Çeşitli bitki türlerinden biri olan deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasında karşımıza çıkmaktadır. Deniz börülcesi ayıklanmadan yenir mi, buzlukta nasıl saklanır, çiğ yenir mi, denizde mi yetişir, dondurulur mu? Bebeklere verilir mi?

Çeşitli bitki türlerinden biri olan deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasında karşımıza çıkmaktadır. Deniz börülcesi deniz kıyısı ve kıyıya yakın bölgelerde yetişmekle beraber, tuzlu göllerde de görülmektedir. Ülkemizde ise en fazla Gökova bölgesinde yetişmektedir. Tuzlu Göl civarında yaygın görülmekle birlikte, Burdur, Aksaray, Ereğli ve Tarsus kıyılarında da görülür. Sonbahar aylarından kirli kırmızı bir renkte olabildiği gibi yeşil, sarıya yakın yeşil renklerde de olabilir. Tuza dayanıklılığı ile bilinen deniz börülceleri deniz ve tuzlu göl kıyılarında oldukça yaygındır. Tuza dayanıklı olduğu için tuzlu su kıyılarında en fazla görülen bitkilerdendir. Dünyada Atlas Okyanusu, Baltık Denizi ve Akdeniz kıyılarında oldukça yaygın bir alana yayılır. Bu bitkileri 5 ya da 45 cm arası boy uzunluklarına sahip olabilmekte. Deniz börülceleri kapsül şeklinde meyveler verebilen bir bitki türüdür. Yapraklı çok küçük olduğu için üzerinde pul gibi durur. Tatlı suya da ihtiyaç duyan deniz börülceleri, bu ihtiyaçlarını yağmur sularından temin eder. Sabun ve cam yapımında kullanılan deniz börülceleri aynı zamanda tüketilebilen bir bitkidir. Birçok minerale sahip olan deniz börülcesi, dengeli tüketildiği zaman faydalı olabiliyor.

Deniz Börülcesi Ayıklanmadan Yenir Mi?

Deniz börülcesi içinde bulundurduğu mineraller ve C vitamini ile insan sağlığına birçok yarar sağlamaktadır. Ama her yerde fazla bulunamayan bu bitkinin, ayıklaması da biraz zahmetli olduğu için tüketimi çok yaygın değildir. Deniz börülcesinin içinde kılçık olduğu için yerken zorluk çıkarabilir. Yemeden önce haşlayıp, bu kılçıklar ayıklanmalıdır. Ama çiğ tüketilecekse güzelce yıkanıp, sap kısımları kesildikten sonra sirke ve sos ile tatlandırıp yemek mümkündür.

Deniz Börülcesi Buzlukta Nasıl Saklanır Mı?

Deniz börülceleri ülkemiz ve dünyada en çok denize kıyısı olan yerlerde tüketiliyor. Daha çok salata ve meze şeklinde tüketilen bitki, birçok faydası ile dikkatleri üzerine çekiyor. Deniz kıyısında yaşamayıp, ulaşmakta zorluk çekenler ise bunu derin dondurucu ya da buzluklarında saklamayı tercih ediyor. Deniz börülcesini saklamak için önce güzelce haşlamak ve ayıklamak gerek, bu işlemleri yaptıktan sonra güzelce suyu süzdürülüp, saklama kabı ya da buzdolabı poşetleri ile saklanabilir.

Deniz Börülcesi Çiğ Yenir Mi?

Tuzlu su kıyılarında yetişen ve faydalı bitkilerden olan deniz börülcesi, birçok alanda kullanılmaktadır. Bunların dışında besin olarak da tüketebilmek mümkün, salatasını yapmak için haşlansa da çiğ tüketmekte mümkündür. Çiğ tüketmeden önce iyice yıkanıp suya basılmalı, sap kısımlarını kesin, sirke kullanmayı sakın unutmayın. Bu işlemlerden sonra sarımsak, zeytinyağı ve limon ile bir sos yapıp üzerine döküp afiyetle yiyebilirsiniz.

Deniz Börülcesi Denizde Mi Yetişir?

Deniz börülcesi tuza dayanıklı olduğu için genelde tuzlu su civarlarında bulunur. En büyük tuz kaynakları okyanus, deniz kıyılarında yetiştiği gibi tuz gölleri kıyılarında da rastlamak mümkün olabilir. Denizlerin gelgit yaptığı kısımlarda suların çekildiği yerlerde çok daha fazla görülen bir bitkidir. Sonbahar aylarında deniz iyice çekildiği için güneşinde etkisi ile kirli kırmızı bir renkte karşımıza çıkar. Genelde ise yeşil ve sarıya çalan yeşil renklerindedir.

Deniz Börülcesi Dondurulur Mu?

Tuzlu suya kıyısı olmayan yerlerde daha az bulunduğu için, tüketiminde sıkıntılar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda derin dondurucu ve buzluklarda saklanarak tüketilebilir. Dondurulmadan önce küçük bir işlemle daha iyi saklama koşulları oluşturulur. Deniz börülcesini aldıktan sonra, güzelce yıkayıp, saplarından ayırmak gerek. Daha sonra kaynar suda haşlanmalı ve ayıklanıp saklama kabı ya da buzdolabı poşeti içine koyulup dondurulmalı.

Deniz Börülcesi Bebeklere Verilir Mi?

Tuzlu su kıyılarında yetişen bu bitkiler, içerisinde bol miktarda tuz barındırdığı için özellikle tansiyon hastaları dikkatli tüketmelidir. Bebeklerde tüketimi ise 2 yalından sonra olmalıdır. Aşırı tuz barındırdığı için 2 yaşından önceki bebeklerde sorun oluşturabilir. Ama 2 yaşından sonra bebeklere kontrollü bir şekilde verilebilir.