Hamilelik döneminde ödem oluşumu, anne adaylarını en yaygın şikayetlerinden birisidir. Vücudun su tutması olarak adlandırılan ödem, vücutta meydana gelen şişlikler olarak meydana çıkmaktadır.

Gebelik dönemindeki kadınların en çok şikayetçi olduğu durumlardan biride ödemdir. Oluşan ödemi önlemenin her ne kadar kesin bir çözümü bulunmasa da yapılabilecek bazı doğal ve bitkisel çözümler, ödem şişliklerini azaltmaktadır. Bunun için kolay sindirebileceğiniz yiyecekler yani, ananas, nar, kivi ve probiyotik yoğurtların yanı sıra bol miktarda sıvı tüketilmesi de gerekir.
Şeker ve karbonhidrat miktarı fazla olan yiyecekler, beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Ödem söktüren maddelerden olan ancak gebelik döneminde kullanılmaması gereken gıdalardan biride maydanoz ve kiraz sapıdır. Ödem söktürücü ilaçların gebelik döneminde kullanılması önerilmemektedir. Ödemleri atabilmek için tuzlu su ile ovunmanın yanı sıra ılık su banyosu da yapabilirsiniz. Diğer ödem söktürücü yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
Her gün kısa yürüyüşler yapmak,
Damar içerisindeki sıvının damar dışına çıkmasını önleyen protein ağırlıklı beslenme listesi oluşturmak,
Şekerli ve bol tuzlu gıdaların tüketimini azaltmak,
Ayaklar yukarı bakacak şekilde kaldırılarak dinlenmek.

Hamilelikte Ödem Atıcı Çay İçilir Mi?

Hamilelikte ödem atıcı çaylar yerine, ıhlamur gibi ödem söktürücü etkisi bulunan doğal çayların içilmesi önerilmektedir.

Hamilelikte Ödem Atmak İçin Bitkisel Çözümler

Gebelik sırasında ödem atmak için probiyotikli yoğurtlar tüketmelisiniz. En çok kullanılan bitkisel çözümlerden biride ananas suyudur. Ananas suyu ödem söktürücü olarak bilinmektedir. Bol bol su tüketmelisiniz.
Gebelik sırasında ödeme en çok neden olan gıdalar arasında şeker, kola ve alkol değeri fazla olan gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalardan bebeğinizin ve kendi sağlığınızın iyiliği için uzak durmalısınız.
Kiraz sapı ve maydanozun ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır. Günde 1 ya da 2 bardağı geçmeyecek şekilde kuşburnu ve ıhlamurda tüketebilirsiniz. Ancak gebelik sırasında ödem atmak için tüketilen çaylarda aşırıya kaçmak bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple dikkat etmelisiniz.
Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein siyah çaya oranla daha azdır. Bu sebeple sabah kahvaltılarınızda yeşil çay tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Hamilelikte Ödem Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelikte ödem oluşumunu engellemek için gün içinde düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız ve işiniz ayakta olmayı gerektiren bir iş ise belirli aralıklar ile uzanarak ayaklarınızı hafif bir şekilde yukarı kaldırmalısınız.
Diyetinize protein içerikli gıdalar ekleyerek ödem oluşumunu azaltabilirsiniz. Tuzlu yiyeceklerin fazla tüketilmesi, böbreklerinizde su ve tuz tutulmasını arttıracağından ödem oluşmasına neden olmaktadır. Bunun önlenebilmesi için tuzu azaltmanıza gerek yoktur, sadece ihtiyacınız kadar tüketmeniz gerekir.
Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, ödem oluşmasına neden olabilir. Belirli aralıklar ile ayağa kalkarak dolaşmanız ve bacaklarınızı hareket ettirmeniz gerekir.
Ilık duş almakta ödem azaltmaktadır. Ayrıca akşamları ayaklarınızı tuzlu su içerisinde dinlendirerek ödem oluşumuna engel olabilirsiniz.