Bilgisayardaki tüm bilgileri tamamen silme işlemine format atmak denir. Bilgisayara format atmak ne demek, ne kadar sürer, gerekli olanlar neler, nasıl yapılır? BİOS tuşları hangisi, bilgisayara format atmak FPS arttırır mı, garantiyi bozar mı, virüsleri siler mi?

Bilgisayardaki tüm bilgileri tamamen silme işlemine format atmak denir. Kullanıcıların çoğu bilgisayarlarını ilk aldıkları zaman oldukça rahat ve hızlı bir şekilde kullanabilmektedir. Bilgisayara kurulan programlar ve bilgisayara bulaşan virüs gibi zararlı yazılımlar ilerleyen dönümde bilgisayarı yavaşlatarak kullanılmaz hale getirmektedir. Windows’un çökmesine bile neden olan bu sebeplerden ötürü yapılabilecek son işlem olarak format atma ortaya çıkmaktadır. Windows dahil tüm bilgilerin tamamen silinerek bilgisayara tekrardan yüklenmesi format atma ile yapılmaktadır.

Bilgisayara Format Atmak Ne Demek?

Format atma işlemi işletim sisteminin sıfırdan kurulması manasına gelmektedir. Bu tanım profesyonel kullanıcılar için yeterli olmasa da yaygın olarak bu şekilde algılanmıştır. Bilgisayarda yapılan işlemlere bağlı olarak kurulan programlar zamanla bilgisayarı yavaşlatır ve kullanılamaz hale getirebilir. Bilgisayarın tekrar kullanılabilmesi için yapılan bu işleme format atma denmektedir.

Bilgisayara Format Atmak Ne Kadar Sürer?

Format atma işlemi kurulan işletim sistemine ve kurulduğu bilgisayarın özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak format atma işlemi 20-40 dakika arasında gerçekleşmektedir. Güncellemelerin yapılması ve bilgisayarın yükseltilmesi gibi durumlarda bu süre 60-120 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

Bilgisayara Format Atma İçin Gerekli Olanlar Neler?

 • 8 GB veya daha yüksek kapasiteye sahip bir USB bellek
 • Windows medya oluşturma aracı
 • İnternet bağlantısı
 • En az 30 GB depolama alanı

Bilgisayara Format Atma Nasıl Yapılır?

Kullanılan cihazların çoğunun UEFİ modunu desteklemesi nedeniyle bu bilgisayarlarda format atma recovery işlemi sayesinde yapılmaktadır. UEFİ modunu desteklemeyen sistemlerde ve herkesin kullanabileceği şekilde format atma işlemi genellikle USB bellek üzerinden yapılmaktadır. USB bellek ile format atma şu adımlar izlenerek yapılabilmektedir;
 • Microsoft’un internet sitesinde yer alan Windows medya oluşturma aracı programı indirilir.
 • İndirilen dosya çalıştırılır ve lisans koşullarının kabul edilmesinin ardından çıkan seçenekte başka bir bilgisayar için yükleme seçeneği seçilir.
 • Dil, sürüm ve mimari seçimleri yapılır. Detaylı bilginiz yoksa önerilen seçenekleri kullanın.
 • 4 GB ve üstü RAM kullanan bilgisayarlar için 64 bit sürümün seçilmesi önerilmektedir.
 • Bu işlemlerin ardından kullanılacak medyayı seçin ekranında USB flash sürücü seçeneği seçilir.
 • Bilgisayara takılı olan USB flash sürücüsü seçilir ve Windows medyası oluşturulur.
 • Windows medyası oluşturulduktan sonra yeniden başlatılır ve BİOS menüsüne girilir. Kullanılan bilgisayar markaları BİOS menüsüne girmek farklı tuşlar kullanmaktadır.
 • BİOS menüsünde bulunan BOOT menüsü açılır ve tercih edilen sürücü seçeneği USB olarak ayarlanır.
 • Bilgisayar yeniden başlatıldığında Windows yükleme işleminin yapılacağı ekran belirecektir. Eğer bu ekran gelmiyorsa USB flashın takılı olduğundan ve BİOS kısmında tercih edilen sürücünün USB flash belleğiniz olduğunu kontrol edin.
 • Ekranda bulunan sürücüler silinir. Windows’un kurulacağı sürücü yeri seçilir. Bu kısımda bilgisayarda bulunmasını istediğiniz sürücüyü silmeyebilirsiniz. Seçilen tüm sürücülerin tamamen silineceğini unutmayın.
 • Kurulum bittikten sonra kullanıcı ayarları ve özelleştirmeler gelen ekrandaki aşamalar takip edilir format sonlandırılır. İnternete bağlandıktan sonra sürücüleriniz otomatik olarak güncellenecek ve yüklemek istediğiniz programları kullanmak üzere bilgisayarınız hazır hale gelecektir.

Bilgisayara Format Atma BİOS Tuşları Hangileri?

Recovery yapmak veya format atmak isteyen kişiler öncelikle olarak BİOS ayarlarına giriş yapmak zorundadır. Recovery işlemi bilgisayarın fabrika çıkışı haline getirilmesidir ve bazı markalarda sisteminde otomatik olarak yer alır. Format atma ise recovery sistemi olmayan bilgisayarlarda yapılmaktadır. Recovery yapmak için BİOS menüsüne giriş yaparak kurtarma konsolu açılarak restore seçilir ve gereken onaylar verilir. Format atmak için ise BİOS menüsüne girilir ve format atarken kullanılacak olan sürücü tercih yapılır. Bilgisayar ve laptop markalarında ve modellerinde BİOS menüsüne giriş değişkenlik gösterebilmektedir.
Laptoplarda recovery menüsüne girmek kullanılan tuşlar genellikle F9 ve F11’dir. Fakat marka ve modellere göre bu tuşlar değişiklik göstermektedir. Bazı markaların tuşları şu şekildedir.
- Acer: F10
- Asus: F9
- Dell: F11
- Lenovo: F11
- Casper: F9 veya F11
- Samsung: F4
- Sony: F10
- Tosbiha: 0(Sıfır tuşu)
- Datron: F11
- Exper: F11
- LG: F9 veya F11
Bios menüsü ve boot menüsüne girmek için kullanılan tuşlar genellikle F2 ve F12’dir. Bazı marka ve modellerde ENTER ve ESC tuşları da kullanılmaktadır. Bazı markaların tuşları şu şekildedir;
- Lenovo: Enter, F1 veya F2
-Toshiba: F12
- Acer: F12
- Dell: F9
- HP: F9
- Casper: F12

Bilgisayara Format Atma FPS Arttırır Mı?

Bilgisayarın oyunlarda gösterdiği performans donanım parçalarına göre belirlenmektedir. Donanım parçaları değişmeden grafik ayarları değiştirilememektedir. Fakat bilgisayarın tamamen sıfırlanması ve sistemi yoran yazılımların kaldırılması sonucu RAM temizlenir ve RAM’i fazladan kullanan programlar kaldırıldığı için programlar ve oyunlar hızlıca açılabilmektedir. Bilgisayarın hızlanması ise oyunlarda FPS’yi etkileyip iyileştirmektedir. Performans olarak FPS artsa da grafik ayarı bakımından FPS arttırılamamaktadır.

Bilgisayara Format Atmak Garantiyi Bozar Mı?

Bilgisayara format atılması garantiyi etkilemeyen bir durum olduğundan dolayı garantiyi bozmaz.

Bilgisayara Format Atmak Virüsleri Siler Mi?

Bilgisayarlarda format atılması sonucu virüsler silinmekte ve bilgisayar tamamen temizlenmektedir.