Tantuni nasıl yapılır? Tantuni tarifi nedir, malzemeleri nelerdir, tantuni besin değeri kaçtır, tantuni dükkanı açmak için gerekli malzemeler nelerdir, tantuni diyette yenir mi? Tantuni fast food mu, tantuni hangi yöreye aittir, hayvanın neresinden yapılır?

Tantuni, Mersin, Adana yöresine ait bir fast food türü yemek olup, oldukça lezzetli ve şöhretli bir yemektir. Türk mutfağının en önemli sembolleri arasında yerini alır. Mersin’de özellikle sahil kesimlerinde sıklıkla satılan hem ucuz, hem lezzetli hem de kaliteli bir yemektir. Bir çeşit dürüm olan tantuni, oldukça bilindik malzemelerden yapılmaktadır. Hem tavuklu hem de kırmızı etli yapılan tantuniye lezzet veren en önemli öge kuyruk yağı olup; çiğ soğan, maydanoz ve limon eşsiz bir lezzet kazanmasında etkilidir. Son dönemlerde çok daha fazla rağbet göre ve özellikle dışarıda hızlıca yenebilen tantuninin yoğurtlu ve lokmalık formları da türetilip servis edilmektedir. Oldukça lezzetli olan bu yemeği evde de yapmak son derece mümkün olduğundan tantuni ile ilgili merak edilen tüm sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Tantuni Tarifi Nedir? Tantuni Nasıl Yapılır?

Tantuni tarifi et ve tavuk tantuni olmak üzere değişkenlik gösterir. Tantuninin malzemeleri et ve tavuk fark etmeksizin bellidir. Et tantuni tarifine geçecek olursak;
· İlk olarak etler minik minik doğranmalı, sinirleri alınmalı ve suyu çekene kadar haşlanmalıdır.
· Ardından wok tava ısıtılmalı ve mümkünse pamuk yağı, yoksa ayçiçek yağı eklenmelidir.
· Haşlanan etleri tavanın kenarlarına alın ve ortasına kırmızı biber dökün.
· Ardından su ekleyin ve birbirlerine karışana kadar kısık ateşte ufak ufak pişirin.
· Akabinde lavaşları üzerine serip tantuninin fazla yağını lavaşa alın.
· Pişen etleri lavaş içine uzunlamasına olacak şekilde serin ve üzerlerinde taze doğranmış domates, soğan ve maydanozu ekleyip dürüm yapın.

Tantuni Malzemeleri Nelerdir?

Tantuni malzemelerinin neler olduğu merak edilmektedir. Tantuni malzemeleri için et ve tavuk birbirlerini yerine değiştirilebilir. Bu malzemelerden dört kişilik tantuni çıkacağını varsayarsak malzemeler şu şekilde listelenebilir;
· İlk olarak dört adet sandviç ekmeği ya da lavaş hazır tutulmalıdır.
· 400 ya da 500 gram dana kontrafile ince ince doğranmalıdır.
· Yarım çay bardağı pamuk ya da ayçiçek yağı kullanılmalıdır.
· Yarım çay kaşığı tuz eklenmelidir.
· Yarım çay bardağı soğuk su olmalıdır.
· Bir yemek kaşığına yakın toz biber kullanılmalıdır.
· Yarım demet maydanoz, iki domates, acı biber turşusu ve soğan kıyılmalı ve kenarda bekletilmelidir.

Tantuni Besin Değeri Kaçtır?

Tantuni hem proteini hem ağ hem de karbonhidrat içermesi nedeni ile oldukça doyurucu ve besleyici bir besindir. Bu besini kalorisi de diğer yemeklere oranla nispeten daha fazladır. Bir porsiyon yani bir dürüm tavuk tantunide ortalama olarak 400 kalori bulunmaktadır.

Tantuni Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tantuni dükkanı açmak son zamanların en popüler mesleklerindendir. Hızlı tüketim gerektiren bir yemek olduğundan çok meşakkatli bir işlemden geçirilmemektedir. Yaklaşık 25-50 Bin Türk Lirası arasında bir miktara bu dükkan açılabilir. dükkanın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, tabura ya da sandalye, masa, elli adet servis tablası, tantuni ocağı ve sac tavası gibi malzemelerin her biri temin edilerek açılabilir. Ayrıca en çok sipariş yöntemi ile satıldığından dolayı mutlak suretle bir motor alınmalıdır.

Tantuni Diyette Yenir Mi?

Hayır. Kişiler eğer diyet dönemlerinde ise hem karbonhidrat hem de yap bakımından çok zengin bir besin olması nedeni ile diyette yenmesi uygun görülmez. Çünkü son derece yüksek bir kaloridedir. Fakat kişiler tantuni tercih ederek bir sonraki öğünlerinde bu durumu dengeleyecek salata gibi ürünlerle geçiştirirse yenilebileceği bilinmelidir.

Tantuni Fast Food Mu?

Bu soru oldukça merak uyandıran bir sorudur. Tartışmalara da zaman zaman neden olduğu bilinir. Fast food yemek kültürü son derece hızlı bir yemek kültürü olduğundan ve az materyalle yenebildiğinden dolayı fast food standartlarına girmektedir.

Tantuni Hangi Yöreye Aittir?

Çok sevilen ve sıklıkla tüketilen tantuninin hangi yöreye ait bir yemek olduğu merak edilmektedir. Tantuni, Akdeniz yöresinden üretilen bir yemek olmakla birlikte esas vatanı Mersin’dir. Mersin ile özdeşleşen yegane yemeklerden biri de tantunidir.

Tantuni Hayvanın Neresinden Yapılır?

Tantuni yumuşak bir etten yapılmalıdır. Tantuninin üretilmesinde hayvanın neresinin kullanılması gerektiği en çok merak edilen sorulardan biridir. Hem lezzetli olması hem de yumuşacık pişmesi için kullanılan et türü kontrafiledir. Evde hazırlayan ya da dükkandan satış yapacak kişilerin kasaptan kontrafile istemeleri gerekmektedir.