Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Burun damlası orucu bozar mı? Diyanet Açıklamasıyla

Burun damlası orucu bozar mı? Diyanet Açıklamasıyla
  • GÜNCEL
  • 18 Haziran 2018
  • 27 KEZ OKUNDU

Burun damlası orucu bozar mı? Buruna sprey sıkmak orucu bozar mı? Burun spreyi orucu bozar mı? Diyanetin açıklamalarıyla tüm bu soruların cevabına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Burun damlası orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından oruç bozulmasıyla ilgili en çok sorulardan biri olan burun damlası orucu bozar mı? sorusuna yanıt geldi. İşte Diyanetin cevabı;

Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0, 06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmazadan ( ağzı su ile çalkalamadan) sonra ağızda kalan rutubette olduğu gibi orucu bozacak düzeyde görülmemiştir. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla burun damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Haram olan bir fiilin işlenmesi, oruca zarar verir mi?

Müslüman her zaman ve her yerde haramlardan sakınmalı, başta oruç olmak üzere ibadetle geçirilen Ramazan ayında ise daha da dikkatli davranmalıdır. Oruçlu kimsenin tüm günahlardan sakınarak oruç ibadetinin maksadına uygun hareket etmesi gerekir.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” (Buhârî, Savm, 8).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.