Yabani bir ot olarak bilinen deve dikeni bitkisinden elde edilen deve dikeni çayı, sağlığa olan katkılarından dolayı sıklıkla tüketilen bir bitkisel çaydır. Deve dikeni çayı faydaları nelerdir, nasıl yapılır, fiyatı kaçtır, ne zaman içilir? Deve dikeni çayı zararları nelerdir, kilo aldırır mı, nerede satılır, zayıflatır mı?

Yabani bir ot olarak bilinen deve dikeni bitkisinden elde edilen deve dikeni çayı, sağlığa olan katkılarından dolayı sıklıkla tüketilen bir bitkisel çaydır. Deve dikeni bitkisinin papatyagiller familyasından geldiğinin söylemek mümkündür. Hem Akdeniz bölgesinde hem de Karadeniz bölgesinde sık yetilen bu bitkinin boy uzunluğunun 10 metreye kadar çıkabildiği bilinir. Mor ve beyaz renklerde olabilen deve dikeni bitkisi oldukça seyrek tüylü bir bitkidir. Adından belli olacağı üzere dikenli bitki olan deve dikeninin çay formunun da oldukça sağlıklı olduğu ve şifalı olması için tüketildiği bilinir. Deve dikeni çayının faydaları ve zararları ise bu konu hakkında en meral edilenlerdendir. Deve dikeni çayı hakkında tüm merak edilenler ise sizler için derlendi…

Deve Dikeni Çayı Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni çayının insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle iç organ sağlığına çok fazla olumlu etkileri bulunan deve dikeni çayı faydaları ise şu şekilde listelenebilir;
· Son derece yüksek enerji vermektedir.
· Metabolizmanın hız kazanmasında faydası bulunur.
· Son derece iyi bir iştah açıcı olarak bilinir.
· Karaciğer sağlığına etkisi oldukça büyüktür.
· Karaciğer fonksiyon testlerinin iyi çıkmasına yardım eder.
· Yağlı karaciğer sorunlarını giderir.
· Özellikle genç yaşlarda olan kişilerde beyin fonksiyonlarını iyileştiricidir. Buna ek olarak Alzheimer gibi hastalıklarda iyi gelmektedir.
· Kemik sağlığını destekleyerek ileri yaşlarda meydana gelebilecek kemik kayıplarını önler.
· Kansere karşı koruyucu bir etkisinin bulunduğu bilinmektedir.
· Bağışıklığın güçlenmesinde etkisi vardır.
· Meme kanserine iyi gelmektedir.
· Kolesterolü düşüren etkisi bulunur.
· Kandaki iltihap oranını düşürür.
· Anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Yapılır?

Deve dikeni çayının nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Bu çay bitkinin yapraklarından değil tohumlarından yapılmaktadır. Aktarlardan temin edilen deve dikeni tohumunun ezilmesi gereklidir. Akabinde bir bardak kaynayan su içerisine bu tohumlar eklenmeli ve kısa bir süre demlenmelidir. Karanfil atılarak içilebilir.

Deve Dikeni Çayı Ne Zaman İçilir?

Deve dikeni çayının ne zaman içileceği konusunda net bir fikir belirtilmemiştir. Günün herhangi bir saatinde içilmesinde sakınca görülmemekle birlikte, bitkisel tıp ile uğraşan kişilerin söylemlerini dikkate almak önemlidir.

Deve Dikeni Çayı Zararları Nelerdir?

Deve dikeni çayının faydası olduğu kadar zararı da bulunabilir. Deve dikeni çayının kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilmekle birlikte görülebilecek zararlar arasında kaşıntı, ishal, gaz ve mide bulantısı yer almaktadır. Bunlar aşırı tüketime bağlı olarak görülebilir.

Deve Dikeni Çayı Kilo Aldırır Mı?

Evet. Dolaylı yoldan deve dikeni çayını kilo aldırıcı bir özelliği olduğu söylenemez. Fakat deve dikeni çayının olağanüstü bir iştah açıcısı özelliği bulunması nedeni ile kilo aldırmaya yardımcı olacağı düşünülür. Çeşitli nedenlerden dolayı iştah kaybı yaşayan veya kilo alamayan kişilerin bu çayı içmeleri gerekmektedir.

Deve Dikeni Çayı Nerede Satılır?

Deve dikeni çayı hem hazır formda hem de tohumları ile birlikte sayılabilir. Hazır formda olanlar daha çok sanal satış yerlerinde olduğundan dolayı internetten alınmalıdır. Normal marketlerde bulunma ihtimali oldukça düşüktür. Fakat tohumlarını aktarlardan bulmak mümkündür. Semtinizde yer alan aktarlardan satın alabilirsiniz.

Deve Dikeni Çayı Zayıflatır Mı?

Deve dikeni çayının zayıflatıcı bir etkisi olduğu bilinmez. Aksine iştah artırıcıdır. Fakat oldukça iyi bir şekilde metabolizma hızlandırması nedeni ile zayıflamaya katkısı olduğu düşünülebilir.