Bilgilihocam

Boğaz kuruluğu neden olur, Boğaz kuruluğu tedavisi

Boğaz kuruluğu neden olur, Boğaz kuruluğu tedavisi
 • SAĞLIK
 • 04 Ekim 2018
 • 47 KEZ OKUNDU

Boğaz kuruluğu neden olur? Boğaz kuruluğu tedavisi: Ağız ve boğaz kuruluğu, ya bulunduğu bölgeden kaynaklanan bir problemden ya da sistemik bazı hastalıklar nedeniyle
oluşabilmektedir. Ağız kuruluğunun başlıca nedeni burun tıkanıklığıdır. Yazımızda boğaz kuruluğunun nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgilere vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Boğaz kuruluğuna yol açan hastalıklar nelerdir?

Ağızda ve boğazda oluşan kuruluğun en sık görülen sebebi genellikle burun tıkanıklığıdır. Kişinin ağzı açık uyuması nedeniyle ağızda üretilen tükürük salgısı azalır ve boğaz kuruluğuna yol açar. Böyle bir durumda sabah kalkıldığı zaman boğaz kuru olur. Bunun yanında şeker ve böbrek hastalıkları gibi metabolik hastalıklar nedeniyle de boğaz kuruluğu yaşanabilmektedir.

Boğaz kuruluğu bir hastalığın belirtisi midir?

Burun tıkanıklığına neden olan burun deviasyonu, burun eti büyüklüğü ve sinüzit gibi burun tıkanıklığına sebep olmuş bazı hastalıkların bulgusu şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Kişinin ağzı açık uyuması neticesinde boğaz kuruluğu olması kaçınılmazdır. Ayrıca boğazın arka duvarında yer alan farinks dokusundaki enfeksiyon veya bir alerjik reaksiyon da boğaz kuruluğuna neden olabilir.

Tükürük bezi hastalıkları ve tükürük bezi kanalının tıkanık olması, tükürük salgısının azalmasına yol açtığı için boğaz kuruluğuna neden olabilmektedir. Şeker hastalığı bir sistemik hastalıktır ve en başta gelen belirtileri boğaz kuruluğu şeklinde görülebilmektedir. Yaz aylarında kişinin yaşadığı sıvı kaybı ve terleme dolayısıyla boğaz kuruluğu meydana gelebilmektedir. Kişinin kullandığı idrar söktürücü gibi bazı ilaçlar da boğaz kuruluğunun nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra sigara ve alkol kullanımı, enfeksiyonlar, gırtlak kanseri, bademcik sorunları, tükrük bezi kanseri, böbrek problemleri, ateşli hastalıklar ve yüksek ateş gibi durumlar da boğaz kuruluğuna yol açabilir.

Boğaz kuruluğunun tedavisi:

Tedavide ilk önce boğaz kuruluğunun sebebine bakılır ve teşhisi ile birlikte tedaviye yön verilir. Şayet ağız açık uyumaktan dolayı bir boğaz kuruluğu söz konusu ise, burun tıkanıklığının iyileştitilmesine yönelik bir tedavi uygulanır. Burunda büyük bir burun eti ve burun deviasyonu varsa hastaya cerrahi tedaviler ve alerjik tedaviler uygulanmaktadır.

Bazı kişilerde, ağızdaki diş yerleşiminden dolayı ağız açık olarak uyunuyorsa, diş doktorunun tedaviler uygulaması gerekir. Eğer sistemik hastalıklardan dolayı bir ağız ve boğaz kuruluğu durumu söz konusuysa buna göre bir tedavi uygulanır. Bol miktarda su içilmesi ağız ve boğaz kuruluğunun tedavisinde oldukça önemlidir.

Boğaz kuruluğu şikayeti olan kişiler havayı nemlendiren cihazlar kullanabilir, ballı ve limonlu bitki çayları içebilir, sakız çiğneme, nefes alıp verme teknikleri ve bol su içme ile boğaz kuruluğu şikayetlerini azaltabilirler. Ancak uzun süren ve iyileşmeyen boğaz kuruluklarında kişi vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelidirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. oğuz dedi ki:

  Merhaba herkese web sitesi inan ki dikkat çekici, saolun

 2. yusuf dedi ki:

  Merhabalar sayfan harbiden hoşuma gitti, sağolun

 3. mehmet dedi ki:

  Slm web siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.