Telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok ürünün çıktığı günümüz de, bu cihazların depolama alanı bazen sorun oluşturuyor. Hafıza kartı ıslanırsa ne olur, içindeki dosyaları kurtarma nasıl olur, hafıza kartı dizüstü bilgisayara nasıl takılır? Hafıza kartı olmasına rağmen yeterli alan yok uyarısı, hafıza kartı telefon yavaşlatır mı? Hafıza kartı verileri silmeden biçimlendirme nasıl yapılır, yedekleme yapılır mı?

Telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok ürünün çıktığı günümüz de, bu cihazların depolama alanı bazen sorun oluşturuyor. Son teknoloji ürünlerde bile, dolu hafıza problemleri yaşanabilmekte. Bunu aşmak adına piyasaya hafıza kartları çıkmıştır. Bunlar boyut olarak çok küçük ama depolama alanı olarak çok şeyi içinde, barındırabilir. Telefon, tablet ve bilgisayarlara takılabilen bu kartlar, geniş depolamaya ihtiyaç duyan insanlar için adeta hayat kurtarıcıdır. Dosya, müzik, video, uygulama ve birçok dosyayı bu hafıza kartlarında muhafaza edebilmekteyiz. Çıkarılması gerektiğinde çıkarılabilen bu kart, küçük boyutlarda olduğu için yanınızda taşıyabilirsiniz. Birçok biçimde bulunan hafıza kartları kompakt flash diskler, SD kartlar, SDHD kartlar, SDXC kartlar, mikro SD kartlar, XD Picture kartlar ve multimedya hafıza kartları olarak piyasaya sürülmüştür.

Hafıza Kartı Biçimlendirme Nedir?

Hafıza kartı biçimlendirme birkaç sebepten olabilir. Örnek olarak dosyaları silmek isteyebilirsiniz, kartı virüslü olduğundan temizlemek isteyebilirsiniz. Yanlışlıkla hafıza kartını biçimlendire bilirsiniz. Her ne neden olursa olsun, kartınızı biçimlendirmek, kartınız içerisindeki tüm her şeyi siler. Yani burada ki foto, video, belgeler, müzikler ve her şey gider. Bunu yapmak hafıza kartını yeni depolama alanına, hazır hale getirmektedir.

Hafıza Kartı Islanırsa Ne Olur?

Hafıza kartları bizi yetersiz depolama alanı sorunundan kurtarmak amacı ile piyasaya sürülmüştür. Bu kartlarda da bazen sorunlar oluyor, virüs girmesi gibi ya da bozulabilir. Ama ıslanan bir hafıza kartı her zaman bozulacak diye bir şey yok. Islanan hafıza kartını güzelce kurutun ve cihaza takın. Bazı durumlarda bozulabilir, bu suya ne kadar maruz kaldığı ile alakalıdır.

Hafıza Kartı İçindeki Dosyaları Kurtarma Nasıl Olur?

Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri getirmek adına şu adımları izlemeniz gerekecek; disk dril SD kart kurtarma yazılımını indirin ve size uygun SD kart kurtarma işlemini seçin, kayıp veri taramaya izin verin, hangi dosyaları kurtaracaksanız seçin ve son olarak kurtardığınız dosyaları farklı bir yere kaydedin. Bu işlem her zaman başarılı olmayabilir. Dosyanın kurtulabilir olabilmesi gerekiyor.

Hafıza Kartı Dizüstü Bilgisayara Nasıl Takılır?

Telefona takılan hafıza kartları, bilgisayarlara da takılabilir, yalnız küçük bir farkla, bilgisayara takılan kartlar küçük bir aparat yardımı ile takılır. Aldığınız hafıza kartını, aparatın alt kısmından takınız, sonra bilgisayarınıza bu aparatla beraber yerleştirerek kullanıma başlayabilirsiniz. Bilgisayara hafıza kartı takmak, istediğiniz dosyaları buraya aktarmaya da yarar.

Hafıza Kartı Olmasına Rağmen Yeterli Alan Yok Uyarısı?

Eğer hafıza kartı kullanıyor ve bu uyarıyı alıyorsanız, depolama kullanım alanına giderek, hangi hafıza kart çeşidini kullanıyorsanız, örnek olarak SD kart olarak yapmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra birçok şey oraya kaydolur. Bu işlem sonucunda bu uyarıyı almazsınız. Hafıza kartları cihazınız deposunu koruyup alan açar.

Hafıza Kartı Telefonu Yavaşlatır Mı?

Hafıza kartının alanını doldurduktan sonra, telefonda yavaşlamalar görülebilir. Çünkü bu kartlarında bir depolama alanı vardır ve bu alan doldu mu kasmalar başlar, buda akıllı cihazınızın yavaşlamasına sebep olur. Böyle durumlarda hafıza kartınızda bulunan gereksiz şeyleri silerek, yer açıp, bunun önüne geçebilirsiniz.

Hafıza Kartı Verileri Silmeden Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Bu durumla karşı karşıya kalındığı zaman, hemen bilgisayarınıza bir kurtarma programı indiriniz. Hafıza kartınızı bilgisayara takıp, veri kurtarma sihirbazına girin ve dosyaların üstüne tıklayınız, kurtulan dosyaları güvenli bir yere alın. Bu işlemden sonra hafıza kartını biçimlendirip, dosyaları geri hafıza kartına alınız.

Hafıza Kartı Yedekleme Yapılır Mı?

Hafıza kartında yedekleme yapmak daha sonra kaybedeceğiniz verileri, yedek halde beklemesine yarar. Telefonunuza hangi tel ya da hafıza kartı kullanıyorsanız, buna uygun bir program indirin. Daha sonra bu programdan SD kart simgesine basın, karşınıza yedekleme ve geri yükleme çıkacak, alta SD kart simgesine dokunun, istediğiniz dosyalara dokunun, ilerle ve son olarak bitti öğesine dokunarak geçekleştirebilirsiniz.