Sorunsuz olarak çalışan bilgisayarlar kullanıcılarına oldukça yardımcı olmakta ve çalışma yüklerini hafifletmeye yarar sağlamaktadır. Bilgisayar sorunları nelerdir, düzeltme programları, bilgisayar açılmama sorunları, yavaşlama sorunu neden olur?

Sorunsuz olarak çalışan bilgisayarlar kullanıcılarına oldukça yardımcı olmakta ve çalışma yüklerini hafifletmeye yarar sağlamaktadır. Bilgisayarlar çok yönlü kullanılabilecek sistemlere sahiptirler. Fakat bu sistemin aşırı ve çok yönlü kullanılması sonucu bir takım problem ortaya çıkabilmektedir. Bilgisayar başında geçirilen saatleri sıkıcı hale getiren bu problemler irili ufaklı pek çok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bilgisayar kullanıyorsanız veya kullanmaya yeni başlayan biriyseniz bir takım kişisel hatalara bağlı olarak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bilgisayarlarda sıklıkla rastlanılan sorunlar genelde kullanıcı hataları ve virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Uygun yazılımların kullanılması sonucu yaşanan bu problemler ortadan kaldırılabilmektedir.

Bilgisayar Sorunları Nelerdir?

Bilgisayarlarda sıklıkla karşılaşılan sorunların ana başlıkları kısaca şu şekildedir;
· DLL dosya hatası: Programların çalışması için gerekli olan kütüphane dosyalarına DLL adı verilmektedir. DLL dosyalarının eksik olması veya virüs nedeniyle ortadan kaldırılması sonucu bilgisayardaki programlar çalışmamaktadır. Bu sorunun çözümü için eksik olan DLL dosyası internet üzerinden indirilir ve kullanılacak olan programın olduğu dosyanın içine atılır.
· Mavi ekran hatası: Blue screen adı verilen mavi ekran hataları genel olarak sürücünün yanlış yüklenmesi veya donanım sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Çözümü için arızalı olan donanım parçasını değiştirmek veya yanlış olarak yüklenen sürücülerin güncellemesi ile olur.
· Program uyumsuzluğu: Bir işletim sistemi için yazılmış programın başka işletim sistemi üzerinden çalıştırılmak istenmesi sonucu ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse Windows XP için hazırlanmış bir oyun Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda çalışmayacaktır. Oyunun çalıştırılabilmesi için 32 ve 64 bit yapısına uygun olarak Windows 10 işletim sistemine sahip versiyonu satın alınmalı veya indirilmelidir.
· Virüsler: İndirilen dosyalar, gelen e-postalar, USB bellek ve herhangi bir ağ üzerinden bilgisayarlara bulaşabilen virüsler bilgisayar sorunlarının çoğunun oluşmasında etkilidir. Bilgisayarların virüslerden en çok etkilendiği programları arasında DLL dosyaları, web tarayıcıları ve regedit kayıtları bulunmaktadır. Bu sebeple bilgisayara herhangi bir şekilde alınıp yüklenecek herhangi bir program için virüs taraması yapılmalıdır. İnternet üzerinden indirilebilen antivirüs programları bile virüs olabildiği için crackli olan yazılımları kullanmamanız önerilmektedir.
· İnternet bağlantı hatası: Kablosuz wifi bağlantısı veya kablolu bağlantı üzerinde sarı ünlem veya kırmızı çarpı işareti bu hatanın göstergesidir. Bu sorunun sebebi ise internet sağlayıcılarıyla alakalı sorunlardır. İnternet bağlantısını sağlayamıyorsanız yazılımı yeniden yüklenir ve internet sağlayıcısı ile irtibata geçilir.
· Modem ışıklarının yanıp sönmesi: İnternet sağlayıcıları ile sorunlara bağlı olarak kesilmiş veya kablo bağlantılarındaki sorunlara göre modem ışıkları yanıp sönmektedir. Modem ışıklarının yanıp sönmesi internet ile ilgili sorun yaşadığını göstermektedir.
· Bilgisayar yavaşlaması ve donması: Açılış veya kapanış esnasından aşırı derecede yavaşlayan bilgisayarlardaki sorunlar genel olarak virüsler ve program çakışmaları dolayısıyla olmaktadır. Donanım sorunlarının olması ise bilgisayarların aşırı ısınarak yavaşlamasında ve donmasına neden olmaktadır.
· Sürücü çakışması: İşletim sistemi ile donanım arasında uyumlu çalışma için sürücülerin en doğru ve güncel olan versiyonlarının kullanılması gereklidir. Eski sürücüler varken bu sürücülerin üstüne farklı sürücüler yüklendiyse sürücü çakışmaları ortaya çıkmaktadır. Sık sık bilgisayarın yeniden başlamasına ve mavi ekran hatalarına sebep olmaktadır. Çözümü içinse bilgisayarda bulunan eski sürücülerin hepsi kaldırılmalı ve donanımın en güncel olan versiyonları bilgisayara uygun olacak şekilde indirilip yüklenir.
· Donanım sorunları: Donanım bileşenleri bilgisayarların çalışmasını sağlamaktadır. Bunlar arasında ekran kartı (GPU),Harddisk (HDD),işlemci (CPU),ram bellek, anakart (Mainboard),ses kartı, CD&DVD sürücüleri ve diğer birimleri bilgisayar kasasında bulunmaktadır. Bu parçaların herhangi birinin çalışmaması sonucu bir takım hatalar ve sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunlara örnek olarak ekran kartının çalışmaması sonucu mavi ekran oluşması, işlemci arızası sebebiyle bilgisayarın açılamaması, HDD’nin arızalı olmasının sonucu işletim sistemi açılmaz, ram bellek arızalı ise bilgisayara reset atılamaz, ses kartı arızalıysa ses gelemez, grafik kartı arızalıysa görüntü gelmemesi gösterilebilmektedir.

Bilgisayar Sorunları Düzeltme Programı Nedir?

 • Advanced SystemCare
 • CCleaner
 • Glary Utilities
 • Wise Disk Cleaner Free
 • UPCleaner
 • AVG PC Tuneup
 • SlimCleaner
 • Ashampoo WinOptimizer
 • Xleaner

Bilgisayar Sorunları Açılmama Sorunu Nedir?

Bilgisayarın açılmaması pek çok farklı nedene bağlı olarak olabilir. Basit bir güç sorunu, harici kablolardaki temassızlık, güncel olmayan sürücüler, BIOS’ta yaşanan problemler veya iç donanımlardan birinin işlevini yitirmesi sonucu bilgisayarlar açılamayabilir.

Bilgisayar Yavaşlama Sorunu Neden Olur?

 • Bilgisayarın uyku moduna almak yerine kapatın.
 • Görev yöneticisine başvurun.
 • Arka planda çalışan gereksiz programları kapatın.
 • Başlangıçta kullanılan programları azaltın.
 • Antivirüs programını kapatın.
 • İnternet tarayıcınızı kontrol edin.
 • Otomatik senkronizasyonu durdurun.
 • Depolama alanını boşaltın.
 • Güncellemeleri kontrol edin.
 • Virüs taraması yapın.
 • Donanımlarınızı kontrol edin.
 • Bilgisayara format atın ve yeniden başlayın.