiği Aikido resmi olarak 1940 yılında tanınmıştır. Aikido’nun geliştirilmesi, yaygınlaştırıp tanıtılması amacıyla da The Aikikai Foundation adında Aikikai vakfı kurulmuştur. Günümüzde milliyet, ırk, cinsiyet ve din gibi farkların olmadığı ortamları oluşturan Aikido sporunu elliyi aşkın ülkede 1 milyonun üzerinde kişi yapmaktadır.

Aikido Nasıl Bir Spor?

Diğer Japon dövüş sanatlarında olduğu gibi birçok yönü olan Aikido sporunun kendi karakteristik özelliği vardır. Diğer savaş sanatlarından en önemli farkı olarak temelde savunma sanatı olması görülmektedir. Bu sebeple Aikidoda çoğunlukla müsabaka yerine gösteriler olmaktadır. Aikidodaki temel açam ise gelen saldırıyı başka şekilde yönlendirip karşıdaki kişiye karşı üstün gelmek değil, karşıdakinin hareketlerine uygun olarak davranmaktır. Enerji uyumlaştırma olarakta bilinen Aikido sporu, zafer hedefi ön planda olan diğer dövüş sporlarından farklı olarak toplum üyeleri ve çatışmalar arasında etkileşimi teşvik edici, zararsız bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Aikido Malzemeleri Nelerdir?

Aikido çıplak ayakla yapılan Japon güreşi olduğu için aikido öğrenmek isteyen kişiler spor salonlarına ayakkabı ile giremezler. Spor salonunda ayakkabının yasak olması sebebiyle soyunma odası ve salon içerisinde terlikler kullanılmaktadır. Terliklerin yanı sıra ihtiyaç duyulan tek şey aşınmaların önüne geçmek için dirsek ve dizleri kaplayan yırtılmaya karşı dayanıklı olan kıyafetler kullanılmasıdır. Yaralanmanın önüne geçmek için güreş esnasında saat ya da mücevher takılmaması önerilmektedir.

Aikido Dereceleri Nelerdir?

Aikidoda seviyeler Kyu adı verilmektedir. Çocuklar 10.Kyu’dan, yetişkinler ise 6.Kyu’dan başlayarak geçtikleri her sınavla beraber 1.Kyu seviyesine kadar yükselmektedir. 1.Kyu seviyesinde 1 sene bekledikten sonra 1.Dan sınavı için hak kazanırlar. Çocuk grubunun yaş aralığı 7- 14’dir. 14 yaş ve üzerindekiler yetişkin grubu derslerine katılabilir ve 15 yaşını dolduran kişiler 1.Dan sınavına katılabilirler.
Çocuk Seviyeleri:
1. Beyaz Kuşak – Başlangıç Seviyesi
2. Beyaz-Sarı Kuşak – 10.Kyu
3. Sarı Kuşak – 9.Kyu
4. Turuncu Kuşak – 8.Kyu
5. Kırmızı Kuşak – 7.Kyu
6. Yeşil Kuşak – 6.Kyu
7. Mavi Kuşak – 5.Kyu
8. Mavi-Mor Kuşak – 4.Kyu
9. Mor Kuşak – 3.Kyu
10. Kahverengi Kuşak – 2.Kyu
11. Kahverengi-Siyah Kuşak – 1.Kyu
12. Siyah Kuşak – Hedef Seviyesi. Siyah kuşağın anlamı kişinin her şeyi öğrenmiş olduğu anlamına gelmemektedir. Siyah kuşak eğitilebilir ve öğrenmeye hazır olan kişileri ifade etmektedir.
Yetişkin Seviyeleri:
Bütün Kyularda renk beyazdır.Seviye atlamak için yaklaşık 4 ay eğitim görmek gereklidir. 1. ve 2.Kyu seviyesindekiler Hakama giyebilir, 1.Kyu seviyesine gelebilmek ise 1 yıl eğitim görülmesi gereklidir.
Yudansha (Siyah Kuşak) Seviyeleri:
· Shodan (1.Dan): 1.Kyu seviyesine erişildikten sonra en az 1 sene düzenli ve devamlı eğitim
· Nidan (2.Dan): Shodan seviyesine erişildikten sonra en az 2 sene düzenli ve devamlı eğitim
· Sandan (3.Dan): Nidan seviyesine erişildikten sonra en az 3 sene düzenli ve devamlı eğitim

Aikido ile Karate Arasındaki Fark Nedir?

Aikido ve Karate sporlarında pek çok farklılığın yanı sıra benzerlik taşıdıkları özelliklerde mevcuttur. Her iki sporda akılın fiziksel güçten daha fazlasını gerektirdiği evrim, disiplin ve hareket eğitimi gibi farklı noktalardaki özellikleri paylaşmaktadırlar. En belirgin farka değinecek olursak ise aikido yumuşak, karate sert dövüş sanatı içerisinde yer almaktadır. Böyle sınıflandırılmalarının altında yatan neden ise aikido vücudun eklem yerlerine yapılacak minimum kuvvet uygulayarak rakibini etkisiz hale getirmeyi amaçlar ve temelde rakibin gücünü kullanmak yatmaktadır. Karate de ise silahsız olarak yapılan savunma sporu olmasına karşılık el ve ayak teknikleri saldırı ve savunma yönlü ağırlıklı kullanılmaktadır.

Aikido Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Temel duruş ve hareketlerin algılanılması ve anlaşılabilir olması yaklaşık olarak seviye başına 3 ile 4 ay kadar bir süre gerektirmektedir. Ustalaşmak ise sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir ve ortalama olarak 3 ile 4 yıl süre gerektirmektedir.

Aikido Kilo Verdirir Mi?

Aikido hareketlerinde esneme ve ısınma hareketleri yer almaktadır. Yapılan çalışmalar sonucu terleme olur ve kilo vermek için fiziksel aktivite anlamına gelir fakat kilo verdirdiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Aikido Teknikleri Nelerdir?

- Duruş
- Odak Noktası
- Mesafe
- Ayak Hareketleri
- El Kılıcı
- Ukemi
- Görgü Kuralları
- Nefes Gücü