Lezzetli Bir Sac Tava Nasıl Yapılır? Tarifi nasıldır, hangi et ile yapılmalıdır, eti nasıl yumuşak olur, sac tava ile saca kavurma arasındaki fark nedir? Sac tava fiyatları ne kadar, nasıl temizlenir?

Bu topraklarda uzun yıllardan beri yapılan ve yapılmaya devam edilen en lezzetli yemeklerden biri de kesinlikle sac kavurmadır. Pirinç pilavının en güzel yarenlik yaptığı bu yemek hemen hemen herkes tarafından çok sevilir. Sac tavada pişmesinden dolayı bu isimle anılan yemeğin neredeyse lezzetini sağlayan yegane şey etin kalitesinden sonra sac tavada pişmesinden kaynaklanır. Sebzeler, soğan, sarımsak gibi pek çok lezzet artırıcı unsurla pişirilen sac tava sulu bir yemektir ve ekmekle yenir. En çok ayran ve kolanın eşlik ettiği sac tava özellikle evde yapıldığında bir şölen havası yaratılmasına sebebiyet verir.
Etin kendi yumuşaklığının ön plana çıktığı, tencere yemeklerini andırmasının yanı sıra çok daha lezzetli ve havalı bir yemek olan sac tava son günlerde de televizyon programlarında yapılması ile yeniden merak edilip araştırılmaya başlandı. Bizler de sizler için enfes bir sac tava tarifi ve sac tava hakkında merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar…

Sac Tava Tarifi Nasıldır?

Lezzetli ve kolay bir yemek olan sac tavanın tarifi her kaynakta farklı farklı olsa da sizler için denediğimiz tarife bayılacaksınız. İşte tam ölçüleri ile sac tava tarifi;
· İlk olarak yaklaşık 300-400 gram ağırlığında minik mini k doğranmış kuşbaşı eti, ocak sütünde ısıttığınız sac tavaya atın ve burada bir miktar suyunu salana kadar pişmesini sağlayın.
· Üzerlerine yaklaşık elli gram ya da bir çay tabağı dolusu kuyruk yağını atın ve erimesini bekleyin. (Bu işlem lezzet açısından oldukça önemli)
· Minik minik doğradığınız dört ya da beş adet sivri biberi sac tavanın içine atın.
· Yine yemeklik doğradığınız bir adet kuru soğanı da atın ve bunların birbirleri ile harmanlanmasını sağlayın.
· Ardından doğradığınız dört ya da beş adet domatesi sularını dökmeden ve kaybetmeden sac tavanın içine ekleyin
· Üzerlerine bir tatlı kaşığı pulbiberi ve bir tatlı kaşığı tuzu atın ve bir süre daha pişmesini sağlayın.
· Eğer yaptığınız bir pirinç pilavı varsa onu da mutlaka ortasına yerleştirin ve servis edin.

Sac Tava Hangi Et İle Yapılmalıdır?

Sac tavanın daha lezzetli ve daha yumuşak olması için et tercihi oldukça önemlidir. Her et sac tavada pişirmek için uygun değildir. Kuzu eti sac tavada en çok tercih edilen et çeşidi iken kuzu eti sevmeyenler ise hayvanın farklı bölgelerine ait olan etlerini seçmelidir. Bunun için ise önerilen şey yumuşak ve sinirsiz olması nedeni ile dana sırt olmalıdır.

Sac Tava Eti Nasıl Yumuşak Olur?

Sac tavada kavrulan etin daha yumuşak olması ve sulu halde kalması için bazı pişirme tekniklerine yoğunlaşmak gereklidir. Bunun için sac tava ocağına alınmalı ve olabildiği kadar harlı ateşte iki üç dakika kızması beklenmelidir. Ardından etler atılmalı ve suyunun çıkması beklenmelidir. Bu sayede daha yumuşak bir şekilde pişirmek mümkündür.

Sac Tava İle Sac Kavurma Arasındaki Fark Nedir?

Sac tava ve sac kavurma arasında ki fark içine eklenen sebzeler ve baharatlarla ilgilidir. İnternette en fazla araştırılan konulardan biri ise iki yemeğin arasındaki farkın ne olduğudur. Fakat buradaki nüans kesinlikle sac tavanın içine katılan sivribiber, domates ve soğan gibi sebzelerdir. Sac tava yapılmak istendiğinde bu sebzelerin her biri konulmalıdır. Sac kavurma ise tencerede yapılan yemek gibi yalnızca tuz ve yağ konularak etin pişirilmesidir. Lezzet bakımından her ikisi de oldukça iyidir.

Sac Tava Nasıl Temizlenir?

Sac tavanın kullanılmasının ardından zahmetsizce ve ürüne zarar vermeden nasıl yıkanması gerektiği de ayrı bir merak konusudur. Bakıldığında bu ürün hassas bir de yapıya sahiptir. Telle ovalama gibi bir durum olmamalıdır. Yemeğin bitmesinin ardından boş olan tava sudan geçirilir ve içerisine yaklaşık bir çaydanlık kadar sıcak su eklenmeli, bir yirmi dakika kirlerin yumuşaması beklenmelidir. Ardından süngerle ve normal bulaşık deterjanı ile yıkanmalıdır. Eğer bu yöntemle içinize sinmezse ardından bulaşık makinesinde de bir kere yıkatabilirsiniz.