Günümüzde toplumların %50lik kısmında olan pankreas kanseri hakkında doğru kaynaklar aracılığıyla araştırma gerçekleştirdik. Pankreas kanseri neden olur, belirtileri nelerdir, ölüm oranı nedir? Pankreas kanseri ameliyattan sonra hasta ne kadar yaşar, ameliyat olmazsa ne olur?
Pankreas kanserinin olma nedenleri arasındaki ilk faktör genetik olmaktadır. Daha sonra şeker hastalığı diyabet, obezite gibi etkenler pankreas kanserini tetikler. Eğer genetik yapıda bir durum yoksa kişilerin şeker hastalığı olma aşamarında daha kontrollü beslenme ve obezite gibi sorunları ortadan kaldırmaları için düzenli bir yaşam altına girmesi şarttır. Aksi takdirde hastalığın hastalık getireceği ve kısa süre içinde ölüme kadar giden bir durum olacaktır.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?​

İlk belirtiler iştahsızlık ve kilonuzun hızlı şekilde düşmesi ile az çok anlayabilirsiniz. Daha sonraki belirtiler ise sarılık, karın ağrısı, sırt ağrısı, bulantı kusma, idrar renginin koyu olması ve kusma gibi etkenler kanser olduğunuza dair bilgi verir. Bu belirtiler pankreas bölümünde taş olduğuna dair bir belirti de olabilir. Genellikle kanser teşhisi konulur.
Tabi bu durumda panik yapmadan hareket etmekte fayda olur. Eğer bu kanser hücresi iyi huyluysa kontrollü bir ameliyatla cerrahi işlemin başarılı şekilde geçmesi sağlanır. Önemli olan iyi bir uzmandan yardım alarak kanseri yok edebilmektir. Eğer kendiniz panik ve kanser psikolojine girerseniz kısa sürede hastalığa yenik düşebilirsiniz. Hayatınızın akışı aynı devam etsin ve sizin hafif bir grip olduğunuzu var sayarak tedavi görmenizi öneriyoruz. Bu noktada doktorun morali ve çevrenizin bakış açıları çok önemlidir.

Pankreas Kanseri Ölüm Oranı Nedir?​

Kanserin her türlüsü insanı normal yaşamdan alıp götürebilir. Bu yüzden mora çok önemli bir etken olacaktır. Pankreas kanseri maalesef en hızlı ve kötü sonuçlar veren kanser olmasından ötürü ölüm oranı yüksektir. Uzman doktorlar bu kanserin üç aşaması olduğu ve düzenli şekilde kemoterapi ve ameliyatın olmasından sonra düzenlemelerin de olduğu araştırılmıştır. Buna göre ameliyattan sonra kemoterapinin alınması kısa süre içinde norma hayata ayak uydurarak tekrar eski yaşama geçme evresi yaşanır. Eğer uzun süre sonra ve kanserin yer edinmesinden sonra öğrenilirse kurtulma oranı daha düşük olacaktır.

Pankreas Kanseri Ameliyattan Sonra Hasta Ne Kadar Yaşar?​

Pankreas kanseri olan kişiler maalesef uzun sürelerde yaşamaları çok da imkan dahilinde değildir. Çünkü ameliyatta sonraki evre biraz daha zor geçecektir. İleri aşamada olan kanser hücresi vücudun tamamını sarmasından ötürü kişiler 6 ay kadar ancak yaşayabilir. Biraz daha erken öğrenilmiş ve ameliyatı geçekleşmiş kişiler ise 1 seneye kadar yaşam mücadelesi içinde olacaklardır. Tamamen kişilerin psikolojine bağlı bir durum da olabilir. Moral kanseri besleyen ve iyileştiren tek ilaçtır. O yüzden bu tarz hastalara kontrollü şekilde ve bol bol mora vermekte yarar vardır.

Pankreas Kanseri Ameliyat Olmazsa Ne Olur?​

Ameliyat olmazsa kısa sürede yaşama veda ederler. Çünkü bu kanserin vücuda yayılma oranı diğer kanser hücrelerinden daha hızlı olmaktadır. Sindirim sistemi ve bağırsaklara bağlı bir olay olmasından ötürü vücudumuza alınan diğer maddelerinin de sindirilmemesi ile kanserin tüm vücudu halsiz bırakması ve kısa sürede hayata veda etmememizi sağlayabilir. Düzenli şekilde doktor kontrolü ve kemoterapi sayesinde kurtulma oranımızı daha yüksek olacaktır.