Kullanıcının izni veya bilgisi dahilinde olmadan bilgisayara yerleşen, bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan bilgisayar programlarına bilgisayar virüs ya da kısaca virüs denmektedir. Bilgisayar virüsleri ne yapar, korunma yolları neler, neden vardır, nasıl temizlenir? Bilgisayar virüs belirtileri neler, bilgisayar virüsleri en çok hangi uzantılı dosyalara bulaşır, bilgisayar virüs programı devre dışı bırakma, bilgisayar virüs çeşitleri neler?

Kullanıcının izni veya bilgisi dahilinde olmadan bilgisayara yerleşen, bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan bilgisayar programlarına bilgisayar virüs ya da kısaca virüs denmektedir. Gerçek olan biyolojik virüsten farklıdır ve aynı isimle adlandırılmasına karşın genel olarak kötü yazılım olan malware’yi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bilgisayar Virüsleri Ne Yapar?

Gizli şekilde bilgisayarlara bulaşan ve bilgisayar içerisinde bulunan dosya içeriklerine erişerek zarar verme prensipleri olan virüsler kötü yazılım kategorisi içerisinde bulunmaktadır. Bilgisayardaki dosyaları bozmak ve bilgileri çalmak ve kayıplara neden olmak için faaliyet göstermektedirler. Programlara zarar vererek onların çalışmalarına da engel olan virüsler genelde dosya indirirken, müzik indirirken, uygulama ve oyun indirirken veya dışarıdan kaynaklı dosya transferi ve mailler aracılığıyla bulaşarak yayılmaktadır.

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Neler?

· Yazma koruması olan disketleri paylaşmaktan kaçının.
· Başkalarından alınan flash diski kullanırken dikkatli davranın.
· Antivirüs programı kullanın ve antivirüs programını sürekli güncel tutun.
· Tanınmayan kişilerden alınan mail veya dosyaları açarak gelen linklere tıklamayın. Bu dosyalara bakmak istiyorsanız öncelikle virüs taraması yapın.
· İnternetten indirilen her dosya ve içeriği mutlaka virüs testinden geçirin.
· İşletim sisteminizi sürekli güncel tutun. Güncellenmediği sürece virüs bulaşma riski artacaktır.
· Güvenlik duvarını kapatmayın. Eğer güvenlik duvarınız yoksa mutlaka yükleyin.

Bilgisayar Virüsleri Neden Vardır?

Bilgisayar virüsleri bilinen biyolojik virüslerin aksine kendi başlarına evrilleşemez ve var olamazlar. Virüs yapma yazılımı veya programcılar tarafından üretilerek geliştirilebilirler. Virüsün üretilme ve yayılma amacı çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırma projelerine erişmek, şaka amaçlı kullanmak, belirli şirketlere ve devletlere siber saldırı yapmak, kimlik hırsızlığı, politik mesaj yaymak, finansal kazanç sağlamak amaçlarına göre ortaya çıkarılabilmektedir.

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Temizlenir?

1. Koruma virüs tarayıcı program indirip bilgisayara yükleyin.
2. İnternet bağlantınızı kesin.
3. Bilgisayarınızı güvenli modda yeniden başlatın.
4. Disk temizleme yaparak tüm geçici dosyaları silin.
5. Virüs taraması yapın.
6. Virüs tespit edilirse silin veya karantina alın.
7. Bilgisayarı yeniden başlatın.
8. Tüm parolalarınızı değiştirin.
9. İşletim sisteminizi güncelleyin.

Bilgisayar Virüs Belirtileri Neler?

 • Program yüklemek normalden fazla uzun sürer.
 • Disk alanı hızla azalır.
 • Bozuk sektör sayısı artar.
 • Mevcut bellek sürekli azalır.
 • Programlar çalışmaz.
 • Programlar çalışırken hata verir.
 • Hata mesajları ortaya çıkar.
 • Sistem dosyaları kaybolur.
 • Dosyalara ait genel bilgiler değişir.
 • Nasıl oluştuğu bilinmeyen dosyalar belirir.

Bilgisayar Virüsleri En Çok Hangi Uzantılı Dosyalara Bulaşır?

Genel olarak ve oransal olarak bakıldığında en çok bulaştığı dosyalar arasında exe, com ve bat dosyalarına bulaşmaktadır. Genel bir dosyaya bulaşıp daha fazla ileriye gitmeyen virüsler bilgisayarda yavaşlama, kilitlenme ve dosyaların bozulmasına neden olurlar. Bulaştığı dosyalar arasında mp4, mp3, jpg, ntldr, bootmgr, rar, zip, iso, cab, rpx, 3ds, txt, dll gibi dosyalar ve uzantıları vardır.

Bilgisayar Virüs Programı Devre Dışı Bırakma Nasıl Olur?

Adım adım aşağıdaki adımlar izlenir ve virüs programı devre dışı bırakılır;
1. Başlangıç
2. Ayarlar
3. Güncelleştirme ve Güvenlik
4. Windows Güvenliği
5. Virüs ve tehdit koruması
6. Ayarları yönet
7. Gerçek zamanlı koruma
8. Kapat

Bilgisayar Virüsü Çeşitleri Neler?

 • Dosya virüsleri: Silinebilir olan dosyaları etkilemekte ve programların kendisine denilmektedir. Virüsten etkilenen dosyanın disket veya flash alışverişi sonucu yayılmaktadır. Genelde olarak com ve exe uzantılı dosyalarda görülürler.
 • Boot virüsleri: Çok yaygın olmasına rağmen engellenmesi en kolay virüslerdir. Bir disketin veya flashın sürücüde bırakılmasıyla bulaşır ve boot sisteminden sisteme girmeye çalışırlar. Bilgisayarı açarken sürücüde herhangi bir disket olmadığından emin olunmalıdır.
 • Trojan virüsleri: Virüsün adı mitolojide Truva atı hikayesinden gelmektedir. Yararlı yazılım olarak görülen bu yazılımlar aslında son derece zararlıdır. Genel olarak indirilen dosyalara ve elektronik posta gibi dosyaların içine yerleştirilirler ve çalıştırılıncaya kadar aktif olmazlar. Virüsü yerleştiren kişi uzaktan erişim yoluyla bilgisayara bağlandığı için bulaşmayı internet yoluyla ve maillere atılan linkler yoluyla yapmaktadır.
 • Worms: Kendini bir bilgisayardan diğerine kopyalayan bu virüsler solucan virüs olarak adlandırılırlar. Bir kez sisteme giren bu virüsler kendi başlarına dosyalar arasında ilerleyebilir. En tehlikeli özellikleri ise kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerilerine sahip olmalarıdır.