İlk yardım ile müdahale edilen vakaların hayatta kalma oranı istatistik olarak %6 ile %55 olarak belirlenmiştir. Merak edilenlere daha yakından bakalım. Kalp krizi, kene ısırması, kulak kanaması ilk yardım nasıl yapılır? Okul ilk yardım dolabında bulunması gerekenler, okul öncesi nasıl anlatılır, ilk yardım çantasının olmaması muayenede ağır kusur mu? Sizin için derledik.
Kalp krizi nefes darlığı, çarpıntı, terleme ve mide bulantısı olarak kendisini belli etmektedir. Oldukça ciddi ve hayati tehlikesi yüksek bir rahatsızlık olan bu durumun üstesinden gelebilmek için mümkün olduğunca sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapmalısınız. Ya da 112’yi aramalısınız.
. Hastanın üzerindeki sıkan kıyafetleri genişletmeli ve hareketsiz kalmasını sağlamalısınız.
. Aspirin bulunuyorsa hastaya çiğnetilmelidir.
. Hasta uygun bir zemine düz olarak yatırılmalı ve nefes alması sağlanmalıdır.
. Kan dolaşımının normalleşmesi için ayaklar kalp seviyesinin yukarısında bir konumda tutulmalıdır.
.Eğer kalp atışı yoksa (buna emin olmalısınız. Şah damarından kontrol edebilirsiniz) hastaneye kalp masajı uygulanmalıdır. ( kişinin sağ tarafına diz çökün. İman tahtası ucundan 2-3 parmak yukarı da bir bölge belirleyin. Alt kısmının da orta alt kısmı belirlenmelidir. Bir elin ayasını buraya yerleştirin. Diğer elinizi de aynı şekilde bu elin üzerine koyun. Gücünüzü tek bir noktaya verecek şekilde kollarınızı kırmadan dümdüz ve dik bir şekilde tutun. Göğüs kafesini 4 cm aşağıya doğru esnetecek şekilde dakikada 80-100 kez uygulayın)
. Solunum durursa suni teneffüs yapılmalıdır. (Sol eliniz ile kişinin burun kanatlarından burun solunumunu kesin. Kişinin ağzını kendi ağzınızın içine alacak şekilde konumlanın. Bir ciğer dolusu nefesi kişinin göğsünde şişme meydana gelecek şekilde üfleyin. Solunum gelene kadar 15 kez arka arkaya uygulayın)
. Solunum ve dolaşım stabil hale getirilmelidir.

Kene Isırmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?​

Kene ısırılma vakaları özellikle yaz aylarıyla birlikte artış göstermektedir. Öncelikle kene ısırıklarında uygulamanız gereken adımlar sıralı olmalıdır. İmkanınız varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuru yapmanız gerekmektedir.
Eğer yoksa hemen 112’yi aramalısınız. Öncelikle kene ısırdığı yerde kalmışsa kesinlikle keneye müdahale etmeyin. Ezmeyin veya öldürmeyin.
Sonrasında Cımbız gibi eğer varsa pens ile baş kısmından dikkatlice çekin. Çok dikkatli olun parçalanmamasına özen gösterin. Yaranızı yerli, beyaz ve temiz bir sabun ve duru su ile iyice temizleyin.

Kulak Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?​

Kulak kanamalarında müdahale etmeden önce kişinin öncelikle sakinleştirilmesi gerekmektedir. Uygun ortam sağlanınca hafif bir kanama varsa kulak temiz bir bez ile silinmelidir. Kanama fazla hatta ciddi boyuttaysa kesinlikle kulak deliğini tıkamamalısınız. Kulağın etrafı temiz ve steril bir bez ile sarılmalıdır. Kişinin bilinci yerindeyse sırt üstü şekilde hareketsiz olarak yatırılır. Bilinç yoksa kanayan kulağın üzerine yatırmalısınız. En yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Ya da hemen 112’yi aramalısınız.

Muayenede İlk Yardım Çantası Ağır Kusur Mu?​

Araç muayenelerinde nelere bakıldığı merak edilmektedir. İlk yardım çantası araç içi zorunluluk haline getirilmiştir. Bundan dolayı araç sahipleri ilk yardım çantası bulundurmamanın araç muayenesinde ağır kusurlu sayılmasından çekinmektedir. Ancak ilk yardım çantasının olmaması muayenede hafif kusur sayılmaktadır.

Okul İlk Yardım Dolabında Bulunması Gerekenler Nelerdir?​

Eğitim kurumları içinde uygun ilk yardım dolabı malzemeleri belirlenmiştir. Gelin o listeye birlikte bakalım.
. Pamuk
. Sargı bezi
. Steril gazlı bez
. Flaster (küçük)
. Dezenfektan
. Yanık merhemi
. Anti alerjik merhem
. Derece
. İlk yardım broşürü

Okul Öncesi İlk Yardım Nasıl Anlatılır?​

Okul öncesi çağındaki çocuklar için ilk yardım eğitimi oyun oynayarak öğretilmelidir. Yaş gruplarından dolayı oyun yoluyla bir şeyleri öğrenme çağında oldukları için uzun uzun anlatmak yerine oyun oynayarak ilk yardım anlatılır. Bu konuda çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli çizgi filmler, resimli kitap ve broşürlerden de destek alabilirsiniz.