Amerikan futbolu on birer oyuncudan oluşan iki takım arasından oynanan, kendisine özgün oyun dikdörtgen sahasında mekik biçimli bir topla oynana takım sporudur. Bizler de amerikan futbolu özellikleri, amerikan futbolu zararları, amerikan futbolu için gereken özellikler, amerikan futbolu için gerekli malzemeler, amerikan futbolu ne kadar sürer?, amerikan futbolu oyuncuları ne kadar kazanıyor?, amerikan futbolu tarihi sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

Amerikan futbolu on birer oyuncudan oluşan iki takım arasından oynanan, kendisine özgün oyun dikdörtgen sahasında mekik biçimli bir topla oynana takım sporudur. Amerikan futbolunda amaç belirli mekanik ve kurallar çerçevesinde daha fazla sayı yapan taraf olmaktır. Bu amaca ise hücum takımının topu pas veya koşu ile ilerletmesiyle ulaşılır. Top ilerletilirken hücum takımı on yardlık mesafe için dört hücum hakkına sahiptir bu mesafeyi açarsa yeni hücum hakkı kazanmakta ve savunma takımının amacı bu hücum haklarında karşı takımı durdurarak sayı yapmasını engellemektir.

Amerikan Futbolu Özellikleri Nelerdir?

Amerikan futbolunda karşı karşıya gelen on bir oyuncu ve çok sayıda yedekten oluşan takımlar arasında oynanmaktadır. Oyuncular bu sporu yaparken birbiriyle mücadele ederken bir bakıma kavga etmektedirler. Oyuncular baş ve eklem yerlerini korumak için özel kıyafetle oynarlar. Oyun esnasında ölen futbolcuları olduğu bu sporda 1905’ten bu yana 18 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu sebeple Amerikan futbolu kuvvet, esneklik, sürat, strateji, dayanıklılık, disiplin, çabukluk ve azim gerektiren oldukça kompleksi bir spor olma özelliğini taşımaktadır.

Amerikan Futbolu Zararları Nelerdir?

Amerikan futbolu şiddetin görüldüğü sert bir spor olarak bilinmektedir. Son zamanlarında depresyon geçirerek bunalıma giren ve intihar eden futbol oyuncularının maçlarda kafalarına aldıkları darbeler sonucu travmalar yaşaması sorgulanmaya başlandı. Oyuncuların sürekli olarak mücadele ve kavga ederek çarpışmaları sonucu kafatası kırılma olaylarında artış gözlemlendiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya konuldu. Araştırmalara göre genç sporcularda her yıl 2 milyona yakın kafa travması rahatsızlığı yaşanıyor ve üniversite takımında oynanan öğrenciler mezun olmadan önce 8 bin kafa travması yaşadığını söylüyorlar.

Amerikan Futbolu İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

- Amerikan futbolcusu olacağınıza inanmalısınız.
- İyi ve güçlü bir fiziğe sahip olmalısınız.
- Basit Amerikan futbol idmanları yapmalısınız.
- Oynamak istediğiniz bir pozisyon bulun.
- Pozisyona göre yetenek arttırıcı idmanlar yapılmalı
- Rekabetçi olunmalı
- Dayanıklı ve sert olunmalı
- Kazanmaya hazır olmalısınız.
- Her oyunda eforunuzun tamamını sarfedin
- Oyun dışında verilen tavsiyeleri iyi dinleyin.

Amerikan Futbolu İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

· Pratik yaparken antrenman kalkanı
· Atlama mankeni
· Training sled 4lüsü
· Yüksek adım antrenman trainerı
· Yüz koruma maskesi
· Shoulder pad omuz koruyucusu
· Kasks
· Dişlik

Amerikan Futbolu Ne Kadar Sürer?

Amerikan futbolunda oynana maçlar hem kolej düzeyinde hem de profesyonel düzeyde 15 dakikalık 4 çeyrek veya 30 dakikalık 2 yarı olmak üzere toplamda 60 dakika sürmektedir.

Amerikan Futbolu Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

Ortalama olarak belirtilen rakamlar 1 milyonu bulabilmektedir. Yapılan anlaşma ve kazanç miktarının yıllı milyon dolar olmasının yanı sıra özellikle oyuncunun talep edilmesi, yıldız olması, ciddi bir takipçi kitlesinin olması elde edeceği kazanç miktarını doğrudan yükselten faktörler arasındadır.

Amerikan Futbolu Tarihi Nedir?

Amerikan futbolunun ortaya çıkması ragbi ve avrupa’da oynanan futbol sporu sayesinde olmuştur. Ragbi sporu Amerikan futbolundaki gibi iki takımın topu elle tutarak, sayı direklerinden arasından geçirerek sayı kazanmaya çalıştığı bir oyundur. Amerikan futbolunun kabul edilen ilk maçı Rutgers ile Princeton arasında 6 Kasım 1869 yılında oynanmıştır. Her birinde 25 oyuncu olan takımlar maçı ragbi ve Avrupa futbol kuralları karışımında oynasa da kurallar Avrupa futboluna yakın olduğundan dolayı sayı bölgesine top sokmak harici topun elle oynanmasına izin verilmemiştir. Maçın kazananı 6-4’lük skor ile Rutgers olmuştur. Ev sahibi takımın yaptığı kural değişiklikleriyle devam edilen oyunda 1875 yılında üniversiteler oyunu; değiştirilmiş skor sistemi ve ragbi ağırlıklı kurallar ile oynamayı kabul etmiştir. 1880’li yıllara gelindiğinde Amerikan futbolunun babası olarak bilinen Yale öğrencisi Walter Camp tarafından kuralların değiştirilmesi sağlanmış ve günümüzde kurallara benzer olanların temeli o vakitlerde atılmıştır.